V zadnjih 50 letih se je v Sloveniji zgodilo več pomembnih poplav, ki so imela pomembne posledice za prebivalstvo, infrastrukturo in okolje. Med najhujšimi poplavami v tem obdobju so:
Poplave 1990
Poplave v Sloveniji leta 1990 so bile eden izmed pomembnejših poplavnih dogodkov v zadnjih desetletjih. Intenzivne padavine, ki so se zgodile v začetku novembra, so povzročile obsežne poplave in škodo na različnih območjih države. Dogodek je imel pomembne posledice za prebivalce, infrastrukturo in gospodarstvo Slovenije.
Obilne padavine so prizadele večji del Slovenije, zlasti Dravsko dolino, in povzročile številne poplavne škode. Poplave so prizadele tudi Ljubljano. Povzročile so evakuacijo prebivalcev iz poplavljenih območij, uničenje domov, kmetijskih površin, infrastrukture, mostov in cest. Škoda je bila obsežna, kar je prizadelo številne prebivalce in gospodarske dejavnosti.
Poplave 1998
V začetku junija 1998 so se v več delih Slovenije zgodile obilne padavine, ki so povzročile naraščanje vodotokov in poplave rek ter drugih vodnih teles. Poplave so najbolj prizadele območje Gorenjske in Posavja, vključno s kraji ob rekah Savi, Krki in Savinji. Poplavljeni so bili tudi nekateri drugi deli države.
Poplave 2007
V začetku novembra 2007 so se na območju Podravja in Posavja zgodile obilne padavine, ki so povzročile intenzivno naraščanje vodotokov in hitro prelivanje vode na območja naselij. Poplave so najbolj prizadele Podravje in Posavje, zlasti reke Drava, Savinja in Sotla.
Poplave 2010
V septembru 2010 so se na več območjih Slovenije zgodile obilne padavine, ki so povzročile hitro povečanje pretoka vodotokov in naraščanje gladine rek. Poplave so močno prizadele Ljubljano, kjer so bile številne ceste, mostovi in območja zaliti. Prav tako so bili prizadeti drugi deli Slovenije, vključno s sosednjimi regijami.
Poplave 2012
Poplave so najbolj prizadele območje Posavja, predvsem reko Savo. Prizadeta so bila tudi druga območja Slovenije, vendar so bili Posavje in sosednje regije najbolj kritično prizadeti.
Poplave 2014
V letu 2014 so se poplave ponovno razširile po nekaterih delih Slovenije, zlasti na območju Dravsko-Ptujskega polja, in povzročile evakuacijo ter škodo.
Poplave 2020
V začetku leta 2020 so obilne padavine prizadele predvsem območje Gorenjske in Posavja ter povzročile poplave rek in prelivanje vode na območja naselij.
Poplave 2023
Avgusta 2023 po dolgotrajnem močnem nalivu so hude poplave zajele osrednjo in severno Slovenijo. Gre za najhujšo naravno nesrečo v zgodovini Slovenije. Po poročanju Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) je bilo najhuje v predgorjih Julijskih Alp od Idrije preko Ljubljanske kotline do Koroške, kjer je padlo med 150 in 200 litrov dežja na kvadratni meter.
Te poplave so le nekateri izmed izstopajočih dogodkov v zadnjih 50 letih. Pomembno je poudariti, da so lahko posledice poplav zelo raznolike, od škode na premoženju in infrastrukturi do ogrožanja življenj prebivalcev. Vztrajno izboljševanje pripravljenosti, preprečevanje in obvladovanje poplav ostaja ključno za zmanjšanje tveganja in zaščito ljudi ter njihovega premoženja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV