Bill Gates je v preteklosti pogosto opozarjal, da se nam obeta nova pandemija. Leta 2015 je svet na primeru izbruha ebole – ta je med letoma 2013 in 2016 na zahodu Afrike terjala več kot 11.000 življenj, a bi bilo lahko še huje, če bi se razširila na urbane dele: ''Naslednjič morda ne bomo imeli take sreče,'' je dejal takrat – posvaril, da je velika verjetnost, da bo naslednji množični morilec virus in ne izstrelki in da vlade na to grožnjo niso zadostno pripravljene oz. jo ne jemljejo dovolj resno. Oh, kako prav je imel. Izbruh novega koronavirusa nas je ujel na levi nogi in zdaj za to plačujemo izredno visoko ceno.
Ustanovitelj Microsofta, ki je pred dnevi odstopil iz nadzornega sveta podjetja, je o slabi pripravljenosti sveta na pandemijo in o naslednji veliki grožnji človeštvu govoril na predavanju z naslovom ''Naslednji izbruh? Nismo pripravljeni'' (The next outbreak? We’re not ready). Te dni najbolj odmevajo besede: "Če bo v naslednjih nekaj desetletjih kaj ubilo več kot 10 milijonov ljudi, bo to bolj verjetno kot vojna, zelo nalezljiv virus. Mikrobi, ne izstrelki," je posvaril Gates, ki stoji za največjo zasebno dobrodelno organizacijo na svetu in veliko časa posveča iztrebljanju nalezljivih bolezni. ''Izbruhi novih virusov so resna stvar in morali bi nas skrbeti.'' Pojasnil je, da smo velike količine denarja vložili v jedrsko varnost, torej sprejeli ukrepe za preprečevanje jedrskih nesreč oz. omejevanje njihovih posledic, a zelo malo v sisteme, ki bi omilili oz. preprečili epidemijo.
Tedaj je vlade pozval, da se kaj naučijo iz epidemije ebole in sprejmejo ukrepe, ki bodo omogočali čim hitrejšo zajezitev katastrofe globalnih razsežnosti neznane bolezni. Žal ga niso poslušale in novi koronavirus je to sprida izkoristil ter ohromil življenje in ugrabil gospodarstvo po celem svetu. Ni pa bilo to prvič, da je Gates svetovne vlade pozval, da se ustrezno pripravijo na tovrstne izredne dogodke. Leta 2010 je po izbruhu epidemije ptičje gripe (H1N1) dejal, da smo jo, glede na veliko število okužb, še zelo dobro odnesli, saj je umrlo relativno malo ljudi. Takrat je v blogu pozitivno ocenil le zbiranje podatkov o okuženih, veliko črno piko pa dal vladam glede preprečevanja širjenja okužbe in iskanja cepiva, ki je bilo porazno. Izrazil je upanje, da bo ptičja gripa dobra šola in znak za alarm, a nas zgodovina ni dosti naučila.
V upanju na boljše ukrepe je Gates opozarjal tudi na gospodarskem forumu v Davosu (2017) in v lanskem intervjuju za Stat News. Žal so tudi tokrat njegovi pozivi naleteli na gluha ušesa.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV