Danes je prva asociacija na Ukrajino vojna, a še do nedavnega je bila Ukrajina predvsem znana kot žitnica Evrope. Kako pomemben del njene bit je poljedelstvo, priča modro-rumena zastava, na kateri modra simbolizira nebo, rumena pa polja zrele pšenice. Ukrajina se ponaša s številnimi znamenitostmi, mnogimi pod Unescovo zaščito. Mednje sodijo katedrala svete Sofije, samostan Kijevsko-Pečerska lavra oz. Kijevski samostan v jamah (oba Kijev), staro mestno jedro mesta Lvov (Lvov je glavni kulturni center Ukrajine in meso z največ kavarnami na prebivalca), značilne lesene cerkve v Karpatski regiji, starodavni bukovi gozdovi Karpatov, veriga triangulacijskih točk (t. i. Strujev geodetski lok, s katerim so v 19. stoletju izmerili poldnevnik in določili obliko Zemlje), mesto Herson, nekdanja grška kolonija, ter rezidenca metropolitov Bukovine in Dalmacije.
Še nemalo nazaj je bila ta 43-milijonska država – to jo uvršča na sedmo mesto v Evropi, za Rusijo, Nemčijo, Veliko Britanijo, Francijo, Italijo in Španijo – eden najbolj romantičnih krajev na svetu. 24. avgusta 2021 je praznovala 30. obletnico neodvisnosti. Je največja evropska država (razteza se na 603.550 kvadratnih kilometrih), ki v celoti leži v Evropi. Večja evropska država je zgolj Rusije, a večina te leži v Aziji. Ukrajini v Evropi po površini sledi Francija. Njihova narodna noša se imenuje višivanka in je primerna tako za moške kot ženske. Osnovna noša je bela srajca iz platna okrašena z izvezenimi cvetličnimi in drugimi motivi. Posamezne noše se razlikujejo po vezenini značilni za določeno pokrajino (teh je 24).
Ukrajina ni pretirana gorata dežela. Hribovito je zgolj območje okoli Krpatov, ki se nahajajo na zahodu države. Najvišji ukrajinski vrh je Goverla z 2061 metri. Ime je madžarskega izvora in v prevodu pomeni ''snežna trdnjava''. Država se ponaša z rodovitnimi ravnicami (te prehajajo v stepe in planote), kjer raste predvsem žito, zato se je Ukrajine tudi prijel vzdevek ''žitnice Evrope''. Sodi med največje pridelovalke pšenice na svetu, ko gre za pridelavo sončničnih semen pa je v samem vrhu. Sončnice veljajo za nacionalno cvetje države, zato jih tako pogosto vidimo tudi na protivojnih demonstracijah, postale pa so tudi simbol upora proti ruski invaziji. Posnetek, na katerem pogumna ženska vpije na ruskega vojaka: ''Žepe bi si moral natlačiti s semeni sončnice, da bo, ko umreš, vsaj kakšna korist od tebe, ko bodo zrasle na ukrajinski zemlji,'' je hitro zaokrožil po spletu in postal viralna senzacija.
V prestolnici Kijevu, ki je z 2,8 milijon prebivalcev tudi največje mesto v državi, se nahaja najgloblja podzemna železnica na svetu Sviatošinsko-Brovarska. Postaja Arsenalna se nahaja kar 105,5 metra pod površjem, kamor peljejo tekoče stopnice. Do postaje se vozimo kar pet minut. Tako globoka je zaradi reke Dneper, ki se vije skozi mesto. V Ukrajini se nahaja tudi t. i. Predor ljubezni, predor iz zelenih lokov, ki so ga ustvarila drevesa in drugo rastje. Gre za delno zapuščeno železniško progo v Klavnu na severovzhodu države in je eden najbolj romantičnih krajev na svetu. Če verjamete lokalnim legendam, se parom tu izpolnijo želje.
Ko omenimo Ukrajino, seveda ne moremo mimo kraja zloveščega imena – Černobil, ko se je v Pripjatu, o katerem si lahko več preberete TU, zgodila jedrska nesreča z grozljivimi posledicami. Ta je danes mesto duhov, nadzor nad njim pa so prevzele rastline in živali, vse več pa je bilo do invazije Rusov tam turistov.
V Ukrajini, kjer je poleg ukrajinščine – ta velja za enega najbolj melodični jezikov na svetu – ruščina eden izmed priznanih manjšinskih jezikov (za 30 odstotkov Ukrajincev je ruščina materni jezik), so izdelali največje in najtežje letalo na svetu, in sicer Antonov An-225 Mrija, ki je bil leta 1988 sestavljen v Kijevu in je postavil rekord za najtežji tovor – 253.829 kilogramov. V času ruske invazije naj bi bilo uničeno med napadom na letališče Hostomel.
Med nacionalne jedi sodijo boršč (juha iz rdeče pese, mesa in zelja), vareniki, mesni in zeljni zavitki, krompirjeve palačinke, kvašeni ovači (vložena zelenjava), kaše, klobase na sto in en način, juhe ipd. Njihova nacionalna pijača je horilka (vodka), kar v prevodu pomeni goreča voda, kajti pogosto ji dodajo čili. Imajo tudi svoje ljudsko glasbilo, in sicer trembita. Gre za lesen rog, ki velja za najdaljše glasbilo na svetu.
Ukrajinci veljajo za enega najbolj izobraženih narodov. Kar 99,4 odstotka Ukrajincev starih 15 let in več zna brati in pisati, 70 odstotka Ukrajincev pa ima vsaj srednješolsko izobrazbo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV