Slovenska vlada je v času koronavirusa pomislila tudi na gluhe, potem ko je na novinarskih konferencah dodala tolmače slovenskega znakovnega jezika, ki tolmačijo kar v živo, kar je svojevrsten izziv, ki pa so mu Mojca Korenjak, Sabina Pokovec in Tanja Giuliatti več kot kos. A gluhi se po drugi strani srečujejo z drugo težavo. Z ljudmi, ki ne poznajo znakovnega jezika, komunicirajo z branjem z ustnic, kar pa je v času, ko nas večina v javnosti nosi maske, nemogoče.
K sreči je ameriška študentka prišla na super idejo. Ashley Lawrence so pri izdelavi maske, prilagojene gluhim in naglušnim, navdahnili številni posnetki doma izdelane zaščitne maske na družbenih omrežjih. Takrat je 21-letnico, ki se o tej vrsti invalidnosti izobražuje na univerzi Eastern Kentucky, prešinilo: ''Dobila sem občutek, da je velik del populacije spregledan. Paničarimo in zato na marsikaj ne pomislimo. Zdi pa se mi zelo pomembno, da lahko ljudje ohranjajo komunikacijo.''
Po pogovoru z mamo sta se lotili projekta in začeli izdelovati maske iz rjuhe, pomagali pa sta si tudi z mehko plastiko, s katero sta pokrili odprtino za usta. In ''proizvodnja'' je stekla. ''Poskušava različne stvari, za ljudi s polžastimi vsadki in slušnimi aparati, ki si maske ne morejo zatakniti za ušesa, izdelujeva tudi take za okoli vratu in glave,'' sta pojasnili mama in hči.
Pravita, da sta v nekaj dneh prejeli kopico naročil, mask pa ne računata. ''Mask ne zaračunavava, saj jo tisti, ki masko potrebuje, res potrebuje in mu za to ne bi bilo treba plačati,'' dodaja Ashley.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV