Moskisvet.com
Maldivi

Potovanja

Uganete, s katerega priljubljenega otoka je ta fotografija?

Ma.K.
01. 09. 2017 15.25
6

Maldivi veljajo za tropski raj na zemlji. Nič čudnega, ko pa se lahko pohvalijo z belimi plažami, kristalno čistim morjem in številnimi koralnimi grebeni. A vsa ta lepota ima tudi svojo ceno. Enega nekoč prekrasnih zalivov so gore smeti, ki jih na otokih pustijo turisti tako že spremenile v pravo smetišče.

Na kaj pomislite ob besedi Maldivi? Verjetno na prelepe bele peščene plaže, turkizno morje, večno sonce, bungalove, romantično uživanje v dvoje, nikakor pa ne na gore odpadkov. A žal je tudi to del te razpršene skupine 1.200 majhnih otočkov daleč od juga Indije, ki jih turisti poznajo samo po slikoviti naravi in popolnem luksuzu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Maldivi, razpršena skupina 1.200 majhnih otočkov daleč od juga Indije, so na fotografijah resda videti kot delčki raja na zemlji. Bungalovi, ki so videti, kot da lebdijo nad kristalno čistim morjem, palmove veje, ki se mirno zibljejo v lahnem vetriču in popolno podnebje so krivi, da je ta destinacija po svetu znana kot 'otočje tisočih medenih mesecev'. A v resnici se po besedah lokalnih okoljevarstvenikov to otočje počasi, a vztrajno spreminja v pravo smetišče.

Tisto mračno, smrdljivo in odvratno ostaja očem večine turistov skrito. Tak primer je denimo otok Thilafushi. Nekoč ga je krasil priljubljen zaliv, ki se nahaja le nekaj kilometrov stran od glavnega mesta Malea. Nato se je oblast v devetdesetih letih prejšnjega stoletja odločila, da zgradi umetni otok, katerega glavni in praktično edini namen je skladiščenje ogromnih količin odpadkov. Nanj vsak dan iz glavnega mesta in luksuznih hotelov pripeljejo okoli 330 ton novih odpadkov in raznih nevarnih materialov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Cena raja na Zemlji

To, kar se je začelo z najboljšimi mogočimi nameni, s promocijo turizma, z desetinami tisoči turistov, ki vsak teden pripotujejo na Maldive, da bi se sprostili in uživali v luksuzu in rajskem pogledu na plaže ter morje, je danes vnaprej izgubljena bitka z odpadki. Po podatkih pristojnih služb naj bi vsak turist, ki obišče Maldive, na dan proizvedel okoli 3,5 kilograma smeti. Ki pristanejo na Thilafushiju – brez predhodnega sortiranja, brez izločanja nevarnih odpadkov.

Velik del odpadkov na otoku zažgejo, saj na ta način naredijo prostor za nove pošiljke smeti. A tam se znajdejo tudi elektronske naprave, baterije, nevarna plastika, celo akumulatorji in drugi bolj ali manj nevarni odpadki, ki močno onesnažujejo tako zrak kot tudi vodo.

Kar je še posebej zaskrbljujoče, je podatek, da Maldivi niso raj samo za tisoče in tisoče turistov, temveč tudi za tisoče revnih ljudi iz okoliških držav, ki migrirajo na to otočje s trebuhom za kruhom, da bi zaslužili za preživetje lastne družine. Ker za vse ni dovolj delovnih mest v luksuznih hotelskih resortih, jih veliko svojo priložnost poišče tudi sredi kupa smeti, kjer zbirajo posamezne skupine odpadkov ter jih prodajajo podjetjem, ki se ukvarjajo z reciklažo. S tem pa, čeprav se morda tega niti ne zavedajo, močno ogrožajo svoje življenje, saj so praktično 24 ur na dan obdani s tonami nevarnih odpadkov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648