Stolp je bil dokončan 31. marca 1889 in je kar 41 let veljal za najvišjo zgradba, ki jo je ustvaril človek – vse do zaključka gradnje nebotičnika Chrysler v New Yorku leta 1930. Eifflov stolp je visok 324 metrov (vključno z antenami) in tehta 10.100 ton. Do vrha vodi 1665 stopnic, večina obiskovalcev pa se raje pelje kar z dvigalom.
Čeprav ga letno obišče kar 7 milijonov obiskovalcev, pa le malokdo ve, da stolp skriva tudi številne zanimivosti in skrivnosti. Ena od njih je ta, da je na samem vrhu skrivni apartma, idejo zanj pa je dal kar Gustav Eiffel sam. V njem je gostil znane goste, med katerimi je bil tudi Thomas Edison. Apartma je zdaj odprt za ogled javnosti. Poleg slednjega pa je imel gospod Eiffel v tretjem nadstropju stolpa tudi znanstveni laboratorij za meteorologijo, kjer je študiral fiziko, aerodinamiko in zgradil celo vetrovnik. Vrata laboratorija je odprl tudi drugim znanstvenikom, ki so v njem izvajali poskuse, tam pa so odkrili tudi kozmične žarke. Francoskih znanstvenikov in inženirjev 19. stoletja zgodovina zagotovo ni pozabila, ne samo, da so svoja imena posodili pariškim ulicam, kar 72 imen je vklesanih tudi v Eifflov stolp. Vgravirani pokloni so bili sprva pokriti, zahvaljujoč obnovi pa so ponovno vidni, a menda le tistim, ki imajo oster vid.
Zmotno je tudi mišljenje, da je gospod Eiffel sam zasnoval stolp. Čeprav je pridobil pravice poimenovanja stolpa po svojem priimku, sta ga v resnici oblikovno zasnovala Maurice Koechlin in Emile Nouguier. Inženirja sta skupaj s francoskim arhitektom Stephenom Sauvestrom združila ideje, kar je vodilo do načrta za stolp, s katerim so se nato prijavili na natečaj za glavno atrakcijo svetovne razstave Universelle.
Čeprav je bil zgrajen z namenom, da med svetovno razstavo prikaže moč francoske industrije, je bilo v prvotnem načrtu, da ga po 20 letih porušijo. Morda bi res doživel svoj bridki konec, a ga je rešila Eifflova pametna poteza. V stolp je vključil radijsko anteno in brezžični telegrafski oddajnik, kar je bil dovolj dober razlog, da se je vlada odločila preklicati njegovo rušenje. A sovražnikov mu tudi kasneje ni manjkalo. Ko je Nemčija med drugo svetovno vojno zasedla Francijo, je Hitler ukazal stolp porušiti, vendar njegov ukaz nikoli ni bil upoštevan. Francoski uporniški borci so celo prerezali kable dvigala, tako da so se bili nacisti prisiljeni nanj vzpenjati kar po stopnicah, da so lahko izobesili svojo zastavo. Stolp je imel pomembno vlogo tudi pri prvi bitki na Marni leta 1914, saj je eden od njegovih oddajnikov oviral nemške radijske zveze.
Ste vedeli da je Eifflov stolp nekakšen bratranec kipa svobode? Še preden je bil stolp zgrajen, so Američani pozvali Eifflovo podjetje, naj zasnuje notranjo strukturo za ameriški kip svobode oziroma znamenito Lady Liberty. Delo so zaupali nadarjenemu zaposlenemu Mauriceu Koechlinu, ki se je kasneje lotil tudi Eifflovega stolpa. Se je pa stolp med letoma 1925 in 1934 uporabljal tudi kot velikanski pano podjetja Citroen. Guinessova knjiga ga je označila in zabeležila kot največje oglaševanje na svetu.
Le malokdo tudi ve, da se pod južnim stebrom znamenitega stolpa skriva zgodovina – skrivni vojaški bunker, ki je z dolgim podzemnim predorom povezan z impresivno stavbo Ecole Militaire, ki je danes šola za častnike francoske vojske. Bunker je danes spremenjen v majhen muzej, namenjen vedoželjnim turistom. Zanimivost stolpa je tudi ta, da je v prvem nadstropju poleg trgovin s spominki majhna pošta, s katere lahko turisti pošljejo razglednico z unikatnim poštnim žigom. Ljubiteljem romantike in lepih razgledov pa je namenjen bar na samem vrhu stolpa, kjer strežejo šampanjec. Nič čudnega torej ni, da je to tudi priljubljena lokacija za zaroko številnih parov z vseh koncev sveta. Velja pa poudariti, da se vrh masivne konstrukcije v vetru zaziba za približno 6 centimetrov, med nevihto še več. Nanj pa vpliva tudi sončna toplota – zaradi sonca in mraza se železo širi in krči kar do 7 centimetrov. Če vas torej zamika romantičen pobeg v dvoje, se prepričajte, da vaša izbranka nima težav z višino.
Da Eiffel ostaja še naprej glavna atrakcija Pariza, pa je potrebno kar nekaj dela. Vsakih sedem let ga prebarvajo, podvig pa zahteva kar 60 ton barve, ki ščiti tudi proti rjavenju. Po svetu obstajajo številne replike, med njimi je ena v Las Vegasu, druga v tematskem parku Okno sveta na Kitajskem. Za konec pa še ena skrajno nenavadna – leta 2008 se je ena od obiskovalk poročila s stolpom in si v čast svojega novega 'moža' spremenila priimek v Erika La Tour Eiffel.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV