Poroka je poseben, edinstven dan v življenju posameznika – v to je prepričan tudi 25-letni Egipčan Ahmed Šehata, ki je želel svoji zaročenki, dve leti mlajši Šejmi Deif, pripraviti nepozabno poročno zabavo. V ta namen je poskrbel za presenečenje, ki je prav vse pustilo odprtih ust. No, le da so nekateri obnemeli zaradi zabavne note presenečenja, drugi pa od zgražanja nad videnim prizorom. Za poročno slavje je koptski ženin namreč izbral zelo nenavadno tematiko: Islamsko državo!
Zamaskirani v skrajneže poskrbeli za presenečenje
Na poročni zabavi sta ženin in nevesta (kot to zahteva egiptovska tradicija) sedela na kavču na velikem osrednjem odru. Ahmed Šehata je angažiral nekaj svojih prijateljev in sorodnikov, ki so ob nenadnih zvokih islamske bojne pesmi 'Spopad mečev', ki velja za himno samooklicane Islamske države, na oder pritekli oblečeni v njihove borce z maskami čez obraze. Nevesta jih je najprej začudeno gledala, a jo je začel prizor kmalu zabavati. Zamaskirani moški so se namreč, opremljeni z bodali, vse bolj približevali mladoporočencema ter proti njima nosili kletko, podobno tisti, v kateri so pred nedavnim skrajneži IS zažgali jordanskega pilota.
Negativni odzivi javnosti
Video posnetek nenavadne točke s poročnega slavja se je hitro razširil po družbenih omrežjih in naletel na precej negativne odzive. Večini se je zdela točka neokusna in nespoštljiva: predvsem do družin 21 egiptovskih koptov, ki so jih skrajneži IS v Libiji pred tedni hladnokrvno obglavili, ter do egiptovskega naroda nasploh. A nevesti je bilo presenečenje všeč in to je edino, kar v ženinovih očeh šteje. »To ne pomeni, da nam je vseeno za kri, ki je bila prelita v Libiji,« je povedala Šejma. »Pokazati smo želeli, da nas ni strah in da se Egipčani tudi takrat, ko neusmiljeno udrihajo po nas, znamo smejati in šaliti.«
Kakšne so poroke egiptovskih koptov?
Poroke egiptovskih koptov bi pri nas sicer večina označila za pretirano kičaste in razsipne. Od naših poročnih slavij se močno razlikujejo že v osnovi, saj je cerkveni del obreda veliko pomembnejši od matičnega. Pri obredu ženina ogrnejo z ogrinjalom, nevesto opremijo s posebno lento, obema pa nataknejo zlati kroni. S tem postane moški kralj svoje žene, nevesta pa kraljica, ki jo mora kralj varovati kot svoj največji zaklad.
Tudi njihove poročne zabave so v veliki meri drugačne od naših. Za slavje večinoma najamejo velike prireditvene prostore ter najamejo posebne aranžerske službe, da jih opremijo z odrom, na katerega postavijo oder ter kavč, na katerega posadijo mladoporočenca, da sprejemata čestitke svatov. Poleg tega dvorano okrasijo s pregrinjali, zavesami, lučkami, bleščečimi okraski, disko kroglami, LCD zasloni, na katerih lahko gostje v živo spremljajo dogajanje ... Popolno razkošje, torej. Po drugi strani svate običajno postrežejo samo s poročno torto in brezalkoholnimi napitki (pa še te morajo velikokrat kupiti kar sami). Rajanje z glasno domačo egipčansko glasbo in vzkliki veselja običajno traja do polnoči, ko svatje mladoporočenca pospremijo do njunega novega skupnega doma in pred zgradbo proslavljajo njuno prvo skupno noč.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV