Izberite pravi žar
V prvi vrsti imejte pri nakupu žara v mislih vaše potrebe in zahteve, koliko ste pripravljeni odšteti in kam boste žar postavili. Ga boste razstavili na vrtu? Nosili s seboj v naravo? Pekli na balkonu? Električni in plinski žari so preprostejši za uporabo in čiščenje, hitro se segrejejo, temperaturo pa lahko poljubno nastavljamo in uravnavamo. Največja pomanjkljivost je, da hrana nima značilnega vonja in okusa po dimu. Če vam to res veliko pomeni, izberite klasičen žar na oglje, ki da peki poseben čar, treba pa si je vzeti nekaj časa, da zakurimo oglje in pravilno segrejemo žar.
PREBERITE: Izognite se nevarnostim!
Velja upoštevati nekaj osnovnih pravil:
1. Pred peko žar in rešetko dobro očistite s ščetko in papirjem, da se vam ne bo začela žgati stara maščoba.
2. Rešetko ali ploščo pred peko namastimo z oljem ali dobro natremo s slanino ter položimo najmanj 10 do 15 cm od izvora toplote.
3. Na žaru pecite kose približno enake velikosti in debeline; piščančje prsi potolčite, da dobite približno 2 cm debele kose.
4. Za popoln uspeh jedi, pripravljenih na žaru, moramo živila pred peko marinirati ali pa zgolj začiniti s svežimi ali suhimi zelišči in začimbami.
► RECEPT: Sočna bedrca na žaru
► RECEPT: Ramstek na žaru
► RECEPT: Vse o čevapčičih
Osnovno marinado pripravimo iz olja, svežih zelišč in začimb. Po želji lahko dodamo limonin ali pomarančni sok, gorčico, med, pivo, sojino omako, balzamični kis, kečap, pekočo omako... Sladkorne in medene marinade, sojino omako in začimbne mešanice z mleto papriko, uporabimo šele takrat, ko so jedi že pečene, saj bi drugače preveč porjavele in dobile grenak okus.
5. Če kupite pakirane čevapčiče, pleskavice ... jih iz pakiranja vzemite skupaj s spodnjim papirjem. Položite jih na žar in šele nato snemite papir.
6. Med peko živila mažite z oljem, da se ne izsušijo, Najbolj nevtralnega okusa je rastlinsko olje. Najlažje boste to počeli z za to namenjenim čopičem, lahko pa uporabite tudi vejico rožmarina ali timijana, ki dajeta poseben okus.
Če pripravljamo meso, ki je bolj pusto oziroma ribe, zelenjavo, lahko ta živila zavijemo v folijo in tako poskrbimo,da bo pripravljena hrana obdržala dragoceni sok in ostala bolj sočna.
Kako pripraviti sočni steak?
Ste tudi vi med tistimi, ki običajno na žaru pečejo čevapčiče, ražnjiče, pleskavice, kakšne klobasice, piščančje meso, vratovino in zelenjavo? Če želite očarati goste, pripravite ... tadam! GOVEJI STEAK!
Priprava takšnih kosov seveda zahteva nekaj več vaje, znanja in potrpežljivosti, a se ves trud bogato obrestuje, ko gostom postrežemo s sočnim mesom, ki se kar topi v ustih.
Za peko na žaru izberemo lepo marmoriran, od 2 do 4 cm debel, po možnosti suho zorjeni kos mesa z reber, hrbtnega dela ali ledij, ki naj bo ogret na sobno temperaturo. Meso na vsaki strani pečemo eno minuto za vsak centimeter debeline, ko je pečeno, pa ga pustimo počivati na deski za rezanje tako dolgo, kot smo ga pekli.
Kaj pa sladica?
Poleg priljubljenih mesnih specialitet lahko na žaru pečemo tudi zelenjavo, sir, različne vegetarijanske izdelke, morske sadeže in ribe ter pripravimo celo sladico. Če se odločite za sadje na žaru, ne morete zgrešiti. Banane, marelice, ananas, nektarine, breskve so super izbira, nad katero bodo ljubitelji sladkega zagotovo presenečeni!
Po koncu peke žar vedno skrbno očistimo in pospravimo pepel, ki pa ga nikoli ne odlagamo v naravo, če še ni pogašen oziroma dokončno ugasnjen!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV