Maldivi, razpršena skupina 1.200 majhnih otočkov daleč od juga Indije, so na fotografijah resda videti kot delčki raja na zemlji. Bungalovi, ki so videti, kot da lebdijo nad kristalno čistim morjem, palmove veje, ki se mirno zibljejo v lahnem vetriču in popolno podnebje so krivi, da je ta destinacija po svetu znana kot 'otočje tisočih medenih mesecev'. A v resnici naj bi bilo to pravzaprav otočje ločitve, piše spletni portal Ozy.
V povprečju trikrat ločene
Po podatkih Združenih narodov naj bi bila v povprečju 30-letna prebivalka Maldivov že ločena – in to ne enkrat, niti dvakrat, temveč najverjetneje kar trikrat. In to je samo povprečje. Maldivi so čisto zares lastniki ne preveč častitljivega rekorda v stopnji ločitev na svetu in so si s tem prislužili celo mesto v znameniti Guinessovi knjigi rekordov. Drugo in tretje mesto po številu ločitev zasedata Belorusija in Združene države Amerike.
Za primerjavo: na Maldivih je 11 razvez na tisoč prebivalcev v letu dni, v Belorusiji in Združenih državah Amerije pa so le 4 ločitve na tisoč prebivalcev na letni ravni. Samo od sebe se torej postavlja vprašanje: zakaj je na Maldivih toliko ločitev?
Pred poroko imajo malo (ali nič) spolnih odnosov
»Pohota,« v odgovor pojasnjuje Anthony Marcus, predstojnik katedre za antropologijo na Univerzi John Jay v New Yorku. V eni izmed svojih knjig je celotno poglavje posvetil fenomenu ločitev na Maldivih. Če povzamemo: Marcus pojasnjuje, da gre v primeru Maldivov za večinsko muslimansko prebivalstvo, kjer je spolnost pred poroko močno stigmatizitana oziroma celo prepovedana.
Zato se večina prebivalcev pred sklenitvijo zakonske zveze ne predaja strastem, čeprav govorimo o državi, za katero je značilna vroča, strastna glasba in kjer je mogoče na vsakem koraku videti ženske v bikini kopalkah – turistke, seveda. Zato krdelo pohotnih 18-letnikov, ki si želijo nujno doživeti svojo prvo spolno izkušnjo in spolnost prakticirati na dnevni ravni, edino rešitev za potešitev svoje potrebe vidi v zakonu – pa tudi če jim soproga ni ravno preveč všeč, da o ljubezni niti ne govorimo. Poroka na Maldivih namreč ni nek velik dogodek: matičarju plačate slabih 10 evrov, nekaj deset prijateljev povabite na poročno slavje v bližnjo restavracijo in to je to.
Mladostniške zablode
No, kot večina odločitev, ki jih sklenemo pri 18 letih, se tudi tista o zakonu po nekaj letih ne zdi več tako sijajna kot nekoč. Na njihovo srečo so tam v uporabi liberalni zakoni o razvezi. V skladu z njimi lahko moški, ki je tudi edini, ki lahko zahteva ločitev, samo pred pričami jasno in glasno trikrat reče, da se želi ločiti, in spet postane samski gospodič. Brez kakršne koli papirologije, brez vlačenja po sodiščih. In tako lahko povsem legitimno začne iskati novo spolno partnerico ... pardon, soprogo.
Spremembe
Prebivalci Maldivov se s tezo ameriškega profesorja nikakor ne strinjajo in so, jasno, našli povsem drugo razlago za pogostost ločitev. Po njihovem prepričanju naj bi se, upoštevajoč, da je večina poseljenih mest zelo majhnih, vsi romantični odnosi hitro spreminjali v prave telenovele z veliko smeha, solz, drame, kar naj moškim ne bi bilo ravno po godu. Če se kdaj usedete v kakšen bar na Maldivih, boste, če boste razumeli jezik domačinov, skoraj zagotovo slišali kakšno izmed nesrečnih zakonskih zgodb, saj se domačini radi zbirajo in jamrajo o tem, kako so prekleti zaradi najbolj promiskuitetnih žena na svetu.
Imejte v mislih, da ta država, ki se nahaja samo približno meter in pol nad gladino morja, že sama po sebi ustvarja vzdušje, da je treba do popolnosti »izkoristiti vsak nov dan, kot da je zadnji«, zato po logiki domačinov seveda nima smisla vztrajati v slabem in nesrečnem zakonu.
A stvari se vseeno nekoliko spreminjajo, zlasti potem ko so prebivalke Maldivov leta 2011 zahtevale in dobile pravico, da tudi same zaprosijo za ločitev. Sicer je pri njih to mogoče opraviti samo prek sodišča, pa vendale to možnost dojemajo kot velik korak v smer večjih pravic in dostojnosti žensk. Medtem Združeni narodi in maldivske oblasti organizirajo različna posvetovanja in delavnice, s katerimi želijo pohotne najstnike odvrniti od misli, da brezglavo skočijo v zakonski stan.
A v vsem tem poročnem in ločitvenem kaosu obstaja tudi (vsaj) ena pozitivna plat: če je seks pred poroko stigmatiziran in prepovedan, za ločene to pravilo ne velja več. Torej se lahko ločeni (na skrivaj) predajajo strastem brez misli na poznejše obveznosti in skrbi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV