Je eden izmed tistih zanesenjakov in strokovnjakov, ki je s svojimi idejami in izboljšavami na slovenskem, predvsem pa svetovnem tržišču prisoten že več kot 30 let. Če se je v začetku 90. let prejšnjega stoletja za razvoj in izdelavo odločil bolj iz radovednosti in želje po nečem drugačnem, se danes njegovo podjetje Stoja lahko pohvali s številnimi mednarodnimi uspehi.
Prvo vozilo, v katerega je leta 1992 vgradil asinhron elektromotor, je bila Renaultova 'petica', ki se je odlično obnesla in to kljub temu, da so jo poganjali težki svinčeni akumulatorji. Ker pa seveda napredka brez dodatnih vlaganj in razvoja ni, se je s skupino sodelavcev odločil razviti drugo generacijo, kasneje pa tretjo, s katero je stalno zmanjševal izgube in povečeval moč motorja. Ker je v preteklosti delal kot razvijalec frekvenčnih pretvornikov, mu to seveda ni povzročalo preveliko težav, dejstvo pa je, da je bilo treba za vsako naslednjo stopnjo razvoja vnesti veliko časa in tudi finančnih sredstev. Na tem področju pa je tudi naletel na številne ovire in prepreke, ki sta mu jih postavljali birokracija in tudi konkurenca, čeprav te v tistem času ni bilo veliko. Za njegove izdelke se je zanimalo več svetovno priznanih proizvajalcev vozil, z enim izmed njih je celo sodeloval pri nacionalnem projektu singapurske vlade, kamor je prodal svoj projekt električnega vozila, ki ga je sprva želel izpeljati pri nas.
Miro se je namreč dogovarjal s podjetjem Revoz o nakupu 1000 karoserij brez motorja, v katere bi vgradil akumulator in elektropogon, vendar so si vodilni, ko so spoznali njegovo testno različico, premislili, najverjetneje zaradi strahu pred zmogljivejšo in varčnejšo različico 'petice'. Zanimivo je, da so v podjetju izdelali že celoten plan izdelave, opravili vse izračune, testno vozilo pa se še danes skoraj nespremenjeno vozi po naših cestah.
V podjetju Stoja pa trenutno razvijajo in izdelujejo popolnoma drugačno vozilo. Kaj natančneje pripravljajo, sicer ne smemo izdati, obljubljajo pa, da bo vozilo tako zaradi svojega zunanjega izgleda kot tudi motornih zmogljivosti zagotovo navdušilo ljubitelje dinamičnejše vožnje. Če lahko izdamo samo nekaj podatkov; za pospešek do 100 km/h naj bi potreboval okoli 5 sekund, vanj bo vgrajen napredni nadzorni sistem z na dotik občutljivim zaslonom, akumulatorji vozila pa bodo lahko 100-odstotno napolnjeni v zgolj 3 urah. Ko bo vozilo pripravljeno, bomo o tem seveda pisali tudi na portalu moskisvet.com.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV