zakona o pravilih cestnega prometa

Zapuščanje vozila: tega pravila večina voznikov ne pozna
24. 05. 2023 05.00Poletje s seboj prinaša številne zastoje. Ne le na mejnih prehodih, pač pa tudi avtocestah, vpadnicah ipd. V Sloveniji se dolga kolona pogosto vije pred predorom Karavanke, ki ji avgusta namerijo tudi 10 kilometrov in več. Marsikdo v vročini in med dolgotrajnim čakanjem zapusti vozilo, kar pa je kaznivo.

Varnostna razdalja in pravilo dveh sekund
05. 01. 2023 05.00Cestne oznake skušajo spomniti voznike, kako pomembna je varnostna razdalja. Žal veliko voznikov teh oznak ne zna brati. A te še zdaleč niso same sebi namen. In zakaj je zadostna varnostna razdalja tako zelo pomembna? Le ta nam omogoča, da, če voznik pred nami zmanjša hitrost ali se ustavi, lahko tudi sami pravočasno zmanjšamo hitrost oz. varno ustavimo in s tem preprečimo trčenje.

Ali je kajenje za volanom dovoljeno? Ministrstvo eno, policija drugo
28. 11. 2022 05.00Kajenje v osebnem vozilu kadilca in sopotnike nekajkrat bolj izpostavi tobačnemu dimu in strupenim snovem v njem. Kajenje v avtomobilu ima lahko za vas ne samo zdravstvene, ampak tudi finančne posledice.

Električni skiroji: kakšna pravila veljajo za uporabnike
29. 07. 2022 14.46Te dni znova razburjajo električni skiroji, ki, podobno kot turisti na Bledu in v Bohinju, ležijo vsepovsod po Ljubljani in jezijo občane ter pristojne. Ob tej priložnosti še enkrat osvežimo znanje uporabe električnih skirojev, pravila, ki zanje veljajo in katera je obvezna oprema za ''(e)skiroiste''. Kot je že pred časom izpostavil AMZS, je eden največjih urbanih izzivov danes umeščanje površin za uporabnike mikromobilnosti in elektrifikacije, ki pritiska na cestni režim, ki kar kliče po prilagoditvah novim prevoznim sredstvom.

Kje se lahko vozite z električnim skirojem?
01. 07. 2022 05.00Zdi se, da se električni skiroji danes pojavljajo že skoraj povsod. So praktični in cenovno ugodni. Z njimi se zlahka izognete prometni konici in do svojega cilja pridete skoraj brez zastojev. Vendar pa je treba poskrbeti tudi za varnost. Da bo vaša vožnja varna, preverite, kje vse se lahko vozite in kakšne omejitve veljajo za voznike.

To početje na cesti je kaznivo, a to počnete tudi vi
16. 05. 2022 05.00Dejstvo je, da je prometna kultura Slovencev na precej nizkem nivoju, če ne kar na psu. Na slovenskih cestah smo vsak dan priča objestnim voznikom, ki mislijo, da je asfalt njihov, prehitevajo po desni, se prilepijo na zadek drugega vozila, gestikulirajo itd. Tovrstna agresija, ki povzroča veliko nevarnost na cesti, je žal le redko kaznovana. Sem sodita tudi opozorilno utripanje (t. i. blendanje) in hupanje, ki sta dovoljena le v redkih primerih.

Zgodovina varnostnega pasu
26. 04. 2022 05.00Tritočkovni varnostni pas je naš sopotnik že več kot šest desetletij, a zavedanje voznikov o pomenu uporabe le-tega je še vedno prenizko.

Tako se mora kolesar obnašati v prometu
06. 04. 2022 05.00Slovenci smo bili od nekdaj kolesarski narod, Primož Roglič, Tadej Pogačar, Matej Mohorič in drugi slovenski kolesarji pa so kolesarstvo v zadnjih letih z izjemnimi uspehi tudi na profesionalni ravni povzdignili v nacionalni šport. S tem je naraslo tudi število rekreativcev. Nov bum je prodaja koles doživela leta 2021, zato gre tudi letos na cestah pričakovati veliko kolesarjev; tako na kolesarskih stezah kot na desnem robu cestišča. In tako kot imajo kolesarji določene pravica, morajo tudi oni upoštevati določena pravila. Jih poznate? V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov in opozorila na nevarnosti za boljše sobivanje v prometu.

To morate nemudoma storiti, ko za seboj zagledate vozilo z modro in rdečo lučjo
07. 10. 2021 05.00Zaradi predsedovanja Evropski uniji in številnih visokih obiskov je v tem obdobju na relaciji Ljubljana-Brdo pri Kranju povečan promet vozil z visokimi državniki, ki imajo ob sebi vozila za spremstvo varovane kolone, ki omogoča neoviran prehod. Konvoj nase opozarja z utripajočimi modrimi in rdečimi lučmi.

To počne večina voznikov, a vas lahko stane 500 evrov
31. 08. 2021 05.00Te dni je na cestah spet močno povečan promet, saj je konec dopustov, bliža pa se začetek pouka. To pomeni večjo možnost prometnih nesreč. Družba za avtoceste (Dars) je nedavno objavila posnetek nesreče, ki se je na avtocesti zgodila že lani, a služi kot pomembna lekcija za vse voznike, saj večina tega pravila ne pozna.

Vozniki, pozor! Znate uporabljati ta nov prometni znak?
19. 08. 2021 12.00Novela Zakona o pravilih cestnega prometa je omogočila zavijanje v desno pri rdeči luči semaforja. Prvi znak, ki voznike opozarja na to možnost, že stoji.

Imate e-skiro? Za vas veljajo nova pravila!
19. 01. 1970 06.00Konec divjega zahoda. Z 9. avgustom v veljavo stopi dopolnjen zakon o pravilih cestnega prometa. Julija sprejeta novela prinaša kar nekaj sprememb za udeležence v prometu, med drugim zakonodajalec uvaja pomembne novosti za uporabnike e-skirojev.

Ta kazen grozi kar 75 odstotkom slovenskih voznikov!
25. 01. 2021 06.00Uporaba mobilnega telefona je lahko nevarna, še posebej med vožnjo, kar dokazujejo številne raziskave, a kljub temu je kršitev vse več. S tem pa se povečuje tudi tveganje za prometne nesreče, zato bo v naslednjih dneh potekala nacionalna preventivna akcija. Te dni se je na ceste vrnilo več kot 64.000 otrok, zato je potrebna še večja pozornost v prometu.

Maska med vožnjo? Odlok jo zapoveduje, kaj pa pravi zakon?
20. 10. 2020 10.15Potem ko nas je zajel drugi var koronavirusa, je vlada sprejela številne ukrepe, da bi zajezila posledice širjenja bolezni covid-19, za katero je zbolel že odstotek Slovencev. Med ukrepi je tudi obvezno nošenje zaščitne maske v avtomobilu, če so v njem potniki, ki ne živijo v istem gospodnijstvu. Pa je to skladno z zakonom?

Tudi vi delate to začetniško napako?
16. 03. 2020 12.01Čeprav je večina voznikov prepričanih, da zna pravilno uporabljati krožišča, pa slika s terena kaže drugačno podobo. Kljub temu, da so krožna križišča z vidika varnosti in pretočnosti učinkovit ukrep, pa nepoznavanje pravil – zaradi tega bi na testu pogrnilo veliko slovenskih voznikov – vodi do nepotrebnih konfliktnih situacij in sivih las.

Tudi vi delate to usodno napako pri uporabi pasu?
06. 03. 2020 06.41Varna vožnja se začne s pravilnim delovnim položajem za volanom, v sklop katerega sodi tudi varnostni pas. Čeprav je potrebna zgolj ena poteza, marsikateri potnik nanj pozabi. S tem tvega ne zgolj 120 evrov kazni, ampak tudi svoje življenje. Policisti pri najhujših prometnih nesrečah namreč vedno znova ugotavljajo, da bi bile lahko posledice bistveno blažje, če bi vozniki in potniki dosledneje uporabljali varnostni pas.

Ko boste spoznali, čemu služijo črte, ne boste nikoli več parkirali na njih
02. 02. 2020 06.00Po zakonu mora biti invalidom omogočena osnovna pravica do mobilnosti. Številni vozniki brezbrižno kršijo pravila. Podatki kažejo, da več kot polovica ljudi, ki parkira na mestu za invalide – ta so označena z rumeno barvo – ni invalidov, kar je odraz naše vozniške (ne)kulture.

Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
12. 01. 2020 06.00Nesreča nikoli ne počiva. Zato smo pripravili koristne napotke in priporočila, kako ukrepati na kraju prometne nesreče.

Sistem zadrge: ga sploh znate uporabljati?
16. 12. 2019 06.20Pogosto se zgodi, da se na cesti dva pasova združita v enega. Takrat pride v poštev pravilo izmeničnega vključevanja oz. zadrge, a marsikdo se ne zna pravilno razvrščati, čeprav naj bi bila to dobro ukoreninjenja vozniška praksa.

Plug na cesti: to početje voznikov je ne le nesmiselno, pač pa tudi kaznivo
10. 12. 2019 07.00Kmalu bo tudi po nižinah zapadel sneg, kar pomeni, da bomo morali biti še bolj previdni. Ko bo sneg pobelil cestišča, vam svetujemo, da se na pot odpravite prej kot običajno, saj je vsaka najmanjša napaka ali trenutek nepozornosti lahko usoden. In če pred seboj naletite na plug? Ta poteza vas lahko stane precej denarja.

1 na 1 s krožišči: vse, kar morate vedeti o vožnji skozi krožišča
27. 11. 2019 07.24Vozniki, ki dnevno uporabljajo krožna križišča oz. krožišča, kot jim pogosteje pravimo, so priča številnim spornim situacijam. Marsikdo se krožišč boji. Marsikateri voznik bi pogrnil na vozniškem izpitu, če bi ga povprašali, kako jih pravilno uporabljati. Čeprav so krožišča dokazala svoje prednosti, pa prihaja do številnih težav pri uporabi. Zato je na slovenskih cestah vse več kanaliziranih krožišč z nizko betonsko pregrado, ki preprečujejo sporne situacije.

Tako se lahko pozimi vozite brez zimskih gum in se izognete kazni
15. 11. 2019 13.06Od 15. novembra dalje je potrebno imeti po zakonu o pravilih cestnega prometa avtomobil opremljen z ustrezno zimsko opremo, kar pa nujno ne pomeni tudi zimske gume ali M+S pnevmatike s profilom najmanj 3 milimetre.

Zaradi skiroja ob vozniški izpit
14. 10. 2019 12.51Mesta so v zadnjem obdobju preplavili električni skiroji, ki neslišno drvijo po pločnikih, cestah in kolesarskih stezah. Nad e-skiroji, ki jih v Sloveniji uvrščamo med posebna prevozna sredstva, bdi neživljenjska zakonodaja, zato v cestnem prometu niso dovoljeni, čeravno ima uporaba številne prednosti – med drugim so prijaznejši do okolja in razbremenjuje cestni promet.

Maribor: Tako se je odzval oglobljeni voznik vozila za prevoz pacientov
07. 12. 2017 09.43Na družabnem omrežju Facebook je zaokrožil zapis, odziv voznika reševalnega vozila, ki so ga v Mariboru oglobili zaradi napačnega parkiranja.

Ne boste verjeli, kaj je bilo krivo za prometno nesrečo!
01. 04. 2016 09.13Po tem, ko je voznica povzročila prometno nesrečo, ko je trčila s hitrostjo 145 km/h, v kateri sta njena prijatelja utrpela hude poškodbe, so ugotovili, da tokrat ni bil kriv alkohol, pa tudi objestnost ne. Razlog je bila neprimerna obutev.

Vse to zasežejo na letališčih!
25. 08. 2015 13.45Policija zaradi hujših prekrškov letno zaseže okoli 1700 motornih vozil in več, kar lahko stori na podlagi zakona o pravilih cestnega prometa, in sicer, če je bil prekrškar v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan zaradi prekoračitve dovoljene hitrosti. Pri tem mora hitrost v območju za pešce ali v območju umirjenega prometa najmanj trikrat preseči za več kot 20 km/h, v naselju za več kot 30 km/h, na cesti zunaj naselja za več kot 40 km/h, na avtocesti cesti ali hitri cesti pa za več kot 50 km/h.