Poznamo Prešernov trg, ljubljanske mostove in zmaje, vzpenjačo ... Danes pa vam razkrivamo 10 dejstev o Ljubljani, ki jih morda še niste vedeli, od kraljevskih glodalcev do pohodniških idej. Pa začnimo!
1. Ulica, kjer hodiš po obrazih drugih ljudi
V samem središču mesta je med stavbami majhna ulica, imenovana Ključavničarska ulica, ki jo zlahka opazite po simbolu ključa, ki nakazuje nanjo. Če se odpravite vanjo, boste nenadoma zagledali vdolbino v pločniku, ki sledi liniji ulice in je napolnjena s stotinami obraznih skulptur.
Sliši se nenavadno, a ima svoje ozadje. Avtor skulptur, slovenski umetnik Jakov Brdar, jih je ustvaril po navdihu besed pesnika Rainerja M. Rilkeja. Po drugi strani pa je trdil, da je bil presenečen, ko je izvedel, da je na svetu toliko obrazov – ja, obstaja določeno število ljudi, a vsak človek ima več obrazov, ki jih mora še spoznati. Tako vas bo na tej ulici pozdravilo 700 različnih obrazov: jeznih, veselih, presenečenih, prestrašenih, nekateri pa bodo preprosto iztegnili jezik in se vam posmehovali.
2. Zeleno mesto
Leta 2016 je Ljubljana prejela nagrado za najbolj zeleno mesto v Evropi. Je prestižen naziv, a tudi orientacijska točka za turiste, ki imajo raje destinacije s čistim zrakom, zelenjem in visokim ekološkim standardom.
Nagrado podeljuje Evropska unija, Ljubljana pa si jo je prislužila za spodbujanje meščanov k hoji, kolesarjenju in uporabi javnega prevoza namesto avtomobila. Prav tako odpadke izkoriščajo na ekološki način, kar pa zadeva zelenje – kar tri četrtine mesta zasedajo zelene površine.
3. Tukaj lahko prenočite v – zaporu!
Najprej avstro-ogrska, nato pa jugoslovanska vojska sta zapor na Metelkovi ulici dolgo časa pustili zapuščen in posledično na milost oziroma nemilost propadu. Vse dokler se ustvarjalci niso domislili, da bi ga preuredili v Hostel Celica z 20 celicami namesto sob. Pri oblikovanju sob je sodelovalo kar 80 domačih in tujih umetnikov, tako da je vsaka drugačna in edinstvena, a odraža zgodovino nekdanjega zapora.
To je tudi okolju prijazna možnost, saj so arhitekti pazili na energetsko porabo in trajnost, hostel se zavzema za recikliranje in uporabo naravnih in razgradljivih materialov, pri proizvodnji hrane in spominkov pa je poudarek na ekološkem in domačem.
4. Spomenik kmečkemu uporu
Na hribu, kjer stoji grad, je še nekaj zanimivega – spomenik, katerega motiv odraža tudi našo zgodovino. Posvečen je namreč kmečkim uporom, ki so izbruhnili v 15. in 16. stoletju, že leta pa prednjači znameniti leta 1573, v katerem je kot vodja izstopal Matija Gubec.
5. Pobeg iz gradu
Ljubljanski grad na hribu je bil nekoč rov, ki je služil za pobeg, vodil pa je skozi kanalizacijo in vso njeno vsebino. Seveda je bila to zadnja možnost, ko druge izbire res niso imeli na voljo. Na srečo lahko danes igrate priljubljeno igro escape room v grajski različici. In brez skrbi, tudi če vam ne uspe, vam ne bo treba uporabiti tega predora.
Igralci so postavljeni pred igrišče, kjer se naučijo nekaj o zgodovini mesta in dobijo priložnost, da rešijo slavnega zmaja, ki velja tudi za simbol mesta.
6. Spominki s podgano Friderika I.
Obisk gradu je odlična priložnost za srečanje s Friderikom, najstarejšim prebivalcem Ljubljanskega gradu. Tu je živel pred davnimi časi, danes pa predstavlja nekakšno maskoto in simbol. Pri tem pa se morate zavedati, da so gradovi imeli veliko več prebivalcev, kot so njihovi lastniki radi mislili.
Ime mu je Friderik (Prvi), tako kot slavni vladar iz habsburške dinastije. Razlika je le v serijski številki in dejstvu, da se je on vrgel v druge vode: postal je poslovnež in odprl trgovino s spominki. Vsi spominki imajo motiv zaporniških črno-belih črt in majhne podgane. Ti segajo od trenirk, copatov, denarnic, kap, torb pa vse tja do mask ...
7. Ko samostan postane gledališče
Če se spomladi ali poleti znajdete v Ljubljani in vas zanima kulturno dogajanje, obvezno preverite stanje v Križankah.
Nekoliko nenavadno vzdušje je ustvarila že sama lokacija: tu je bil nekoč samostan. Po drugi svetovni vojni je bila nacionalizirana in spremenjena v prostor za Festival Ljubljana. Zdaj tukaj prirejajo koncerte na prostem, nekaj prostorov pa je šola uporabljala za oblikovanje in fotografijo. Dvorišče v obliki amfiteatra je dalo dušo koncertom, stene pa mladim umetnikom, ki so jih okrasili s poslikavami.
8. Špica na plaži
Ko rečemo "špica", mislimo na glavni del v mestu, pa tudi na samo ime lokacije. Špica je čudovit park na obrežju reke Ljubljanice, ime pa je dobila zaradi koničaste oblike. Vrh je štrleč in ima betonski del ter zelenico, kamor se v toplih dneh pridejo domačini in tujci naužit sonca ob reki, uživati na pikniku, napolniti baterije ... Vzdušje je nežno in romantično, kot Ljubljana sama. Tudi ko je malo gneče, le-ta ne moti.
9. Malo rekreacije v naravi
Poleg kolesarjenja, v katerem boste uživali pri odkrivanju mesta, omenimo še pohodništvo. Idealna destinacija bo Šmarna gora na višini 664 metrov, saj vsem začetnikom ne bo predstavljala prevelikega izziva, vsekakor pa velja za lep način, kako preživeti dan v naravi. Do nje vodi 15 dobro označenih in razmeroma lahkih poti s čudovitim razgledom na Alpe in Kamnik.
10. Za konec pa še češnja na vrhu torte
Ljubljana ponuja številne restavracije, gostilne, slaščičarne in seveda pube ter bare, kjer lahko svoj obisk zaključite tako, kot je treba. Glede na preference jih poiščite sami, nedvomno pa se nekaj najde tudi za najbolj izbirčne.
Vir: punkufer.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV