Zagotovo ste že slišali tisti znani stavek, da je statistično veliko večja verjetnost, da boste umrli v prometni nesreči z avtomobilom kot pa v letalu. Ta rek drži, a predstavlja bolj klavrno tolažbo tistim, ki jih je letenja resnično strah. Se pa tudi strah pojavlja v različnih intenzivnostih - nekateri imajo le nelagoden občutek nekaj dni pred letom, druge malce stiska pred vzletom, tretji se poslužujejo vse mogočih pomirjeval, da sploh ’preživijo’ let, so pa tudi tisti, ki jih je strah že samega pogleda na letališče. Slednji se raje kot za polet z letalom odločijo za drugo obliko transporta, pri čemer seveda zelo oddaljene destinacije odpadejo. Ali ni škoda, da ima strah tako močan vpliv? Če spadate tudi vi med zgoraj naštete, preverite, kako se je s strahom najlažje spopasti.
Najprej morate seveda spoznati, kaj so vaši sprožilci. Česa vas je v resnici strah? Da bodo letalo zajeli teroristi? Da boste strmoglavili zaradi tehnične ali človeške napake? Da vas bodo sklatile z neba turbulence? Morda vas je strah tega, da nimate ničesar več pod kontrolo in da ste nad oblaki prepuščeni usodi in pilotom? Tisti, ki ima strah pred letenjem, ima 100 razlogov, zakaj ne leteti, tisti, ki letenje obožuje, pa jih ima ravno toliko, zakaj leteti.
Vožnja v simulatorju letenja
Motivirani posamezniki, ki si zares želijo preseči strah pred letenjem, se odločijo za izkušnjo v simulatorju, v katerem zagotovo veste, da ste varno na tleh. Pri tem doživite izkušnjo letenja, ki je podobna pravi, obenem pa lahko presežete neprijetne občutke, ki vas ob tem preplavijo. Nekatere letalske družbe (tudi v Ljubljani) imajo organizirane tečaje, ki zmanjšajo strah pred letenjem.
Strah pred terorizmom
Če vas je bolj kot letenja strah nepredvidenih situacij, da bodo letalo zajeli teroristi, ali da se bo kaj zgodilo že na letališču, naj vas pomirimo, da so te možnosti izjemno majhne. Statistično gledano imate veliko večje možnosti, da se vam bo nekaj zgodilo na poti v službo, pa se s tem ne obremenjujete, kajne? Varnost na letališčih je na najvišji ravni, varnostni pregledi ob vstopu v letalo pa so zadnja leta izjemno poglobljeni in natančni, zato vam ni treba skrbeti.
Ignorirajte sumljive zvoke
Tisti posamezniki, ki se bojijo letenja, so na letalu veliko bolj pozorni na šume, poke in sumljive zvoke, ki prihajajo z vseh strani. »Kaj je bilo to?!« velikokrat sprašujejo s prestrašenimi pogledi ob prvih neznanih zvokih. Gre za čisto običajno dogajanje na letalu, ki nima nobene zveze z ’razpadanjem’ letala, motorja ali česa podobnega. Ljudje hodijo na stranišče, vrata loputajo, včasih zaropota kaj pri prtljagi in podobno. Nič strašnega, vse je del leta in bolj ko se boste sprostili, lažje bo.
Turbulence niso nevarne
V veliki večini primerov je strah pred letenjem povezan prav s turbulencami, ki jih povzročajo vetrovi. Gre za bolj ali manj intenzivne premike letala, ki pa so neprijetni bolj zato, ker vemo, da pod nami ni ničesar. Pomislite samo, kako močno vas premetava po neurejeni cesti polni lukenj, pa vas ni strah ... Ne glede na to, ali gre za rahle tresljaje ali močnejše sunke, vse je to je normalno. Letala imajo ogromno varnostnih testiranj in turbulenca ni zanje niti blizu nevarnosti. Vse, kar morate storiti v tem primeru, je, da se osredotočite na svoje telesne občutke in jih kontrolirate.
Tehnike sproščanja
Veliko je tehnik sproščanja, ki jih lahko uporabite na letalu. Lahko se poslužite:
- mišične relaksacije (osredotočite se na mišice s stiskanjem in sproščanjem, pri čemer izmenično napenjate in sproščate mišične skupine rok, nog, trupa),
- dihalne tehnike (je najosnovnejša tehnika, s katero se umirite in vzpostavite občutek samonadzora; dihajte trebušno, pri čemer naj bosta vzdih in izdih dolga vsaj 5 sekund),
- vizualizacije (z njo boste umirili misli in zmanjšali napetost ter se usmerili v pozitiven izid; uporabite domišljijo in se v mislih preselite v svoj sanjski svet oziroma prostor, kjer se počutite varne),
- osredotočenost na čute (ta tehnika zelo pomaga pri strahu, izvajate pa jo tako, da se osredotočite na čute – na primer: v mislih si naštejte 5 stvari, ki jih vidite, 5 stvari, ki jih slišite, 5 stvari, ki jih čutite in 5 stvari, ki jih vonjate - to ponavljajte, dokler se ne pomirite).
Tudi piloti imajo kar nekaj koristnih nasvetov, kako si pomagati pri strahu in tesnobi na letalu. Morda na prvi pogled izgledajo celo malce nenavadno, a poznavalci pravijo da delujejo. Eden od teh je denimo pitje skozi slamico, kar naj bi preprečilo hiperventilacijo (hitro dihanje, občutek dušenja), ki se pojavi pri pretiranem strahu. Svetujejo tudi sedenje v sprednjih vrstah in na področju kril letala, saj so v tem delu tresljaji manjši.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV