Pristanka na Marsu sicer ne načrtujejo. Instrumenti na krovu 1350 kilogramov težke sonde naj bi samo podrobno raziskali atmosfero in površje planeta. Pri tem gre predvsem za iskanje odgovora na vprašanje, ali se je na Marsu kdaj razvilo življenje oziroma ali so sploh obstajali pogoji za kaj takega. Kljub neverjetnemu dosežku strokovnjaki sicer ne pričakujejo, da bodo naleteli na kakšna usodna nova spoznanja.
Ambiciozna in gospodarsko vse bolj razvita Indija je želela še enkrat več pokazati, da je pripravljena tudi na velike misije v medplanetarnem prostoru. Še posebej ponosni so na to, da so uspeli doseči Mars pred svojimi velikimi sosedi Kitajci. Do sedaj je ta podvig uspel samo Združenim državam Amerike, nekdanji Sovjetski uniji in Evropski uniji. Poleg tega je Indija prva država na svetu, ki ji je misija uspela že v prvem poskusu.
Indijska misija na Mars je tudi najcenejša v zgodovini raziskovanja vesolja. Za uresničitev projekta so porabili vsega 57 milijonov evrov. Z izjemo nekaterih elektronskih komponent so bili vsi deli sonde zasnovani in izdelani doma, torej so uporabili domačo poceni delovno silo in dokazali, da jim znanja ne primanjkuje. Indija je bila sicer uspešna tudi s svojo prvo lunarno misijo pred šestimi leti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV