Slovenija je izjemno raznolika in lepa, a včasih nas morajo na lepote domače dežele spomniti tujci. Če iščete dnevni oddih v vročih poletnih dneh, ki ne vključuje nujno sončenja na plaži, imamo za vas nekaj idiličnih lokacij, ki nikogar ne pustijo ravnodušnega.
Iški vintgar
Iški vintgar je slikovita soteska, ki nudi prijetno poletno osvežitev. Skoznjo teče reka Iška, v kateri se lahko ohladite. Posuta je z zanimivimi kamninami (dolomitski prodnik, barvaste ploščice z rudnimi primesmi ipd.), obdana pa z bujnim in raznolikim rastlinjem, kar številnim tolmunom, skalnatim bregovom in reki daje pravljični videz. Nudi številne kotičke, v katerih boste lahko poiskali mir, pa tudi obilico možnosti za piknike. Blizu vintgarja je partizanska bolnišnica, ena najstarejših v Sloveniji, ki je vsekakor vredna obiska.
Pekel pri Borovnici
Soteska Pekel kljub zloveščemu imenu namesto grozot ponuja lepote – vsaj kadar narava ne kaže zob. Soteska je namreč ime dobila po ljudskem običaju, ki narekuje, da nerazumljivi, težko dostopni ali nedostopni naravni pojavi dobijo tako ime. Soteska je polna kotličev, tolmunov in previsnih sten, v času dolgotrajnega deževja pa upraviči svoje poimenovanje saj postane človeku precej manj prijazna. V njej teče pet prekrasnih slapov, do katerih vas vodi gozdna pot. Zadnji del je precej adrenalinski, saj zahteva plezanje po klinih in lestvah. V bližini soteske je tehniški muzej.
Podpeško jezero
Podpeško jezero je resda majhno, a precej globoko jezero na obrobju Ljubljanskega barja. Napaja se iz sedmerice kraških izvirov, poleti pa se lahko v njem osvežite, saj je urejeno manjše kopališče. Na svoj račun pridejo tudi ribiči. Od tod se lahko odpravite na krajši ali daljši izlet. Če vzamete za izhodišče naselje Jezero, vas do bližnje cerkvice sv. Ane loči le dobrih 30 minut hoje, ob njej pa se razpira čudovit razgled na Barje, Alpe in osrednjo Slovenijo.
Zelenci
Zelenci so naravni rezervat v vasi Podkoren, ki leži le streljaj od Kranjske Gore. Čeprav navdušujejo že od nekdaj, je njihov ugled v zadnjem obdobju povečal Instagram. Tam vas bo pričakalo smaragdno jezero, ki je izvir reke Save Dolinke. Iz njega vrejo plasti jezerske krede, ki daje vodi značilno barvo, ob njem pa se lahko sprehodite po leseni brvi. Po njem je predel z močvirjem tudi dobil ime.
Tamar
Iz doline pod Poncami, v kateri stoji planiška skakalnica, pot vodi v idilično ledeniško dolino Tamar, ki je obdana s čudoviti slovenskimi očaki, kot so Jalovec, Mojstrovka in druge gore. Do planinske koče vas izpred skakalnic vodi urejena gozdna pot, pri njej pa se za prave pohodnike pot zares šele začne. Ob vznožju doline vas pričaka slap Nadiža, ki je izvir Save Dolinke. Alpska dolina v Julijskih Alpah je ena najdostopnejših dolin v Triglavskem narodnem parku.
Bukovniško jezero
Bukovniško jezero leži v Prekmurju in je znano po izviru in istoimenski kapeli sv. Vida s 26 energijskimi točkami, blagodejnimi za naše počutje, do katerih vodi energijska pot. Okolica akumulacijskega jezera ponuja številne točke za počitek, športne aktivnosti, kampiranje, ribolov, piknike in sprehode. Za vse, ki so željni adrenalina, je tam pustolovski park med krošnjami, za vedoželjne pa gozdna učna pot okoli jezera.
Dolina Kamniške Bistrice
Dolina Kamniške Bistrice je obdana z vrhovi Kamniško-Savinjskih Alp in ob svežem zraku ponuja tudi dostop do pitne vode iz izvira reke, po kateri je dolina dobila ime. Ob njej vodi Koželjeva pot, ki se začenja pri opuščenem kamnolomu in se vije mimo hudournikov in brzic. Navduši tudi soteska Predaselj, v kateri najdemo enega lepših slovenskih slapov – Orlice. Blizu izvira je Plečnikov dvorec, kot pravijo lovski koči nekdanjega kralja Aleksandra, saj jo je zasnoval znameniti Jože Plečnik.
Otok ljubezni
Otok ljubezni je oblikovala reka Mura. Gre za naravni otok v vasi Ižakovci, na katerem naj bi se po legendi srečevali in kopali predvsem zaljubljenci. Tam se nahajajo edini preostali plavajoči mlin na Muri, brod in büjraški muzej. Sicer pa je Otok ljubezni tudi priljubljen resničnostni šov, ki si ga lahko ogledate na VOYO.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV