Milijarder, filantrop in okoljevarstvenik Tom Steyer se je na zadnje predsedniško soočenje demokratskih kandidatov uvrstil zavoljo lastnih milijonov, ki jih je vložil v oglase in so mu dali prepoznavnost. Steyer je del svojega bogastva pridobil z vlaganjem v nafto in plin, a danes sodi med najbolj odločne aktiviste proti podnebnim spremembam, zagovarja pa tudi visoko obdavčitev bogatih.
Bolj kot zaradi svojih besed je pozornost javnosti ponovno pritegnil zaradi skrivnostnega simbola, ki ga je imel narisanega na hrbtni strani leve roke. Debata je sicer minila v znamenju dvoboja med Berniejem Sandersom in Elizabeth Warren, ki sta se sporekla takoj po debati, ko je Warrenova obtožila Sandersa, da jo je označil za lažnivko, med dvema ognjema pa se je nehote znašel Steyer, ki je tekmecema želel zgolj seči v roko.
A kot rečeno besedno obračunavanje ni bil vrhunec večera, pač pa narisan simbol na Steyerjevi roki – križ s četverico manjših križev v vsakem kvadrantu. To ni bilo prvič, da je imel milijarder na roki narisan simbol. Kot pravi, si ga nariše vsak dan zadnji dve leti.
Tovrsten križ je sicer znan kot jeruzalemski križ. V osnovi gre za grški križ s prečkami na koncu vsakega kraka z manjšim križem v vsakem od prostorov med krakoma. Ta križ naj bi si za svoj simbol v 12. stoletju izbral Baldvin, brat lorenskega vojvode Gotfrida Bujonskega, ki so ga leto po zavzetju Jeruzalema v prvi križarski vojni kronali za krščanskega kralja Jeruzalema. Po eni teoriji naj bi peterica križev simbolizirala pet Jezusovih ran, po drugi pa je veliki križ Jezus, preostali pa simbolizirajo evangelije. Rdeče obarvan jeruzalemski križ danes najdemo na zastavi Gruzije.
Steyer ga sicer uporablja iz neverskih vzgibov. V intervjuju za BuzzFeed in še pred kandidaturo za predsednika ZDA, je na vprašanje o pomenu križa na roki dejal: ''Pomeni, da povem resnico ne glede na ceno. Že nekaj časa si ga na roko narišem vsak dan, da me opominja na to. Šele kasneje sem ugotovil, da je simbol tradicionalno znan kot jeruzalemski križ.'' Simbol naj bi tudi znak za ponižnost, kar pa je samo njegova iterpretacija.
Steyer je po veroizpovedi kristjan, Boga pa je našel pri tridesetih. Simbol sicer ni povezan z vero, pač pa politično skupino, ki jo je ustanovil oktobra leta 2017. Skupina se imenuje Need to Impeach (''Potreba po razrešitvi'') njen namen pa je, da dolžnosti predsednika razrešijo Donalda Trumpa, kar je tudi rdeča nit kampanje 62-letnika. Čeprav so jeruzalemski križ uporabljali tudi nekateri belski suprematisti – povezovali so ga tudi z napadom na muslimane v novozelandskem Christchurchu – simbol ni klasificiran kot suprematistična ikona.
Nedavno je razburjenje s fotografijo povzročil sin Donalda Trumpa, Donald Trump Jr., ki je poziral s puško z jeruzalemskim križem in saržerjem z motivom Hillary Clinton za zapahi. Fotografijo je objavil le nekaj dni po atentatu na iraškega generala Qasema Soleimanija.
Čeprav so njegovi predstavniki trdili, da ne gre za sovražni simbol, zgodovinar in avtor Dan Jones – sam ima jeruzalemski križ vtetoviran – pravi, da je tako kot pri vseh, tudi pri tem simbolu ''vse odvisno od konteksta. V kontekstu kristjanov, ki romajo v Jeruzalem je simbol miroljubne narave, v kontekstu Trumpa Jr.-ja, ko se križ nahaja na puški AR-15, pa je nasilen kontekst jasno izražen in simbolizira trk civilizacij, ki datira v srednji vek.'' Ker ima križ različne pomene, ga morajo predsedniški kandidati uporabljati še posebej previdno, meni Jones. ''Steyer ima svoje razloge zanj, a se mora zavedati tudi konteksta. Če bo izvoljen za predsednika, ga bo ISIS-ov propagandni ustroj označil za križarja namesto vrhovnega poveljnika.''
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV