varnostna

Danes boste sredi dneva lahko videli delni Sončev mrk
29. 03. 2025 03.30V nadaljevanju izveste, kje in kdaj.

Tvoj telefon, tvoj najboljši prijatelj
28. 03. 2025 08.00Vsak moški potrebuje napravo, na katero se lahko zanese v vseh situacijah; ko zjutraj pregleduje urnik, med napornim delovnim dnem ali zvečer, ko se sprošča ob igrah ali športnih vsebinah.

Film meseca februarja, ki si ga morate ogledati
04. 02. 2025 04.00Se je še komu januar zdel noro dolg? No, na srečo prihaja februar, mesec ljubezni, ki bo ljubezensko obarvan tudi na VOYO.

Tako lahko dodatno zaščitite podatke na vašem telefonu
30. 01. 2025 05.00Google nenehno razvija nove možnosti, s katerimi želijo izboljšati uporabniško izkušnjo in varnost.

Bo TikTok res izginil?
29. 01. 2025 05.00Dolgoročna prihodnost enega najbolj priljubljenih družbenih omrežij je navkljub najnovejšemu Trumpovemu ukrepu še vedno nejasna.

Ali vaš robotski sesalnik v resnici vohuni za vami?
17. 01. 2025 03.00Raziskovalci opozarjajo na nevarnost, ki preži na vse lastnike robotskih sesalnikov, ki navkljub številnim prednostim, prinašajo s seboj tudi kopico slabosti.

Kriptovalute: 5 pogostih napak pri vlaganju in kako se jim izogniti
25. 11. 2024 05.00S širjenjem trga kriptovalut so se mnogi odločili za vstop v svet vlaganja in trgovanja z digitalnimi kovanci. Kripto trg je pregovorno nepredvidljiv, zato so prvi koraki pogosto polni negotovosti in slabih odločitev. V strahu, da bi zamudili super priložnost, se veliko novih vlagateljev ujame v skrite pasti, ki jih lahko stanejo zelo lepega zneska. Da se boste lahko v vlagateljske vode podali z več gotovosti, smo za vas pripravili seznam najpogostejših napak, ki prežijo na nove vlagatelje, in podali nasvete, kako se jim izogniti.

Kate Middleton so oropali
19. 11. 2024 01.00Zamaskirani moški so vlomili v dom princese Kate Middleton in princa Williama, ko sta z otroki spala. Znano je tudi, kaj so ukradli!

Uporabljate Viber? Potem morate prebrati to
17. 11. 2024 04.00Viber je predstavil nove rešitve za dodatno zaščito komunikacije na platformi. Podjetja bodo zdaj lahko hitro preverjala pristnost uporabnikov in tako zmanjšala možnost goljufij.

Zastrašujoče informacije o tem, kako nam sledi Google
23. 10. 2024 04.45Ne pomaga niti izklop GPS-a oziroma lokacije.

Neverjetne številke, ki bodo spremenile vaš pogled na vožnjo
09. 10. 2024 05.00V Evropi se že leta pogovarjamo o škodljivih učinkih toplogrednih plinov, a le redki dejansko vedo, kaj ti plini sploh so in zakaj predstavljajo grožnjo našemu planetu. Zato je prav, da osvetlimo to problematiko in ponudimo niz učinkovitih in cenovno ugodnih rešitev za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov.

Ti vozniki so najbolj nadležni
07. 06. 2024 04.00Slovenci smo znani po tem, da imamo nizko prometno-varnostno kulturo, ki se odraža vsak dan na naših cestah. Poleg tega se radi smatramo za odlične voznike, a stanje na cestah, kot rečeno, kaže drugačno sliko.

Orodje, ki ga mora imeti v domači delavnici vsak moški
26. 05. 2024 04.00Kar so za kuhinjo kuhalnica, nož, lonci in štedilnik oz. kuhalna plošča, so za delavnico orodja, kot so izvijači, klešče, kladivo in razni stroji. Katero orodje se nahaja v domači delavnici oz. shrambi, je običajno odvisno od potreb, zbirka pa se povečuje postopoma. Ne glede na to, ali živite v hiši ali stanovanju, ali imate delavnico ali ne, morate imeti pri roki orodja in opremo, s katero boste hitro in učinkovito opravili najbolj osnovna pa tudi druga mojstrska dela.

Njegova prezgodnja smrt je šokirala svet
01. 05. 2024 05.00Pred 30 leti je svet formule 1 pretresla vest o smrti enega najboljših dirkačev Brazilca Ayrtona Senne. Tragedija se je zgodila na dirki za veliko nagrado San Marina v Imoli. Kljub temu, da legendarnega brazilskega dirkača že 30 let ni več, pa spomin nanj ostaja neizbrisljiv.

Voznik osebnega avtomobila vozil s hitrostjo 243 km/h
05. 04. 2024 09.52V predoru Markovec, kjer je hitrost omejena na 100 km/h, je voznik osebnega avtomobila Audi RS Q8 vozil s hitrostjo 243 km/h.

Kaj narediti s staro elektroniko?
21. 03. 2024 04.58Tehnologija se razvija, kar pomeni, da lahko vsakih nekaj let nakup nove, boljše in hitrejše naprave brez težav upravičimo. To pa pomeni, da nas ima večina doma cel kup stare elektronike, ki sicer še deluje, ne vemo pa zares, kaj bi z njo naredili. Ni je treba zabrisati v smeti in dodatno obremenjevati okolja – večino zastarelih naprav se da pametno uporabiti v zelo zanimive namene.

Kaj storiti, ko vaš avto obstane sredi avtoceste?
01. 03. 2024 04.15Nesreča nikoli ne počiva in kaj hitro ste lahko žrtev okvare avtomobila. Čeprav si tega ne želimo, je dobro biti pripravljen na take situacije, saj panika v takih trenutkih ne pomaga. Kaj storiti, ko vaš avto omaga sredi avtoceste?

Slavni tenisač obtožen, da je skrivaj snemal bivšo v njenem stanovanju
24. 11. 2023 05.30Nekdanji argentinski teniški zvezdnik David Nalbandian se sooča s hudimi obtožbami.

Od danes obvezna zimska oprema! Je vaš avto pripravljen na zimo?
15. 11. 2023 07.00Od 15. novembra do 15. marca je v Sloveniji obvezna zimska oprema na vseh motornih vozilih, torej zimske pnevmatike ali letne pnevmatike s snežnimi verigami. V prihodnjih mesecih promet prinaša več tveganj, zato je priprava vozila nujna. Ustrezne pnevmatike so ključnega pomena za varno vožnjo, so sporočili iz agencije za varnost prometa (AVP).

Umetna inteligenca je za vedno spremenila digitalno varnost
23. 10. 2023 05.00Da je umetna inteligenca naslednja "velika stvar", večina ne dvomi več. Neverjetno močna, javno dostopna orodja so revolucionalizirala področja produktivnosti, inovacije in kreativnega dela. A velika moč je s sabo prinesla tudi velika varnostna in etična vprašanja. Nepridipravi znajo z nekaj iznajdljivosti umetno inteligenco izrabiti za vse prej kot dobre namene – kako jim lahko to preprečimo?

Kaj se lahko naučimo iz največjega hekerskega napada v zgodovini?
18. 10. 2023 06.00Mnogi verjamejo, da so njihovi podatki na spletu varni, korporacije, ki z njimi ravnajo, pa skrbne in previdne. A največji hekerski napad v zgodovini, ki se je zgodil pred približno 10 leti, hitro spodkoplje naše mnenje o tem, kako varni so v resnici naši podatki.

Kdo je bil Robert Oppenheimer, oče atomske bombe?
20. 07. 2023 05.00Julius Robert Oppenheimer je bil v New Yorku rojeni znanstvenik, teoretski fizik in profesor fizike, ki je obžaloval svoj izum – atomsko bombo. ''Postal sem smrt, uničevalec svetov,'' je dejal, ko se je zavedel posledic atomske bombe in nato postal zagrizen kritik orožja za množično uničenje. Njegova življenjska zgodba je polna etičnih dilem in paradoksov.

Prsata lepotica v nedrčku pretihotapila to in presenetila varnostnike
23. 05. 2023 07.00Na 76. filmskem festivalu v Cannesu je za nekaj vznemirjenja ter razburjenja poskrbela neznana lepotica, ki se je na rdeči preprogi polila z umetno krvjo.

Dars objavil posnetke nesreče objestnih voznikov
20. 04. 2023 06.00Dars je objavil nov kolaž posnetkov nesreč s slovenskih cest, ki so jih povzročili nepremišljeni vozniki.

Kako voziti po snegu? Osvojite zakonitosti in specifike vožnje v snegu!
19. 01. 2024 06.00Sneg vozniku prinese številne preglavice in skrbi, za vožnjo po snegu pa so potrebni drugačno vozniško znanje in manevri kot v normalnih razmerah. V ekstremnih zimskih pogojih se mora voznik včasih znajti. Ko pade koeficient trenja, vožnja postane precej naporna. Ko se bočna sila močno zmanjša v primerjavi z običajnimi razmerami, je obnašanje vozila zelo nepredvidljivo. Pri tem se je treba zavedati, da kolesa lahko usmerjajo avtomobil, zgolj dokler se ta vrtijo in imajo dovolj oprijema.

Varnostna razdalja in pravilo dveh sekund
05. 01. 2023 05.00Cestne oznake skušajo spomniti voznike, kako pomembna je varnostna razdalja. Žal veliko voznikov teh oznak ne zna brati. A te še zdaleč niso same sebi namen. In zakaj je zadostna varnostna razdalja tako zelo pomembna? Le ta nam omogoča, da, če voznik pred nami zmanjša hitrost ali se ustavi, lahko tudi sami pravočasno zmanjšamo hitrost oz. varno ustavimo in s tem preprečimo trčenje.

Kaj je kibernetska vojna in kako poteka?
05. 12. 2022 05.00Pojme heker, kibernetska vojna in digitalna varnost poznamo že vsi. Z razvojem tehnologije se sicer hitro razvijajo vse bolj napredni načini obrambe pred tehnološkimi zlikovci, a hitremu tempu razvoja sledijo tudi slednji, ki z vse bolj premišljenimi in naprednimi kibernetskimi napadi povzročajo preglavice nacionalnim varnostnim službam. Hekerji lahko z napadi na ključno infrastrukturo, kot sta vojaški komunikacijski sistem in električno omrežje, ustvarijo resno varnostno grožnjo, česar se svetovne velesile vedno bolj bojijo. Mnogi verjamejo, da bodo v naslednji veliki vojni ključno vlogo igrali prav računalniški napadi, zaradi česar imajo vse vojaške velesile od ZDA do Severne Koreje aktivne ekipe elitnih hekerjev, ki znajo tako napadati kot tudi braniti pred kibernetskimi napadi.

Te nesreče se lahko zgodijo vsakemu in jih včasih ni mogoče preprečiti
02. 12. 2022 12.37Zamislite si ... Imate družinsko podjetje, denimo avtomobilsko delavnico, v zagon in razvoj katerega ste vložili vse svoje prihranke, zanj najeli kredit in se leta trudili, da bi se trdo delo obrestovalo. Posel zacveti, sloves podjetja se širi, zaposlujete nove kadre, končno si lahko oddahnete in pomirjeni gradite ter širite poslovanje, potem pa kar naenkrat ... Zaradi kratkega stika pri napeljavi pri enem od vozil, ki jih imate v popravilu, zagori, požar se razširi in kljub hitremu odzivu gasilcev ter drugih pristojnih služb je gromozanska škoda neizogibna. Uničen je dobršen del delavnice z orodjem in opremo, pisarna, del ostrešja in nekaj vozil, ki so v lasti strank ... In vaše sanje se sesujejo v prah. Pa je res vse izgubljeno? Čeprav se tovrstne nesreče lahko zgodijo vsakemu in jih velikokrat ni mogoče preprečiti, ni nujno, da je zaradi njih vaš posel uničen, zaposleni pristanejo na cesti, vi pa ostanete brez vsega. V nadaljevanju preverite, kaj lahko preventivno storite, da zavarujete svoj posel, premoženje in zaposlene.

Kdo je Edward Snowden in kje je danes?
11. 11. 2022 05.00Zagotovo ste že slišali za žvižgača po imenu Edward Joseph Snowden, ki je leta 2013 razkril vsebino strogo zaupnih dokumentov, ki dokazujejo, da ZDA nadzira sporočila, telefonske pogovore, kamere in spletne brskalnike tako domačih kot tujih državljanov. Kje pa je Edward Snowden danes?

O samomorih z doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy. ''Stiska ni nekaj trajnega in brezizhodnega, ampak jo je na ustrezne načine mogoče učinkovito naslavljati, težave pa reševati''
28. 10. 2022 05.00Ste vedeli, da na svetu vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora? Preprečevanje samomora je odgovornost celotne družbe, vsakega posameznika. ''Preprečevanje samomora je naloga vseh nas, saj lahko vsak posameznik prispeva k ustvarjanju mreže pomoči in podpore za posameznika v stiski. Vsak od nas je lahko tista oseba, ki prva prepozna, da se s posameznikom nekaj dogaja, da je v stiski, vsak izmed nas je lahko tudi tisti, ki to osebo prvi povpraša o njegovi stiski in mu prisluhne ter ponudi podporo in pomoč,'' pove doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih., ki deluje na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič in Slovenskem centru za raziskovanje samomora. Opaža, da se ''v zadnjih letih mediji vse bolj zavedajo svoje odgovornosti pri poročanju o samomoru in se pri pripravi prispevkov s tovrstno vsebino opirajo na smernice o odgovornem poročanju o samomoru, ki so v letu 2010 nastale kot rezultat sodelovanja med organizacijami, ki se ukvarjamo s preučevanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja v Sloveniji, in novinarji ter uredniki.'' Dejstvo je, ''da veliko oseb, ki umre zaradi samomora, lahko slednje pred smrtjo na različne načine neposredno ali posredno sporoča okolici. Težava pa je, da je tovrstne opozorilne znake včasih težko prepoznati, saj so lahko zelo različni, hkrati pa imajo ljudje pogosto tudi premalo znanj o tem, kako v takšnih situacijah ravnati.'' Že to, da je posameznik slišan in da se ga vzame resno, pa je lahko prvi korak do ustrezne pomoči.