V otroštvu ni kazal posebne želje po kmetovanju
Igor je odraščal na kmetiji, vendar kot otrok ni kazal želje po kmetovanju. Njegova starša sta vodila konvencionalno kmetijo, ki je delovala po ustaljenih vzorcih. Ko je Igor prišel do 38. leta, pa je začutil pritisk na svojem delovnem mestu. Sredi nekega obdobja negotovosti se je moral odločiti, ali bo ostal v službi ali prevzel družinsko kmetijo.
"Ko sem se odločil za poklic kmeta sem tvegal, ampak s tem tudi pridobil," pravi Igor. Njegova odločitev, da prevzame kmetijo, je prinesla tudi pomembne spremembe. S pomočjo svoje družine je kmetijo preoblikoval v ekološko, kar je pomenilo ne le spremembo načina dela, ampak tudi uvedbo novih tehnologij in povezovanje z drugimi lokalnimi kmeti. Igor je uspešno ustanovil blagovno znamko Be Eko, ki danes povezuje 16 kmetij in ponuja 150 različnih izdelkov na spletu.
Ni več zgolj samo kmet
Danes, pri 44 letih, Igor na kmetiji ni le kmet, temveč tudi direktor, prodajalec, pravnik in celo serviser. Njegov vsakdan zahteva široko paleto znanj in veščin, saj mora obvladovati tako proizvodne procese kot tudi trženje.
"Danes imamo vsi čast, da se istočasno pogovarjamo z direktorjem, prodajalcem, birokratom, pravnikom, serviserjem, kmetom, kemikom, šoferjem," nam je zaupal. Njegova sposobnost usklajevanja različnih vlog mu omogoča, da kmetijo vodi na napreden način, hkrati pa ohranja lokalno povezovanje.
Njegova kmetija je zelo pomemben del lokalne skupnosti. "Vsekakor je povezovanje tisto, ki je nujno potrebno, če želiš biti uspešen," pravi Igor. "Mi trenutno sodelujemo s 15 kmetijami oz. pridelovalci, sodelujemo na različne načine, bodisi pri promociji, trženju, izmenjavi delovne sile, prijavah na razne razpise in še kaj. Pri nas v BeEko velja: skupaj smo močnejši."
Z vztrajnostjo do inovativne bio mešanice za kruh z drožmi
Ena izmed Igorjevih inovacij je bio mešanica za kruh z drožmi. Ta izdelek, ki je nastal v sodelovanju s strokovnjakinjo na področju peke z drožmi Marjetko Škafar, je postal pravi hit. Mešanica vsebuje ekološke sestavine, kot so pšenična moka, pirina moka, ržena moka ter semena, in je zasnovana tako, da jo je enostavno pripraviti.
"Priprava kruha je čisto enostavna. Sama priprava kruha oziroma navodila za pripravo so pripravljena tako, da so za vse, ki želijo speči kruh, izvedljiva, tudi za tiste, ki nimajo posebnih izkušenj s peko," pojasnjuje Igor. "V bio mešanici za kruh so vse glavne sestavine pridelane na naši ekološki kmetiji in se sproti pridelujejo, tako da so vedno sveže," dodaja. Igor s tem ne le da daje prednost kakovosti, ampak tudi podpira lokalno gospodarstvo.
Odgovornost do sebe in okolja
Prehod na ekološko kmetovanje je prinesel številne izzive. Igor je spoznal, da zahteva več znanja, potrpljenja in skrbi do narave. "V ekološkem kmetovanju delaš z naravo in ne proti njej," pravi. Njegov pristop temelji na odgovornosti tako do sebe kot do okolja. Z njegovim prizadevanjem za ohranjanje biotske raznovrstnosti in podtalnice njegova kmetija prispeva k ohranjanju prleške narave.
Družinska podpora in vizija za prihodnost
Igorjeva družina igra ključno vlogo pri delovanju kmetije. "Družina je vsekakor glavna energija za BeEko," pravi Igor. Njegova žena, otroci in starši mu nenehno stojijo ob strani, kar dodatno krepi njihov skupni cilj in vizijo. Skupaj načrtujejo, kako izboljšati in razširiti kmetijo, pri čemer se zavedajo, da sta sodelovanje in povezovanje ključ do uspeha.
Podprli so ga tudi pri sodelovanju v oddaji Štartaj Slovenija, kar je predstavljalo nov korak v njegovi podjetniški poti. "Vsekakor je sodelovanje v projektu Štartaj Slovenija izkušnja, ki mi veliko pomeni," pravi. "Spoznal sem veliko novih ljudi, s katerimi bomo še sodelovali, se povezovali. Ponosni smo, da je BeEko del zgodbe devete sezone Štartaj Slovenija."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV