København, Danska
Danski København je že leta 2019 napovedal, da si želi do leta 2025 postati prvo ogljično nevtralno mesto. Za zdaj se zdi, da je na dobri poti, da doseže cilj, saj je od leta 2005 do leta 2011 zmanjšal emisije ogljika za 21 odstotkov. Mesto spodbuja in prebuja ekološko zavest na različne načine. Številni prebivalci za primarno obliko prevoza uporabljajo kar kolesa. Avtobusi, ki vozijo skozi mesto, se iz dizelskih vozil lahko spremenijo v električna. Prebivalci imajo na voljo tudi vodne taksije na sončni pogon. Mesto pa je znano tudi po znamenitem arhitekturnem presežku Copenhill, ki je v samem bistvu energijski objekt za ravnanje z odpadki in proizvaja toploto in elektriko. To pa še ni vse – ponuja tudi pravi športni center z možnostjo smučanja na strehi, plezanja in ostalih rekreacijskih aktivnosti. Vse to je Københavnu prineslo zaslužen naslov najbolj trajnostnega mesta na svetu.
Singapur
Singapur nosi naziv najbolj trajnostno mesto v Aziji in ima zelo visokoleteč cilj, da postane najbolj zeleno mesto na svetu. V začetku leta 2000 je Singapur sprožil močno okoljsko pobudo, vključno z zelenimi gradnjami leta 2008. Ker pa je ta mestna država precej majhna, je bil poudarek na nadomeščanju pomanjkanja zelenih površin tako, da so jih premaknili v nebo. Kako je to videti? Na strehah večine stavb imajo urejene fascinantne vrtove, stavbe so odete v rastlinje in zdi se, da vse kipi od sveže energije. Cilj Singapurja, da bi do leta 2030 imelo 80 odstotkov stavb oceno okoljske uspešnosti, imenovano 'zelena oznaka'. Singapursko potrdilo 'zelena oznaka' je podeljeno samo stavbam, ki zmanjšujejo porabo vode, energije in materiala ter povečujejo kakovost notranjega bivanja. Mesto je leta 2015 napovedalo, da bo čez manj kot 15 let kar 85 odstotkov prebivalcev živelo v neposredni bližini parkov in zelenic. Če jim uspe, bo to zagotovo impresiven dosežek, sploh če upoštevamo majhnost mesta in gostoto prebivalstva.
Stockholm, Švedska
Stockholm ni samo trajnostno mesto, ampak k trajnostni naravnanosti pomaga tudi turistom. Imajo namreč okolju najprijaznejše hotele na svetu; takšnih so našteli vsaj 90. V mestu si želijo do leta 2040 odpraviti uporabo fosilnih goriv, cilj pa nameravajo doseči s preusmeritvijo v biogoriva. Ta so začeli proizvajati kar iz kanalizacijskih odpadkov, uporabljajo pa jih predvsem za mestne avtomobile. Prav tako uspešno izkoriščajo porabljeno toploto, ki se akumulira v 30.000 stadionskih sedežih, namenjena pa je ogrevanju več kot 1000 domov. To mesto zagotovo ve, kako delati v prid okolju in se usmerjati v bolj ozaveščeno prihodnosti.
Reykjavik, Islandija
Islandija je napredna v mnogih pogledih. Že šest let zapored velja za državo z najmanjšo razliko v indeksu spolov. So izjemno trajnostno naravnani in upajo, da bodo do leta 2040 odpravili vse emisije toplogrednih plinov. Ta cilj nameravajo doseči z močnim sistemom javnega prevoza, sestavljenim iz avtobusov na vodik. Mesto spodbuja tudi k uporabi koles in hoji. Veliko denarja so vložili tudi v nove kolesarske steze, javnim uslužbencem, ki so lastniki električnih avtomobilov, pa ponujajo brezplačno parkiranje in davčne olajšave. Poleg tega le 0,1 odstotka celotne islandske električne energije proizvedejo iz fosilnih goriv. Celo geotermalne vrtine uporabljajo za pretvorbo vode v elektriko. Ta trajnostna praksa pomaga mestu uporabljati čisto energijo za ogrevanje domov in javno osvetlitev.
Helsinki, Finska
Helsinki so sodobno mesto, ki si s svojo urbano rastjo prizadeva za trajnostno okolje. Turizem velja za pomembno panogo, zato se mesto osredotoča na okolju prijazne nastanitve. Ocenjujejo, da je 75 odstotkov vseh hotelskih sob v mestu certificiranih kot okolju prijaznih. Podobno kot v sosednjih državah tudi to mesto poudarja in spodbuja uporabo koles in javnega prevoza, kar jim omogoča, da se brez večjih nevšečnosti odpovejo svojim avtomobilom. Helsinki eksperimentirajo tudi z 'okolju popolnoma prijazno' sosesko. Soseska Viikki deluje skoraj kot zaščiten prostor, saj je poleg ostalega tudi pomembna lokacija gnezdenja in selitve ptic. Projekt zelene soseske se je začel leta 2004, vse večstanovanjske stavbe pa so bile zgrajene iz nestrupenih in naravnih materialov. Celotne površine so bile narejene iz odpadnih materialov, ogrevanje se zagotavlja iz geotermalnega vira obnovljive energije, reciklirajo pa se tako odpadki kot tudi meteorna voda. Danes stanovanjske hiše po celotni soseski Viikki eksperimentirajo z novimi sistemi sončne in vetrne energije. To pa je le eden od primerov predanosti trajnostni naravnani prihodnosti.
Vancouver, Kanada
Vancouver je čudovito mesto, obdano z oceanom, gorami in gozdovi. Želijo pa si narediti vse, da bi mesto ohranilo svoje naravno okolje in sprejelo številne ukrepe za izboljšanje trajnosti. V zadnjem desetletju so povečali število kolesarskih stez na glavnih ulicah, poleg tega so po mestih namestili polnilne postaje za električna vozila. Prebivalci mesta pri nakupu električnega avtomobila dobijo celo davčni popust, kar še dodatno spodbuja k nakupu. Leta 2008 so uvedli davek na ogljik, ki velja za vsak nakup fosilnih goriv. Leta 2019 je bilo mesto skupaj še z 29 ostalimi uvrščeno med tista z znatnim zmanjšanjem emisij ogljika.
Dunaj, Avstrija
Če ste že kdaj obiskali Dunaj, potem veste, zakaj je tudi to čudovito mesto uvrščeno na ta seznam. Skoraj polovica Dunaja je namenjena zelenim površinam, kot so parki, mestne kmetije in vrtovi. Poleg tega je javni prevoz izjemno razvit in povezuje vse mesto. Ocenjujejo celo, da ga uporablja kar polovica prebivalcev. Leta 2020 je Dunaj dobil naziv najbolj zelenega mesta na svetu, kar ni nič čudnega, saj ena od študij ugotavlja, da kar 30 odstotkov energije prihaja iz obnovljivih virov. Dunaj daje prednost tudi lokalno pridelani hrani, mesto pa ima kar 135 kmečkih tržnic. Avstrija namerava v naslednjem letu po vsej državi namestiti več kot milijon solarnih panelov. Načrtujejo tudi, da bodo do leta 2040 ogljično nevtralni. Ob vsem tem se zdi, da počasi zavzemajo vodilni položaj pri prizadevanju za trajnost.
Medijska hiša POP TV se je zavezala, da bo pri svojem delovanju v največji možni meri sledila trajnostnim načelom. V skladu z načeli ESG (angl. Environmental, Social, Governance) oziroma trajnost, družbena odgovornost, upravljanje', smo organizirali Zeleni teden, ki poteka med 10. in 16. junijem.
V okviru POP Zelenega tedna smo v naši medijski hiši vsak dan posvetili eni od okoljskih tem. V ponedeljek smo začeli s trajnostno mobilnostjo, torek smo obarvali z recikliranjem, sredo s prehransko varnostjo in ohranjanjem narave, četrtek smo posvetili zeleni energiji, petek biološki raznovrstnosti, v soboto je v ospredju voda, teden pa bomo zaključili z dobrimi praksami.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV