Ravnateljica Waldorfske šole v Ljubljani, Simona Pajk, je septembra 2022 v radijski oddaji Obleka naredi človeka na Radiu Prvi izjavila: ''Na naši šoli je prepovedano barvanje las, lakiranje nohtov in drugo lepotičenje. Prepovedana so minikrila in majice s tankimi, špageti naramnicami. In mi to tudi utemeljimo dekletom. Namreč fantom se je v teh pubertetniških letih že tako težko zbrati, utopljeni so v hormonih, in če potem poleg 16, 17 let starega fanta sedi dekle, ki je poleg tega, da je lepo, še strašno pomanjkljivo oblečeno, se fant res ne more osredotočiti na pouk. In to dekleta lepo sprejmejo in razumejo.'' Gre za stereotipno in ozkogledno izjavo, ki je nestrokovna in za pedagoga domala sramotna, saj utrjuje prepričanja, ki bi jih morala kot pedagog preprečevati in predstavljati njihovo nevarnost. Izjavo je občinstvo v sklopu 24. mednarodnega feminističnega in kvirovskega festivala Rdeče zore prepričljivo izbralo za zmagovalko.
''V tem zapisu lahko razberemo vrsto stereotipnih predstav in nereflektiranih prepričanj o učenkah in učencih, ki so nestrokovne in jih od pedagoških delavk in delavcev upravičeno ne bi smeli pričakovati. Še več, dolžni bi jih bili jasno, argumentirano zavreči. Izjava namreč vsebuje jasno sporočilo, da je za spolno nasilje kriva ženska sama s svojim ravnanjem, vedenjem in načinom oblačenja. Še bolj problematično postane to sporočilo ob prepoznanju, da učenkam in učencem, ki se osebnostno in identitetno še oblikujejo, v šolah tovrstna prepričanja posredujejo in jih v njih utrjujejo ravno tiste osebe, ki bi jih morale preprečevati in jim predstaviti nevarnosti takšnih sporočil. Simona Pajk je v izjavi celotno delovanje moškega omejila na domnevne nagonske vzgibe, ga peljala na raven nerazumnega nagonskega bitja, bitja hormonov, ki jim je slepo prepuščen. Ženske pa so – vsaj po komentarju sodeč – edine odgovorne in razumne, torej tiste, ki lahko položaj moškega sprejmejo in razumejo. Zato je tudi zgolj njim naložena odgovornost, da se primerno oblečejo, karkoli že to pomeni,'' je utemeljitev izbora pojasnil Jaka Klun.
Med letošnjimi nominiranci so sicer bili predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, radijski voditelj Robert Roškar, Jonas Žnidaršič, bivši poslanec Lojze Peterle, direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jože Dežman, nadškof Stanislav Zore, župnik Janez Turinek, že omenjena ravnateljica Waldorfske šole v Ljubljani Simona Pajk, vlogerka Damjana Bakarič, urednik MMC RTV Slovenija Igor Pirkovič, športni novinar Dejan Kresnik, predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič (nominiran je bil z dvema izjavama), politik Pavel Rupar in nekdanji predsednik državnega sveta Alojz Kovšca.
Kaj je namen bodeče neže? Njen namen je redno opozarjati na diskriminacije, o katerih pogosto molčimo. Neprimerne izjave lahko bolijo in širjenje seksističnih mnenj s pozicije moči namesto legitimiranja diskriminacij ter sovražnega govora povzroča trajne posledice. Ljudi je treba usmeriti k odprti, strpni in pluralistični družbi.
Preteklo leto je ''slavil'' duhovnik Andrej Vončiča z izjavo: ''Da, profesionalni šport ženske odvrača od njihovega poslanstva, biološka ura pa tiktaka. Profesionalni šport ima tudi ogromno kvarnih dejavnikov, ki ženske uničuje. Podobno je tudi drugod. Izročilo ni kar tako in točno pove, kje se ženska res uresniči in kje je svobodna.''
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV