Te dni so vse oči uprte v Los Angeles zaradi strašnih požarov, ki goltajo vse pred seboj. Na tisoče hiš je izginilo, del, kjer živijo številni slavni Pacific Palisades, je požgan do tal, vsi pa z nejevero opazujejo, ali je Mount Lee, hrib, na katerem stoji simbol Los Angelesa - napis Hollywood - še varen.
Leta 2023 je napis "Hollywood" praznoval 100. rojstni dan. Z njim se povezujejo različne zgodbe, še danes pa je največja atrakcija za turiste.
Sprva naj bi šlo le za navaden oglas za prodajo nepremičnin v novi mestni četrti, ki naj bi ga po letu in pol razstavili. Postavljen je bil leta 1923 kot velik osvetljen oglas za stanovanjski kompleks, ki so ga gradili pod njim v Hollywood Hillsu. Imel je štiri črke več od te verzije, ki jo poznamo danes, saj je na njem pisalo ime nove četrti – Hollywoodland.
Prvi časopisni članki o "električnem" znaku, ki je bil "okrepljen" s 4000 žarnicami, ki so ga ponoči osvetljevale, so se pojavili decembra 1923. Najprej je bilo osvetljenih prvih pet črk "Holly", nato "Wood" in nato "Land". Ta doslej neviden učinek je bil pravi čudež, saj česa podobnega takrat še ni bilo na svetu: Vegas so začeli graditi šele dve desetletji pozneje, piše Pun Kufer.
Leta 1932 se je mlada igralka Peg Entwistle, ki so jo tabloidi poimenovali "The Hollywood Sign Girl", vrgla v smrt s 15 metrov visoke črke "h" in postala tragičen in trajen navdih za razprave o privlačnostih in nevarnostih Hollywooda. Napis je postal osovražen in do začetka štiridesetih let 20. stoletja je bil popolnoma dotrajan. Dolgo ni bil osvetljen, ker je bila elektrika predraga, zlasti po tragičnem črnem petku, a so se ob koncu desetletja odločili, da ga obnovijo, vendar brez zadnjih štirih črk.
Leta 1973 je bil napis razglašen za kulturni in zgodovinski spomenik Los Angelesa, a kljub temu še vedno ni bil dobro vzdrževan, zato so se mu, ko se je prva črka sesula in je ostal le še "Ollywood", posmehovali, ker je bil napis v "cockney" narečju.
Propad se s tem ni končal. Kasneje sta se vrh črke "d" in celoten tretji "o" skotalila po gori Lee, drugi "l" pa je zažgal piroman. Konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja ga je rešil ustanovitelj Playboya Hugh Hefner. V svojem znamenitem dvorcu je priredil "prodajno zabavo", kupci pa so bile znane osebnosti ali podjetja, med njimi Alice Cooper in Warner Bros. Zbrani znesek okoli 26 tisoč evrovv na pismo je bil dovolj za popolno obnovo.
Staro tablo iz lesa in pločevine so podrli, tri mesece kasneje pa na jeklene stebre in trdno betonsko podlago namestili novo, jekleno.
Nova težava pa se je pojavila leta 2010, ko so v parku Griffith prodali zemljišče, na katerem stoji napis. Mesto Los Angeles ni imelo denarja, da bi ga kupilo, zato je Hefner znova priskočil na pomoč in plačal, da je znak ostal na mestu.
Napis je sicer zelo težko dosegljiv. Priljubljeni atrakciji so se približali skozi stanovanjska naselja, zato so prebivalci celo prisilili IT podjetja, da so spremenila navigacijska navodila, okoli samega znaka pa ni nobenih ugodnosti za množice obiskovalcev, ki prihajajo v gore Santa Monice.
Edini dovoljen dostop do znaka je pravzaprav po planinski poti, a turistični vodniki redno priporočajo kraje v mestu, od koder je znak dobro viden in je lažje dostopen.
Vir: showbuzz.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV