Zaščitne maske za enkratno uporabo po eni strani rešujejo življenja, saj preprečujejo širjenje bolezni covid-19, a zaradi napačnega odlaganja in nevestnega ravnanja postajajo ekološki problem, saj jih mnogi ne le odlagajo med embalažo, čeravno sodijo med mešane odpadke, številne namreč končajo na ulicah, v gozdovih, na plažah ipd. Ker maske še nekaj časa ne bodo šle nikamor, znanstveniki poskušajo najti tudi načine, da ne bodo postale breme za okolje. To se zdi je že uspelo raziskovalcem na indijski fakulteti za energetiko, ki trdijo, da so našli način, kako lahko zavržene maske za enkratno uporabo, za katere so potrebna desetletja, da jih mikroorganizmi sami razgradijo, čez noč spremenijo v biogorivo.
Te maske so narejene iz polipropilena, ki ga odlikujeta natezna in mehanska trdnost ter kemična odpornost. Postopek reciklaže je sila preprost, saj je za pridobivanje sintetičnega biogoriva (biodizla) iz mask dovolj 60-minutna parna kopel na temperaturi med 300 in 400 stopinjami Celzija. Po tem času struktura maske razpade (proces razmreženja), saj proces povzroči razčlenitev polimernih verig. Po tem se delci ponovno združijo in ustvarijo biogorivo, ki lahko predstavlja pomemben vir energije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV