udeleženci v prometu

Odsevni jopič? Raje si ga nadenite, sicer vas bo to drago stalo
29. 10. 2024 04.45Odsevni jopič je ključni del prometne varnosti, zlasti v primerih, ko se znajdemo ob cestišču ali v slabši vidljivosti. V Sloveniji je uporaba odsevnega jopiča urejena z zakonodajo, ki določa, kdaj ga mora udeleženec v prometu obvezno uporabljati, in predvideva kazni za kršitelje.

Kdo je kriv, če avtonomno vozilo povzroči prometno nesrečo?
14. 10. 2024 03.00Avtonmna vožnja prinaša veliko revolucijo na področju transporta, obenem pa odpira tudi številne etične dileme.

Poznate pomen policijskih kretenj?
05. 01. 2024 05.00Čeprav vedno redkeje naletimo na to, da promet urejajo policisti, je dobro poznati pomen njihovih kretenj oz. pravila fizičnega urejanja prometa. Kajti če vsi poznamo pravila, ki jih narekujejo semaforji in prometni znaki, so številnih ob gestah policistov zmedeni.

Kaj pomenijo zelene talne oznake sredi ceste?
30. 05. 2023 05.00Pred Jesenicami v naselju Potoki je sredinski del ceste po novem na določenih odsekih obarvan zeleno.

Zakaj starejši potrebujejo osvežitev vozniškega znanja?
23. 03. 2023 09.45Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejša od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. Zgovorna je tudi statistika, saj je v lanskem letu največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Zakaj je temu tako, kaj lahko starejši naredijo za večjo varnost v prometu in kako jim lahko tudi bližnji pri tem pomagamo, pa v nadaljevanju.

Dars s posnetkom 'grozljivk' z naših cest vas bo streznil
30. 11. 2022 05.00Dars je na družbenem omrežju objavil nov venček cvetk iz avtocest. Ob zadnjem prizoru vam bo zaledenela kri.

Avtomobili že kmalu s sprednjo zavorno lučjo zelene barve?
06. 10. 2022 05.00Osnovno pravilo na cesti je, da si viden. V luči tega proizvajalci avtomobilov in rešitev za vozila iščejo načine, kako poskrbeti za še večjo varnost na cesti – ena izmed rešitev je tudi sprednja zavorna luč zelene barve, ki jo že preizkušajo v praksi.

Aktivnost, ki med Slovenci podira vse rekorde
21. 07. 2022 05.00Kolesarjenje je zdrav, okolju prijazen in poceni način prevoza ter rekreacije, ki v zadnjih nekaj letih – tudi na račun izjemnih uspehov naših kolesarskih asov – v Sloveniji doživlja pravi preporod, saj je prodaja koles leta 2021 podirala vse rekorde. To pomeni, da je na cestah vse več kolesarjev, zato je izjemno pomembno, da se med njimi in preostalimi udeleženci v prometu vzpostavi zdrava simbioza, ki mora temeljiti na varnosti. V nadaljevanju zato ponujamo nekaj nasvetov in opozoril za boljše sobivanje v prometu.

Kaj storiti v primeru prometne nesreče motorista?
07. 07. 2022 05.00Poleti na naših cestah avtomobilom delajo družbo tudi motoristi, ki so precej bolj ranljivi udeleženci v prometu kot tisti, ki sedijo za volanom avtomobila.

Kje se lahko vozite z električnim skirojem?
01. 07. 2022 05.00Zdi se, da se električni skiroji danes pojavljajo že skoraj povsod. So praktični in cenovno ugodni. Z njimi se zlahka izognete prometni konici in do svojega cilja pridete skoraj brez zastojev. Vendar pa je treba poskrbeti tudi za varnost. Da bo vaša vožnja varna, preverite, kje vse se lahko vozite in kakšne omejitve veljajo za voznike.

Mojster driftanja Drey Nitrous: ''Driftanje predvsem ni obračanje z ročno''
10. 02. 2022 14.49Driftanje mnogi povezuje z oktansko filmsko franšizo Hitri in drzni, ki je popularizirala tovrstno atraktivno tehniko vožnje, pri kateri voznik kontrolirano z zadkom drsi skozi ovinke. Številni driftanje enačijo tudi z objestnimi vozniki, ki se kažejo pred množico ali izzivajo usodo v javnem prometu. Toda driftanje je precej več kot izživljanje nad gumami in motorjem, še zdaleč ni podtalna disciplina in egotrip. Je resen šport, tako zelo, da ga je posvojila FIA. Kot tak sicer še išče svoj ''oprijem'' na slovenski sceni, a, zahvaljujoč številnim zanesenjakom, vse bolj dobiva veljavo tudi pri nas. Za to ima zasluge tudi dirkač Drey Nitrious, za katerim se skriva Andrej Rakar, član ekipe 32nd Drift Squadron, ki nam je o disciplini, ki prihaja iz Japonske, kjer so se prve, tedaj še prepovedane dirke v driftanju odvijale na gorskih cestah, zaupal marsikatero podrobnost o tem motošportu, ki je danes celo najhitreje rastoča disciplina motošporta.

Kako se mora smučar obnašati na smučišču
02. 12. 2021 05.00Pozimi mnogi prosti čas izkoristijo za obisk smučišč. Žal vsako leto tudi s slovenskih smučišč poročajo o nezgodah. Da bi v prihodnje poročali o čim manj nesrečah, je dobro osvežiti znanje o pravilih in dolžnem obnašanju na belih strminah.

Gverilska akcija opozarja lastnike avtomobilov, ki ignorirajo kolesarje
25. 10. 2021 05.00Čeprav je za kolesarje v Ljubljani relativno dobro poskrbljeno, je lahko vožnja s kolesom v prestolnici svojevrsten izziv. Ne le zaradi nekaterih nedodelanih rešitev ali pomanjkanja kolesarskih poti, velikokrat so za to krivi lastniki avtomobilov, ki često parkirajo kar na kolesarski stezi.

Varno v prometu z Big Bangom in Zavodom Vozim
02. 09. 2021 05.00Z začetkom novega šolskega leta se je na ceste vrnilo približno 270.000 otrok in najstnikov. Pri kolesarjenju, skejtanju, vožnji z vedno bolj popularnimi električnimi skiroji in hoji pa so prav najmlajši tudi najbolj ranljivi udeleženci v prometu. Z uporabo telefonov in slušalk v prometu se tveganja za njih še dodatno povečajo, na kar v novi vseslovenski kampanji opozarjata Big Bang in Zavod Vozim.

Tako je videti prvi 3D-prehod za pešce v Sloveniji
30. 08. 2021 05.00Pešci so najbolj ranljivi udeleženci v prometu in tisti, ki so zadolženi za našo varnost na cesti, preizkušajo različne načine, kako bi te karseda zaščitili. Zadnji poizkusi v Sloveniji so inovativne 3D-zebre oz. prehod za pešce, ki ustvarja iluzijo tridimenzionalnosti in je videti kot fizična ovira na cesti.

Slovenski kolesarski as zgrožen nad prometno kulturo naših voznikov
29. 03. 2021 06.00S pomladjo so se na ceste poleg motoristov vrnili tudi številni rekreativni kolesarji. Ti so poleg pešcev najranljivejši udeleženci v prometu in nemalokrat žrtve objestne in agresivne vožnje voznikov. Seveda gredo kolesarji na cesti marsikomu v nos, saj da ovirajo promet, in bi jih nekateri najraje kar povozili ali zrinili v obcestni jarek. TI med drugim številnim kolesarjem očitajo, da ne spoštujejo cestnoprometnih pravil, da zavzamejo prevelik del ceste, da nimajo tam kaj iskati, saj da ne plačujejo cestne takse ipd.

Smo Slovenci naklonjeni avtonomnim vozilom?
22. 03. 2021 06.00AMZS je izvedla vseevropski projekt na področju raziskav in razvoja avtonomne vožnje BRAVE (BRidging gaps for the adoption of Automated VEhicles), ki ga je v sodelovanju s partnerji iz sedmih držav izvajala vse od junija 2017, njegov cilj pa je bil izpopolniti tehnologijo pogojno avtonomnih vozil in jo prilagoditi raznolikim zahtevam v cestnem prometu. Ob koncu projekta so znani izsledki obsežnih raziskav, ki jasno kažejo, kako slovenski vozniki v primerjavi z vozniki v drugih državah sprejemajo uvajanje avtonomnih vozil in avtonomne vožnje.

Nikar ne počnite tega, pravi nekdanji zvezdnik slovenske košarke
09. 11. 2020 07.54Vsako tretjo smrt v prometu zakrivi alkoholiziran povzročitelj. Ta podatek je zastrašujoč, saj lahko prav vsi vplivamo na to, da se za volan ne usedemo pod vplivom alkohola. Izgovori, kot so: »saj sem blizu doma«, »spil sem le 1 dcl« in podobni, imajo lahko usodne posledice.

Pazimo drug na drugega – tudi v prometu
21. 10. 2020 13.49Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) se je pridružila globalni pobudi mednarodne avtomobilistične zveze FIA ''This is my street'', katere namen je spodbuditi aktivnosti, ki bi prispevale k večji prometni varnosti in zmanjševanju onesnaženja, ki ga povzroča cestni promet. Slovenija sicer glede otrok in mladih dosega zavidljivo raven varnosti v prometu, izziv pa sta pomanjkljiva infrastruktura za ranljive udeležence v prometu ter tudi onesnaženje zaradi prometa. Ker si iste prometne površine delijo različni udeleženci, je ključ do večje prometne varnosti medsebojno spoštovanje.

Na to bodite na cesti te dni še posebej pozorni!
28. 08. 2020 06.00Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) in Policija sta predstavili aktivnosti, ki jih bosta izvajali ob začetku novega šolskega leta. AMZS letos izpostavlja zlasti ozaveščanje glede nevarnosti, ki jih predstavlja uporaba mobilnega telefona – tudi med pešci, kolesarji, skiroisti: uporabnik, ki se ukvarja s telefonom, se običajno kasneje odzove na situacije ali ovir sploh ne opazi, na splošno je manj pozoren na promet, kar povečuje tveganje za nastanek prometne nesreče.

Kaj lahko naredimo za večjo varnost otrok na začetku šolskega leta?
13. 08. 2020 06.00Šolske počitnice se počasi iztekajo in čeprav zaenkrat še ni znano, kako se bo začelo novo šolsko leto, ni odveč, če spomnimo, da bomo v primeru, da se otroci že septembra spet vrnejo v šolske klopi, na cestah srečevali precej več otrok kot med počitnicami. Kaj lahko kot starš in voznik storite, da bo njihova pot v šolo in domov karseda varna?

Motorist na ''gorenjki'' drvel z 250 km/h. Pa je res? Policija odgovarja
15. 05. 2020 08.49Potem ko je Policijska uprava Kranj na družbenem omrežju objavila fotografijo motorista, ki je gorenjski avtocesti drvel kar z 250 km/h na uro, so se pojavili številni dvomi o pristnosti podatka, saj da je nemogoče, da bi motorist s ''turistično'' držo lahko drvel s takšno vratolomno hitrostjo, sploh pa da pri tej hitrosti ne bi zvozil ovinka. Po plazu kritik ''kavč'' analitikov smo se po pojasnila obrnili na policijo, ki ne pušča dvoma.

Kolesarjenje v času koronavirusa: trenažer, valji ali sobno kolo?
02. 04. 2020 08.56Novi vladni odlok o prepovedi gibanja zunaj občine stalnega ali začasnega prebivališča je sprožil kar nekaj vprašanj glede kolesarjenja. Iz dodatnih pojasnil smo bili podučeni, da je rekreativno kolesarjenje znotraj meja domače občine dovoljeno. Ker je Slovenija razdrobljena na veliko občin, si tisti, ki so kolesarjenje zastavili malce bolj resno in v svoji občini nimajo hribov, si s to izjemo kaj dosti ne morejo pomagati. Tem preostane trenažer, valji ali sobno kolo, ki so v teh dneh tudi najbolj pametna odločitev.

Nevarnosti, ki spomladi prežijo na motoriste
17. 03. 2020 08.02Z lepšimi, vse toplejšimi dnevi in pomladjo so se na ceste vrnili tudi motoristi, ki bodo vse do jeseni pogosti udeleženci v cestnem prometu. Zato je na cestah potrebna še dodatna pazljivost in spremljanje prometa, saj so motoristi zaradi ozke silhuete slabše vidni in se nam lahko v ogledalih hitro "izmuznejo". Že širina svinčnika v iztegnjeni roki lahko popolnoma zakrije motorista, oddaljenega 30 metrov.

Zimsko vijuganje med ovinki z nagibajočim štirikolesnikom
14. 02. 2020 11.03Manj mrzli dnevi že vabijo misli motoristov na ceste – med ovinke in prevoje nekam v daljavo. A realnost na asfaltu je februarja še povsem zimska. Cestišča so v najboljšem primeru drseča in popeskana, v najslabšem pa tudi povsem poledenela ali zasnežena. Resne motoristične ture so zato veliko tveganje, še posebno ker nas drugi udeleženci v prometu še ne pričakujejo in ker nas ne glede na obleko na motociklu vsaj malo zebe.

Kazanje sredinca: nespodobna gesta, ki so jo iznašle opice
11. 02. 2020 06.48Kazanje sredinca je ena najstarejših žaljivk, katere pomen pa se je skozi čas izgubil. Veste njegov prvotni pomen?

Nasveti za voznike pri vožnji v močnem vetru
09. 02. 2020 06.00Ne le vožnja po mokrih in zasneženih cestah, tudi ob močnem vetru je lahko vožnja sila nevarna. Dejstvo je, da je veter eden najbolj podcenjenih vremenskih pojavov, zmotno pa je prepričanje, da se opozorila vezana na veter tičejo samo tovornih vozil, saj vpliva tudi na vožnjo osebnega avtomobila.

Kdaj in kako izpolniti evropsko poročilo o prometni nesreči?
30. 01. 2020 06.38Kadar je v prometni nesreči nastala le manjša premoženjska škoda in nobeden od udeležencev ni utrpel telesnih poškodb, za razrešitev okoliščin ni treba klicati policije, saj se udeleženci lahko sami sporazumejo o nezgodi in zadevo rešijo z evropskim poročilom o prometni nesreči.

Kdaj je v primeru prometne nesreče potrebno poklicati policijo?
26. 01. 2020 06.00Leta 2019 se je v Sloveniji zgodilo 18.764 prometnih nesreč, od tega sta 102 udeleženca cestnega prometa umrla, kar je 12 odstotkov več kot leto poprej. Že samo ta podatek nam da vedeti, da moramo udeleženci v prometu vedeti, kako ravnati v primeru prometne nesreče, bodisi kot mimoidoči, bodisi kot udeleženec.

Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
12. 01. 2020 06.00Nesreča nikoli ne počiva. Zato smo pripravili koristne napotke in priporočila, kako ukrepati na kraju prometne nesreče.