Najlepše mostove Slovenije si lahko ogledate TU, najlepše mostove sveta po izboru uredništva pa vam predstavljamo v nadaljevanju.
Most Oresund, Danska in Švedska
Most Oresund je zagotovo eden od čudes inženirstva in arhitekture. Povezuje glavno mesto Danske Köbenhavn in švedski Malmö. Dolg je ducat kilometrov, vmes pa se prelevi v podvodni tunel. Gre za skupni projekt obeh držav. Most se je uradno odprl leta 2000. Je tudi stičišče internetnega dostopa za domala celo Evropo. Pod vodo poteka zato, ker so se inženirji bali, da bo most previsoka ovira za letala med vzletanjem in pristajanjem.
Zlati most, Vietnam
Nad vietnamskim gorovjem Ba Na se pne most iz zlate konstrukcije, ki ga podpirata dve ogromni kamniti človeški roki. Most Cau Vang se dviga 1.400 metrov nad morjem in je dolg nekaj več kot 150 metrov. K pravljičnosti dodajo še vijolične rože in razgled na vrtove Thien Thai v turističnem resortu Ba Na, ki so ga leta 1919 odprli francoski kolonisti.
Atlantska cesta, Norveška
Atlantska cesta (Atlanterhavsveien) zavija po zahodni obali Norveške čez arhipelag v Norveškem morju ob robu Atlantskega ocena. Ponuja eno najbolj edinstvenih doživetij na cesti. Skoraj devet kilometrov slikovite poti se vije mimo otočkov, vmes pa prečkamo osem mostov s skupno dolžino 891 metrov. Cesta se zažira v samo morje in je obvezen ''postanek'' vsakega avanturista, ki želi v osrčju narave doživeti občutek inženirskega in arhitekturnega napredka ter surove sile narave. Turisti se lahko vmes ustavijo na več manjših otočkih. Cestni odsek so začeli graditi leta 1983 in dela zaključili šest let kasneje, točneje junija 1989. Atlantska cesta velja za enega najnevarnejših odsekov na svetu, za kar je krivo nepredvidljivo vreme in bližina oceana (orkanski veter in visoki valovi), zato se jo je priporočljivo lotiti le v lepem vremenu.
Most Rakotzbrücke, Nemčija
Rakotzbrücke (tudi Hudičev most) je most v obliki parabole v parku Kromlau, ki spada v skupino hudičevih mostov. Gre za skupino kamnitih mostov, ki jih najdemo večinoma po Evropi in predstavljajo tehnološki dosežek ter se ponašajo z zgodovinsko arhitekturo. Vzdevek hudičev most je Rakotzbrücke dobil leta 1860. Če gre verjeti legendi, se je moral graditelj v zameno za hudičevo pomoč zanj žrtvovati.
Most čez jezero Pontchartrain (Causeway)
Gre za dva vzporedna mosta, ki se pneta čez jezero Pontchartrain v jugovzhoni Lousiani in povezujeta predmestje mesta Metairie in mesto Mandeville. V dolžino merita kar 38.44 kilometra. Od leta 1969 je to najdaljši neprekinjen most čez vodo na svetu. Podpira ga 9.500 betonskih pilotov. Del mostu je premičen, kar omogoča rečni promet.
Brooklynski most, ZDA
Brooklynski most je hibridni most s poševnimi zategami, ki se nehaja v New Yorku. Je eden najstarejših tovrstnih mostov v ZDA. 1.825-metrski most so končali davnega leta 1883. Povezuje okrožji Brooklyn in Manhattan. Od odprtja je ikona ''Velikega jabola'' in velja za enega najlepših mostov na svetu.
Zviti most (most Water Canal, tudi Twisted Bridge), ZAE
Water Canal v katarskem Dubaju je futuristični spiralni most v obliki dvojne vijačnice DNK. Zgradili so ga leta 2017 in je ena od mnogih turističnih atrakcij tega megalomanskega mesta v Združenih arabskih emiratih.
Most Golden Gate, ZDA
Fotogenični viseči most Golden Gate se nahaja v ameriškem San Franciscu in je ne le simbol tega mesta na zahodu ZDA, ampak tudi eblem Kalifornije. 2.737 metra dolg jekleni most so odprli leta 1937 in je bil dolgo časa najdaljši viseči most na svetu. Je najbolj fotografiran most na svetu, več kot 80 let pa je bil tudi ena najbolj priljubljenih samomorilskih točk. Le osem odstotkov tistih, ki so skočili z njega je preživelo. Padec traja štiri sekunde, pri tem pase razvije hitrost 120 km/h preživelo. Oblasti so pred leti na most za preprečevanje samomorov dodelile posebne paznike.
Viseči most Charlesa Kuonena, Švica
Leta 2017 so v bližini švicarskega kraja Zermatt odprli 65 centimetrov širok in 494 metrov dolg viseči most za pohodnike, ki se zaradi posebnega sistema domala ne premika. S svojo dolžino je najdaljši viseči most na svetu. Ime je dobili po psihologu in vinarju, ki je bil eden največjih pokroviteljev in podpornikov gradnje. Pne se na višini 2.080 metrov in je del pohodniške poti med Zermatton in Grächenom na jugu Švice (t.i. Europaweg).
Viadutk Glenfinnan, Škotska
Železniški viadukt Glenfinnan dobro poznajo ljubitelji filmov o mladem čarovnik Harryju Potterju. Leta 1901 zgrajeni in 381 metrov dolg viadukt navdušuje s svojimi enaindvajsetimi oboki.
Vrteči most (Rolling Bridge), Anglija
V londonskem Paddingtonu se nahaja Rolling Bridge, most, ki se razvije čez kanal Grand Union. V dolžino meri vsega 20 metrov, a je prava atrakcija. V uporabi je od leta 2005. Zasnovo tega tehnološko naprednega mostu so navdihnili repi dinozavrov, ki jih je za film Jurski park ustvaril Stan Winston.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV