zprcp

Hramba gum: kako pravilno shraniti pnevmatike doma?
05. 11. 2023 05.00Bliža se 15. november, dan, ko morajo biti naši jekleni konjički v skladu zZakonom o pravilih cestnega prometa(ZPrCP) opremljeni s primernimi pnevmatikami. 29. člen veleva, da ''morajo biti motorna in priklopna vozila med 15. novembrom in 15. marcem naslednjega leta opremljena s predpisano zimsko opremo ter primerno urejena. Zimske razmere nastopijo, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.''

Zapuščanje vozila: tega pravila večina voznikov ne pozna
24. 05. 2023 05.00Poletje s seboj prinaša številne zastoje. Ne le na mejnih prehodih, pač pa tudi avtocestah, vpadnicah ipd. V Sloveniji se dolga kolona pogosto vije pred predorom Karavanke, ki ji avgusta namerijo tudi 10 kilometrov in več. Marsikdo v vročini in med dolgotrajnim čakanjem zapusti vozilo, kar pa je kaznivo.

Varnostna razdalja in pravilo dveh sekund
05. 01. 2023 05.00Cestne oznake skušajo spomniti voznike, kako pomembna je varnostna razdalja. Žal veliko voznikov teh oznak ne zna brati. A te še zdaleč niso same sebi namen. In zakaj je zadostna varnostna razdalja tako zelo pomembna? Le ta nam omogoča, da, če voznik pred nami zmanjša hitrost ali se ustavi, lahko tudi sami pravočasno zmanjšamo hitrost oz. varno ustavimo in s tem preprečimo trčenje.

Električni skiroji: kakšna pravila veljajo za uporabnike
29. 07. 2022 14.46Te dni znova razburjajo električni skiroji, ki, podobno kot turisti na Bledu in v Bohinju, ležijo vsepovsod po Ljubljani in jezijo občane ter pristojne. Ob tej priložnosti še enkrat osvežimo znanje uporabe električnih skirojev, pravila, ki zanje veljajo in katera je obvezna oprema za ''(e)skiroiste''. Kot je že pred časom izpostavil AMZS, je eden največjih urbanih izzivov danes umeščanje površin za uporabnike mikromobilnosti in elektrifikacije, ki pritiska na cestni režim, ki kar kliče po prilagoditvah novim prevoznim sredstvom.

To početje na cesti je kaznivo, a to počnete tudi vi
16. 05. 2022 05.00Dejstvo je, da je prometna kultura Slovencev na precej nizkem nivoju, če ne kar na psu. Na slovenskih cestah smo vsak dan priča objestnim voznikom, ki mislijo, da je asfalt njihov, prehitevajo po desni, se prilepijo na zadek drugega vozila, gestikulirajo itd. Tovrstna agresija, ki povzroča veliko nevarnost na cesti, je žal le redko kaznovana. Sem sodita tudi opozorilno utripanje (t. i. blendanje) in hupanje, ki sta dovoljena le v redkih primerih.

Zgodovina varnostnega pasu
26. 04. 2022 05.00Tritočkovni varnostni pas je naš sopotnik že več kot šest desetletij, a zavedanje voznikov o pomenu uporabe le-tega je še vedno prenizko.

Kazni za prometne prekrške: takšne so globe v tujini
02. 02. 2022 05.00Svet je postal globalna vas, meje so padle in danes se je (če zanemarimo tegobe, ki jih je povzročila pandemija covida-19) po svetu lažje gibati kot kadar koli prej. Če radi potujete z avtomobilom in se veliko vozite po tujini, je dobro vedeti, kakšne so kazni za prometne prekrške onkraj naših meja, natančneje v Evropi.

To počne večina voznikov, a vas lahko stane 500 evrov
31. 08. 2021 05.00Te dni je na cestah spet močno povečan promet, saj je konec dopustov, bliža pa se začetek pouka. To pomeni večjo možnost prometnih nesreč. Družba za avtoceste (Dars) je nedavno objavila posnetek nesreče, ki se je na avtocesti zgodila že lani, a služi kot pomembna lekcija za vse voznike, saj večina tega pravila ne pozna.

Imate e-skiro? Za vas veljajo nova pravila!
19. 01. 1970 06.00Konec divjega zahoda. Z 9. avgustom v veljavo stopi dopolnjen zakon o pravilih cestnega prometa. Julija sprejeta novela prinaša kar nekaj sprememb za udeležence v prometu, med drugim zakonodajalec uvaja pomembne novosti za uporabnike e-skirojev.

Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
12. 01. 2020 06.00Nesreča nikoli ne počiva. Zato smo pripravili koristne napotke in priporočila, kako ukrepati na kraju prometne nesreče.

Sistem zadrge: ga sploh znate uporabljati?
16. 12. 2019 06.20Pogosto se zgodi, da se na cesti dva pasova združita v enega. Takrat pride v poštev pravilo izmeničnega vključevanja oz. zadrge, a marsikdo se ne zna pravilno razvrščati, čeprav naj bi bila to dobro ukoreninjenja vozniška praksa.

Tako se lahko pozimi vozite brez zimskih gum in se izognete kazni
15. 11. 2019 13.06Od 15. novembra dalje je potrebno imeti po zakonu o pravilih cestnega prometa avtomobil opremljen z ustrezno zimsko opremo, kar pa nujno ne pomeni tudi zimske gume ali M+S pnevmatike s profilom najmanj 3 milimetre.

Zaradi skiroja ob vozniški izpit
14. 10. 2019 12.51Mesta so v zadnjem obdobju preplavili električni skiroji, ki neslišno drvijo po pločnikih, cestah in kolesarskih stezah. Nad e-skiroji, ki jih v Sloveniji uvrščamo med posebna prevozna sredstva, bdi neživljenjska zakonodaja, zato v cestnem prometu niso dovoljeni, čeravno ima uporaba številne prednosti – med drugim so prijaznejši do okolja in razbremenjuje cestni promet.

Zleteli ste s ceste, zdaj vas čaka še kazen!
13. 02. 2018 09.26V Sloveniji smo večinoma vajeni vožnje po suhih cestiščih. Občasno je oprijem resda slabši zaradi dežja, zimske razmere pa vožnjo otežujejo le nekaj dni na leto. In tedaj je lahko vsak nespretni manever že vzrok za nesrečo.

Dilema: zimske ali letne?
26. 10. 2017 08.19Toplih sončnih dni, kakršni so bili v prvi polovici oktobra, menda ne bo več. Temperature so nižje in čas je, da na zimo pripravimo tudi svoje jeklene konjičke ter jim privoščimo novo obutev. Nenazadnje – od 15. novembra ste po zakonu dolžni poskrbeti, da ima vaše vozilo primerne pnevmatike.