Moskisvet.com
Potovanje po EU med koronavirusom

Svet

Kakšni bodo potovalni trendi po pandemiji?

A.K.
27. 11. 2020 06.00
1

Pandemija covida-19 je globoko zarezala tudi v področje globalnega turizma, zato se marsikdo sprašuje, kako bomo potovali v prihodnje. Slovenci smo narod, ki rad potuje in raziskuje nove kraje, zato smo tokrat pod drobnogled vzeli napovedi za čas, ki sledi pandemiji. Če ste tudi sami neustavljivi popotniki ali ležerni počitnikarji, gotovo že nestrpno čakate, da spet začrtate nove potovalne podvige in obiščete kraje, ki ste jih imeli že dolgo na seznamu. Kaj nas torej čaka v prihodnje?

Nikoli doslej še nismo bili v obdobju, ko bi bilo razumevanje prihodnosti potovanj tako zelo pomembno. V katere države se bomo lahko odpravili brez karantene? Bomo morali vsakič znova opravljati test za novi koronavirus? So potovanja brez zaščitne maske preteklost? Brez vsakega dvoma je bilo letošnje leto izjemno težko in le upamo lahko, da bodo v prihodnjem letu potovanja s pomočjo odpiranja zračnih koridorjev in boljših protokolov testiranja zopet postala bolj dosegljiva. Veliko pa je seveda odvisno tudi od razvoja cepiv. Poznavalci turističnega sektorja menijo, da potovanja še kar nekaj časa ne bodo takšna, kot so bila nekoč, a to morda niti ni tako zelo slabo. Mesta bodo postala manj oblegana in tišja, v krajih Unescove svetovne dediščine bo manj gneče, zračno onesnaženje bo nekoliko manjše. Čeprav turistična industrija močno trpi, nas je pandemija naučila, da so potovanja privilegij in ne pravica.

Pandemija nas je naučila, da so potovanja privilegij in ne pravica.
Pandemija nas je naučila, da so potovanja privilegij in ne pravica. FOTO: Dreamstime

Zavestno in odgovorno potovanje

Poznavalci napovedujejo po letu 2020 porast zavestnega popotnika; to je nekdo, ki se veliko bolj razsodno in odgovorno odloča glede prihodnjih potovanj ter je previdnejši pri trošenju. Sem spadajo tudi tisti, ki so zaradi dela na daljavo dlje časa zdoma. Če je šel doslej marsikdo le na nakupovanje v New York ali Dubaj ob koncu tedna, na kratek vikend oddih v Istanbul ali na fantovščino v Barcelono, tega (vsaj nekaj časa) ne bo več. Dejstvo je, da mnogi med nami pogrešajo potovanja in svobodo, ki jo ta prinašajo, a marsikdo je v tem času prišel do spoznanja, da nas za potovanja ne bi smeli motivirati všečki in priljubljenost na družbenih omrežjih. V prihodnje bomo izbirali destinacije bolj premišljeno, predvsem pa takšne, ki nam bodo veliko pomenile in bodo vredne truda in tveganja. 

Skrivnostno mesto Auroville
Preberi še
Skrivnostno mesto Auroville

Spreminjanje potovalnih navad

Raziskave napovedujejo šest prihajajočih trendov v okviru potovanj in turizma, in sicer: pobegi v divjino, eko turizem, nomadska potovanja, wellness turizem, avtentični turizem in čuječi kampi. V ospredje torej prihajata povezovanje z naravo ter odmik od vsakdana. Poznavalci menijo, da bodo ljudje še naprej potovali, morda ne tako pogosto kot doslej, bodo pa zato zelo verjetno dlje časa na določeni destinaciji. Naraščajoče zanimanje turistov za nove izkušnje, ki temeljijo na naravnih doživetjih, bodo odprle nove priložnosti tudi za podeželska območja, ki so se morala doslej bolj boriti za svoj kos pogače. Predvidevajo tudi naraščanje kombiniranja dela s potovanjem, kar naj bi bil v prihodnje eden od glavnih trendov. Porast digitalnih nomadov naj bi bil v prihodnje še večji, saj lahko predvsem mlajše generacije delajo praktično kjer koli. Posledica tega bodo ’coworking središča’ na eksotičnih lokacijah, ki bodo ljubiteljem potovanj omogočala popolno kombinacijo dela in užitka. 

Zaradi svetovne pandemije ljudje ne bodo prenehali razmišljati o svojih potrebah in sreči. Ravno nasprotno.
Zaradi svetovne pandemije ljudje ne bodo prenehali razmišljati o svojih potrebah in sreči. Ravno nasprotno. FOTO: Dreamstime

V turistični panogi se zavzemajo za transformativen in regenerativen proces. Zaradi svetovne pandemije ljudje ne bodo prenehali razmišljati o svojih potrebah in sreči. Ravno nasprotno. Želje  mnogih bodo izkušnja svobode, sprememba domačega okolja in kakovostno preživet čas z najbližjimi. Podpora turističnih podjetij bo v prihodnjih letih ključnega pomena – bodisi v obliki strogih higienskih ukrepov bodisi v obliki popolne prilagodljivosti rezervacij. 

6 trendov, ki bodo oblikovali turizem v prihodnosti

• Turizem v divjini: Napoveduje se, da se bodo ljudje veliko raje odločali za naravo, odprtost in občutek svobode pod milim nebom. V preteklem letu, torej pred pandemijo, so narodni parki po vsem svetu doživeli velik naval, trend pa naj bi se nadaljeval tudi v letu 2021. Čas, preživet v divjini naj bi bil protistrup za sodobni, urbani način življenja. Zaradi izpostavljenosti mestnemu načinu življenja in prenasičenosti z novicami ter družbenimi mediji bo iskanje tišine prednostna naloga.

Temačna in strašljiva stran Benetk
Preberi še
Temačna in strašljiva stran Benetk

Eko turizem: Ekoturizem je odgovorno potovanje v naravna območja, kjer je ključna skrb za okolje, ohranjanje lokalnega prebivalstva ter izobraževanje turistov (pomoč na kmetijah, pobiranje sadja in zelenjave … ). Gre za vrsto potovanj, ki jim je v zadnjih desetih letih močno narasla priljubljenost. Menijo, da bodo po pandemiji ljudje bolj premišljeno izbirali potovalne destinacije, pri čemer naj bi bila v ospredju večja usmerjenost k naravi in s tem tudi zmanjševanje našega vpliva na planet.

Nomadski turizem: V porastu bo tudi digitalni turizem, med drugim zaradi dejstva, da se je v letošnjem letu veliko ljudi preusmerilo v delo na daljavo. Potovanja na določeno lokacijo torej ne bodo več vezana izključno na počitek in zabavo, temveč tudi na zamenjavo okolja za daljši čas. V tem primeru bodo še toliko bolj v ospredju poklici, ki temeljijo na filozofiji ’on the go’. V zvezi z nomadskim turizmom naj bi se trend kazal tudi v uporabi kamperjev oz. avtodomov.

Wellness turizem: Že stoletja je namen potovanj povezan tudi z doseganjem osebnega napredka, zdravja in dobrega počutja, najsi gre za zdravljenje v evropskih termalnih zdraviliščih ali jogijski oddih v Indiji. V dobi koronavirusa je prizadevanje za izboljšanje zdravja in imunskega sistema močna motivacija za turiste po vsem svetu, ki bodo iskali nove kraje z namenom okrepitve dobrega počutja.

• Avtentični turizem: Po dobi fotografij na Instagramu, ki pogosto nimajo veliko stika z resničnostjo, prihaja avtentični turizem, ki omogoča pristno, resnično izkušnjo brez novodobne zlaganosti in balasta. V ospredju bodo povezovanje z lokalnimi skupnostmi, verodostojen turizem in puščanje pozitivnega odtisa. Pri tem gre v veliki meri za učenje izgubljenih veščin, prostovoljne aktivnosti pri delu z živalmi ali aktivnosti pomoči pri izobraževanju otrok in odraslih v manj razvitih državah. 

6 priljubljenih destinacij, ki jih v prihodnosti (verjetno) ne bo več
Preberi še
6 priljubljenih destinacij, ki jih v prihodnosti (verjetno) ne bo več

Čuječi in zavedni turizem: Pri tovrstni obliki turizma gre za vzpostavljanje globlje povezave s kraji,  potovanje z držo ’manj je več’ in izogibanje glavnim atrakcijam. V tem primeru so v ospredju manj potrošniška potovanja, manj glamurozne destinacije ter usmerjenost k skromnosti in trajnosti. Ena od filozofij čuječega turizma je tudi to, da je pomembnejše kot cilj potovanje samo.

Pandemija kljub vsemu odpira pot priložnosti, da se turizem obnovi, a na bolj etičen, obziren in regenerativen način za planet in ljudi. Medtem ko je bilo leto 2020 bolj ali manj povezano z nepredvidljivostjo, strahom in vzdržljivostjo, bo leto 2021 leto sprejemanja in odgovornosti – tako v turizmu kot tudi drugod. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648