Peter Podlunšek je ime, za katerega večina Slovencev sliši prvič, še manj jih verjetno ve, da imamo še enega športnika svetovnega kova več. Mnenja o tem, ali je akrobatsko letenje norost ali mojstrovina, so deljena, vsekakor pa tako leteti zna zelo malo ljudi naj bo to v Sloveniji ali v Svetu. Osemkratni državni prvak se z letalstvom ukvarja že 17 let. Nad tem športom se je navduševal že v osnovni šoli, ko se je ukvarjal z letalskimi modeli. "Potem je ta pot nekako šla naprej skozi jadralno letenje v motorno in posledica je bila akrobatsko, v bistvu sem po dveh letih letenja z motornimi letali že prestopil v akrobatsko sfero," pove Peter.
Poleg neizmerne ljubezni do letenja, so bili morda tudi vzorniki tisti, ki so ga gnali naprej. Spoštuje športnike, ki vlagajo ves svoj trud in čas v to, da dosežejo vrhunski rezultat, ne glede na to, kakšne ovire se jim postavljajo na športni poti. Ovire je uspešno premagoval tudi sam. Osem naslovov državnega prvaka, 14. in 15. mesta na evropskih ter svetovnih prvenstvih, prva in druga mesta na tekmovanjih, na katera povabijo le najboljše pilote s celega sveta, so le nekateri odlični dosežki, za katere je Peter trdo treniral. Priprave na tekme namreč trajajo več mesecev in se ponavadi pričnejo meseca marca oziroma ko se temperature dvignejo nad deset stopinj.
Kljub temu da je varnost na prvem mestu, so tudi v letalstvu prisotne nesreče. Peter pravi, da ko se dvigneš, poti nazaj več ni. Za seboj ima prek šest tisoč poletov, med katerimi se spominja tudi takih, ki bi ga lahko stali celo življenja. "Padalo sem odpiral enkrat, ko sem skočil zanalašč iz letala z 3500 metrov, da sem doživel to izkušnjo, v kolikor bi moral, kdaj skočiti s padalom, da sem videl, kaj se dogaja. Reševalnega padala pa si ne želim odpirati, kajti to pomeni, da si v veliki nevarnosti."
V lanski in letošnji sezoni se je Peter uvrstil med tri pilote, ki so bili potencialni novinci za tekmovanje Red Bull Air Race in kot pravi je to zagotovo največji uspeh. "Da sem se uvrstil lansko in letošnjo sezono med tri izbrane pilote, ki so bili potencialni novinci v Red Bull Air Race, je zame daleč največji uspeh. Vendar na žalost se je vodstvo Red Bulla odločilo, da z letošnjim avgustom projekt začasno prekine."
Take uspehe lahko poleg trdih treningov in talenta dosega le z opremo, ki je obvezna – reševalno padalo, brez katerega ne sme pilot niti vzleteti, čelada, rokavice, negorljiv kombinezon, posebni čevlji ter seveda najpomembnejše – letalo, s katerim dosega hitrosti tudi do 400 kilometrov na uro, se z njim vozi obrnjen na glavo le meter od tal, leti pod mostovi in izvaja še mnogo drugih trikov, ki so privlačni za gledalce. Na letalskih mitingih se namreč vedno zbere več 10 tisoč glava množica ljudi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV