Na Japonskem naj bi številna podjetja ženskem prepovedala nošenje očal v času službe, kar je obudilo žgočo razpravo o pravicah žensk na delovnem mestu. Podjetja prepoved nošenja očal opravičujejo iz več razlogov. Med drugim naj bi želeli z ukrepom omehčati videz prodajalk, ki da z očali ustvarjajo hladen vtis. Med vzroki je tudi varnost zaposlenih (letališča) in da z očali ne vidijo pravilno ličil (lepotna industrija).
Vroča tema se je iz novinarskih stolpcev in TV-zaslonov hitro prelila na družbena omrežja, kjer ''zastarela'' praksa pričakovano ni naletela na pozitivne reakcije. ''Razlogi, zaradi katerih naj ženske ne bi smele nositi očal, nimajo smisla. To je uperjeno v spol. Vse skupaj je zelo diskriminatorno,'' meni Kumiko Nemoto, profesorica sociologije na Univerzi za tuje študije v Kjotu. ''Ni pomembno, kako ženske opravljajo svoje delo. Podjetja cenijo ženstveni videz, kar je v nasprotju z nošenjem očal,'' dodaja.
Kontroverzni ukrep prihaja nedolgo po tem, ko je Japonsko ''pretresel'' škandal z obveznimi visokimi petami in je skupina aktivistov z igralko in pisateljico Yumi Ishikawa začela zbirati podpise pod peticijo, v kateri je zahtevala uvedbo zakona, ki bi delodajalcem preprečeval uvedbo ukrepov, ki diskriminirajo ženske in predpisujejo kodeks oblačenja.
Žal je naletele na gluha ušesa, saj je minister za zdravje pozdravil takšne ukrepe in jih označil za nujno potrebne. ''Ženske se ocenjuje na podlagi videza. To je sporočilo, ki ga dajejo tovrstna pravila,'' je bila kritična Nemotova.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV