Starša razkrila vsebino zadnjega pisma
To je bil trenutek, ko sta se Petrova starša, Ed in Paula Kassig, odločila stopiti pred javnost, da poskusita rešiti njunega sina. V video posnetku, ki je zaokrožil po spletu, sta pripadnike IS prosila, naj se »usmilijo« njunega sina in »uporabijo svojo moč« ter izpustijo njunega sina ter ga tako rešijo pred smrtjo. Razkrila sta tudi vsebino njegovega ganljivega zadnjega pisma, ki jima ga je poslal v začetku letošnjega junija. »Seveda me je strah, da bo umrl,« je zapisal Kassig, ki ga teroristi zadržujejo že vse od 1. oktobra lani. »A najhuje je ta negotovost, to vprašanje, ali še smem upati, da se bom nekoč živ vrnil domov.« Kassig v pismu poudarja, da ga misel na to, kakšen pekel zaradi njegovega ujetništva preživljata starša, močno žalosti. »Če umrem, bosta lahko vsaj našla uteho v dejstvu, da se je zame končalo trpljenje in da sem odšel zato, ker sem pomagal ljudem v stiski.«
Pretresena starša sta medijem pokazala nekaj družinskih fotografij. Na eni iz leta 2000 živahen in nasmejan Peter ponosno objema mamo. Takrat se mu še sanjalo ni, kakšna usoda ga čaka. Na drugi iz leta 2011 sta z očetom ovekovečila trenutke skupnega ribolova, ki ga oba tako zelo obožujeta. Staršema se ob pogledu na te spomine para srce ob misli, da sina morda nikoli več ne bosta mogla stisniti v objem. Peter se po njunem pričevanju sicer že zelo mlad pridružil ameriški vojski in do julija leta 2007 služil na misiji v Iraku. Nato je zaradi zdravstvenih težav zapustil vojaške vrste in se izučil za reševalca ter se posvetil nudenju humanitarne pomoči na kriznih žariščih.
V Turčiji je Peter ustanovil humanitarno organizacijo SERA, kjer so oskrbovali sirske begunce, jih oskrbovali s hrano in nujno medicinsko pomočjo in oskrbovali ranjence. Ker je bilo dela veliko, je nekdanji vojak po besedah staršev približno 150 tamkajšnjih civilistov toliko poučil o triaži, da so lahko nudili prvo pomoč. Njegovo delo v Libanonu ga je privedlo do meje s Sirijo, kjer so ga.1. oktobra lani prijeli skrajneži in ga od takrat zadrževali v ujetništvu.
Peter naj bi po poročanju nekdanjega talca v ujetništvu prostovoljno sprejel islamsko vero, potem ko si je ujetniško celico delil s sirskim državljanom, gorečim privržencem islamske vere. Od takrat naj se ne bi več imenoval Peter Kassig, temveč Abdul Rahman. 26-letni ujetnik je v zadnjem pismu staršema napisal, da je kljub »težkim razmeram pomirjen s svojo vero« in da vsak dan moli. Starša sta njegovo spreobrnjenje videla kot »del njegove duhovne poti«. Strokovnjaki za boj proti terorizmu po množičnih pomorih muslimanskih civilistov v Iraku vendarle ne verjamejo, da bo to domnevno spreobrnjenje odločilen razlog, da se krvoločni teroristi Petra usmilijo. Kar staršema ostane, je tako le upanje na reševalno akcijo. Po poročanju britanskih medijev naj bi brezpilotna letala zaveznikov v pokrajini Raka namreč končno opazila ugrabitelje in njihove ujetnike.
Bo Peter res peta žrtev?
26-letni Kassig je sicer najmlajši znani ujetnik, ki ga nameravajo skrajneži obglaviti, če Združene države Amerike in njene zaveznice ne bodo ustavile zračnih napadov na njihova oporišča. IS je na grozovit način do zdaj umoril ameriškega novinarja Jamesa Foleyja, ameriško-izraelskega novinarja Stevena Sotloffa, britanskega humanitarnega delavca Davida Hainesa in nazadnje britanskega humanitarnega delavca Alana Henninga.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV