Veliko moških in žensk ne govori odkrito o svoji istospolni usmerjenosti, ti si se odločil za drugačno pot. Zakaj?
Dejstvo je, da mnogi svoje spolne usmerjenosti nikoli ne razodenejo javnosti. Živijo dvojno življenje, si ustvarijo družine in vsake toliko časa izkoristijo priložnost za skok čez plot. Iz izkušenj vem, da je tega pri moških veliko. Situacijo popolnoma razumem, saj jih sama družba sili k skrivanju. Strah pred posledicami razkritja je prevelik, da bi ga bili zmožni premagati. Bojijo se za kariero, status v družbi in tisto, kar je najpomembnejše, mnenje drugih. Problem je malo bolj kompleksne narave. Biti gej je s strani družbe nekaj manjvrednega in logično je, da nihče noče biti razumljen kot šibek posameznik in nekdo, ki se podreja. Čisti zakon narave. S tovrstnim problemom se ukvarjamo tudi znotraj LGBT skupnosti, ki je prežeta s heteronormativi. Biti čimbolj po izgledu in navadah podoben hetero moškemu. Sam s svojim javnim razkritjem nisem razmišljal o tovrstnih problemih. Želel sem biti samo iskren sam sebi in s pomočjo svojega delovanja spodbujati v omari skrite geje in lezbijke, da je biti odkrit in iskren prav lepo in nič strašljivo.
Kdaj pa si začutil, da so ti všeč moški, in kakšne so bile tvoje prve izkušnje z njimi? Si poskušal tudi z ženskami ali te to ni niti malo zanimalo?
Moški so mi bili všeč, odkar vem za svoj obstoj. Ne vem, kdaj točno sem začutil, da me privlačijo. Verjetno takrat, ko vsi ostali fantje začutijo, da jih privlačijo punce. Vem pa, kdaj sem si priznal, da me privlačijo moški. Mislim, da je to bolj pomemben mejnik. S puncami imam nekaj izkušenj, ampak dlje od poljubljanja ni šlo. Prve izkušnje s fanti so bile lepe. Najstniška leta, fantje raziskujemo svoje telo, dostop do interneta, prvi zmenki, prvi poljub. Vse izkušnje so bile nepozabne in nekako si hvaležen, da obstaja nekdo, ki te razume. Zavedanje, da nisi sam, je zelo osvobajajoče.
Zaradi svoje spolne usmerjenosti si bil deležen žaljivk, morda še česa hujšega? Katere dogodke bi najraje pozabil, pa tega ne moreš, in ali so ravno to tisti travmatični dogodki iz otroštva, ki so po tvojem mnenju tudi razlog za tvojo depresijo?
Zase menim, da sem eden tistih gejev, ki svoje spolne usmerjenosti niso uspešno skrivali. To je tudi terjalo svoj davek v obliki zasmehovanja, žaljenja in raznoraznih fizičnih napadov. Udarci, pljunki, klofute, brce, besede. Vse to sem trpel sam in svoje bolečine nisem delil z nikomer. Enostavno sem vse skupaj potlačil. Mislim, da je šlo za kratkoročno rešitev, za katero nosim posledice sedaj. Res je, da nisem več deležen napadov, imam pa še vedno občutek, da me ljudje ne sprejmejo kot sebi enakega. Nekako sem padel v začaran krog manjvrednosti, iz katerega je kasneje vzklila depresija in vse z njo povezane težave.
Pa si bil deležen podpore in ljubezni svojih staršev? Mama te zelo podpira, kajne?
Naša družina je bila zame vedno vir ljubezni in še vedno je. Vsaj moja mami je vedno skrbela, da se doma počutim sprejeto in dobrodošlo. Prav tako vsi ostali člani, ki me razumejo in podpirajo. Mislim, da je očetu najtežje sprejeti dejstvo, da sem gej.
Marsikdo takšne podpore nima, starši se jim odrečejo. Poznaš veliko takšnih, žalostnih zgodb?
Žalostnih zgodb je nešteto in vedno znova me razžalosti dejstvo, da se starši odrečejo otroku zaradi ljubezni, ki jo čuti do istega spola. Teh staršev res ne razumem. Otroku, ki že zaradi svoje spolne usmerjenosti čuti stisko in se po možnosti še krivi, zaprejo vrata in ga postavijo na ulico. Skozi leta sem prejel kar nekaj sporočil mladih, ki so deležni psihičnega pa tudi fizičnega nasilja s strani staršev. Strah jih je, ker so premladi za samostojno življenje in tako ostajajo v toksičnem okolju.
S še nekaterimi vidnejšimi znanimi Slovenci rušite stereotipe, želite sporočiti, da ste krvavi pod kožo, da ljudje ne bi bili tako nastrojeni proti vam. A ko je bila Salome denimo v MasterChefu, je bila deležna zelo lepih komentarjev, ti si v šovu Kmetija na svojo stran pridobil kar nekaj gledalcev. Kako bi to komentiral?
Mislim, da nas lahko preštejem na prste dveh rok, pa nas je v medijskem prostoru mnogo več. Žalostno je tudi dejstvo, da je bolje živeti lažno življenje v javnosti, kot pa okolici dati na znanje, kdo v resnici si. Mnogi se bojijo, da bodo izgubili denar, pogodbe, ugled. Sicer je to odločitev posameznika. Le katero podjetje v Sloveniji bo za promocijo svojih produktov k sodelovanju povabilo odkritega geja? Želel bi si videti ‘outiranega’ politika, odvetnika, zavarovalniškega agenta, voditelja, fitnes trenerja, itd. Večinoma smo vsi, ki o spolni usmerjenosti brez muke govorimo v javnosti, povezani z delom v kulturi, kjer je klima vsaj na prvi pogled bolj sproščena. Zelo sem vesel, da naju s Salome množica tako lepo sprejema. Oba sva nekaj posebnega, v našem prostoru precej unikatnega, in biti sprejet s strani množice je potrditev, da v življenju delaš v pravi smeri. Ne glede na to, da je Salome spremenila spol in da jaz moški, nosim pete in make up ter se ekstravagantno oblačim.
Medtem ko se tvoja prijateljica Salome oblači kot dama, ti prisegaš na občutno bolj ekstravaganten slog. Kako bi ga opisal?
Moj stil je nekaj, kar se čez leta spreminja. To se mi zdi normalno, saj se spreminjam tudi jaz. Odraščam. Načeloma sem pristaš črne barve in okoli nje gradim svoj izgled. Modne dodatke uporabljam zelo malo, oziroma najbolj tiste, ki mi praktično služijo. Rad eksperimentiram in poskušam biti čimbolj raznolik. Inspiracijo najdem vsepovsod. Lahko bi rekel, da se oblačim kot revna Daphne Guinness ali Michèle Lamy. Moj vsakdanji stil je malo manj drzna različica kostumov, ki jih uporabljam na odru.
Še v večje ekstreme pa greš na dogodkih v K4 ali na kakšnih drugih prireditvah, kjer te lahko vidimo v norih opravah. Za neuke, za kaj gre?
Moji kostumi so močno inspirirani iz znanstvenofantastičnih filmov, grozljivk in Disneyjevih zlobnih likov. Kostumografija je mešanica klasičnega draga in elementov subkulture Club Kids, ki je nastala v New Yorku. Drzno, netrendovsko in svobodno. Moj slog kriči po tem, da izraža moj alter ego, ki je vse prej kot s tega planeta. Vedno sem želel predstavljati nekoga, ki ima super moči.
Mimogrede, kje si sploh bil zaposlen do junija letos in kaj počneš sedaj? Kaj pa bi želel početi v življenju?
Trenutno sem zaposlen v domu starejših v Logatcu, kjer oskrbovance razvajam s kavami. Prej sem bil zaposlen v zavarovalnici. Sebe bi želel videti zaposlenega v umetnosti. Sanje pa so, da bi nekoč imel studio, kjer bi s kolektivom ustvarjali raznorazne projekte. Nekaj takega kot Factory od Andyja Warhola.
Kandidatov za bežne romance ti ne manjka, razkril si že, da si bil v postelji s kar osmimi hkrati. A tvoja velika želja je, da bi našel pravo ljubezen. Kakšen bi bil princ tvojih sanj?
Mislim, da s pomočjo interneta vsak lahko pride do bežne romance, tehničnega seksa. To je čar današnjega časa. Svoja leta sem v spolnosti kar precej eksperimentiral in mislim, da bi to moral vsak. Sedaj pa sem se nekako umiril in si želim resno vezo. Fanta, ki me bo ljubil, ne glede na vse, kar počnem. Dvomim, da ta junak živi v Sloveniji, zato toliko hrepenim po tujini. Tam je veliko več razumevanja, pa tudi več izbire.
Občutek imaš torej, da boš ljubezen prej našel v tujini, ki pa se ti konstantno izmika. Morda z razlogom ...
Usoda je uganka in vesel sem, da je tako. Želje so nekaj, načrti so drugo, vse, kar se zgodi vmes, pa je življenje. In življenje rad živim. Ljubezen bo prišla, ko jo bom najmanj pričakoval. Pomembno je, da sem nanjo pripravljen.
Za konec, kaj bi sporočil tistim, ki se obremenjunejo s predsodki proti istospolno usmerjenim?
Življenje zna biti kruto. To smo verjetno že vsi izkusili na lastni koži. Biti v stiski in bolečinah je nekaj, česar si ne želi nihče. Zakaj torej početi nekomu nekaj, česar sami ne želimo izkusiti? Biti obremenjeni s tujim načinom življenja? Vsi si zaslužimo svobodo, dokler ne posegamo v svobodo drugega. Tako zelo enostavno je. Imej se rad, da boš lahko imel rad tudi druge. Oprosti, če te je kdo v življenju prizadel, vendar svoje slabe volje ne stresaj na drugačne, ker so lahka tarča za čiščenje tvojih frustracij. Go get some love or take a chill pill! (Pojdi po nekaj ljubezni ali vzemi tableto za ‘kuliranje’!)
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV