Potovanje je ena najbolj nagrajujočih življenjskih izkušenj, ki širi um, odpira srce in življenje napolni z zgodbami. A potovanje se je do danes v veliki meri izrodilo. V čim krajšem času želimo videti čim več. Seznam, kaj vse bi radi obiskali, je dolg, časa pa malo. Pa je to res bistvo? Odkljukati čim več lokacij, a ostati brez pristne izkušnje in si ne vzeti časa, da bi začutili utrip kraja?
Počasno potovanje je izšlo iz gibanja "slow food", ki je še pod imenom Arcigola leta 1986 nastalo kot protest proti odprtju prve restavracije s hitro prehrano v Rimu in hitri prehrani. Zavzemalo se je za ohranitev lokalnih restavracij in tradicionalnih načinov kuhe, lokalnega kmetovanja ipd. Koncept je zrasel na zelniku Italijana Carla Petrinija, kulinaričnega pisca, ki je želel rešiti lokalno, s tem ko je izpostavil, da povečan turizem prinaša velike spremembe in s prihodom tujih verig odnaša prihodek lokalnim ponudnikom, lokalno hrano pa s krožnikov odnašajo sestavine, ki so prepotovale polovico sveta. Načela gibanja, ki je čez nekaj let postalo mednarodno, so se preselila tudi v druge sfere, subkultura pa je ''okužila'' tudi turizem. Tako se je razvilo počasno potovanje, ki daje poudarek trajnosti – s širjenjem zavedanja o pomenu trajnosti postaja tudi vse bolj priljubljeno – poglobljeni izkušnji ter večji povezanosti z lokalno kulturo, hrano, glasbo in destinacijo, in to ne glede na to, ali gremo na krajši dopust ali daljši obisk. Načelo počasnega turizma je, da potovanje človeka bogati in da omogoča trajnost.
Počasno potovanje se torej prej kot na hitrost nanaša na kakovost izkušnje. Temelji na drugačnem razmišljanju in načinu potovanja. Namen počasnega potovanja je, da upočasnimo tempo, si za stvari vzamemo čas, raziščemo destinacijo, se povežemo z domačini ter skušamo razumeti njihovo kulturo in način življenja, ne pa da zgolj odkljukamo čim več stvari na seznamu v čim krajšem času, posnamemo atraktivne fotografije za Instagram in drvimo iz kraja v kraj, kot radi počnemo.
''Slow travel'' je kontrapunkt klasičnemu (masovnemu) turizmu. Podpira lokalno ekonomijo in nas spodbuja, da izkusimo nove stvari, ne pa tudi nujno, da preskočimo turistične atrakcije iz katalogov. Temelji na edinstveni izkušnji, kar pomeni, da v znamenitostih, ki nas zanimajo, uživamo intenzivneje, bolj poglobljeno in dlje. Njegov cilj je spodbuditi popotnika, da si omogoči poglobljeno izkušnjo, se bolj poveže z destinacijo in vsrka lokalni utrip – ne glede na čas dopustovanja.
Počasno potovanje zato daje poudarek tudi poti, ne zgolj cilju. Da torej nismo navdušeni le nad tem, kam gremo, ampak tudi nad tem, kako pridemo tja, koga bomo spoznali, kaj bomo doživeli in izkusili na poti. Omogoča uživanje v mirnem ritmu brez stresa in hitenja, ko se v doživetja poglobiš in se osredotočaš na tisto, kar ti je najpomembnejše. Namesto da bi se vam na naslednjem potovanju spet mudilo, si pustite kaj za naslednjič. Namesto da divjate, se prepustite trenutku.
Prednosti počasnega turizma
Ste se kdaj z dopusta oz. potovanja vrnili bolj utrujeni, kot ste bili, ko ste se odpravili na pot? Tovrstna izgorelost danes ni nekaj nenavadnega. Želja oz. kar mantra, da bi v najkrajšem času videli kar največ, je namreč lahko izčrpavajoča. Otresite se hitrega tempa in prilagodite tempo lokalni kulturi. Namesto črtanja turističnih atrakcij s seznama si za cilj izberite osebnostno rast in bogatitev znanja. Počasno potovanje je zaradi svoje narave tudi cenejše, saj izpustite marsikatero atrakcijo, kjer vam drago zaračunajo vstopnino. Medtem pa vam lahko izkušnje z domačini še dodatno razširijo obzorje in odprejo vrata v svetove, ki jih v turističnem vodiču ne boste našli. Za tak tip potovanja boste morda morali zapustiti območje udobja, kar ni lahko. Nastopili bodo trenutki, ko vas bo strah, a tovrstne izkušnje so kot nalašč za nabiranje pomembnih življenjskih izkušenj in lekcij. Pa še to: ne boste potrebovali dopusta po dopustu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV