turno smučanje

Proge za turno smučanje v Sloveniji, ki jih morate obiskati
15. 01. 2025 05.00Ste velik ljubitelj turnega smučanja, a ne veste, kje vse v Sloveniji bi se lahko prepustili užitkom na snegu?

Je to najboljši slovenski delodajalec?
22. 11. 2023 05.00Vsak dan znova moramo voziti slalom med kopico delovnih in družinskih obveznosti, zato pogosto zmanjka časa za hobije, sprostitev ter konec koncev tudi nabiranje novih znanj. Žiga je eden tistih, ki mu to odlično uspeva: poleg redne zaposlitve namreč najde dovolj časa za druženje, pa tudi za svojo veliko strast – turno kolesarjenje.

Moške bunde: na kaj je treba paziti pri nakupu zimske jakne?
18. 11. 2023 05.00Zimske radosti so močno povezano z izbiro oblačil, zato ni vseeno, kaj izberete. Če želite, da vaša bunda oz. jakna res služi svojemu namenu, je treba vedeti, na kaj morate biti pri nakupu pozorni, saj ni vsaka jakna dobra za vse. Čeprav so kakovostne bunde hitro drage, pa verjetno niste tako bogati, da bi kupovali poceni. Zagotovo pa niste tako bogati, da bi kupovali napačno in kupili nekaj, kar ne služi svojemu namenu.

Za slovo od zime – smučanje pri Rimu
02. 06. 2023 07.00Na začetku meteorološkega poletja zaključujemo smučarsko sezono. A tokrat na malo drugačen način. Ne v alpskih ozebnikih ali na ledenikih, ampak precej južneje. Iščemo geografsko gledano najnižjo ob koncu pomladi smučljivo možnost. Načrt je bil Etna, a je ta tritisočak na Siciliji tokrat pokrit s svežo lavo namesto s snegom, zato smo se podali na vrh Apeninskega polotoka – Gran Sasso.

Turna smuka v Visokih turah
03. 02. 2023 05.00Slovenija ponuja veliko možnosti turnega in resnega alpinističnega smučanja (ali deskanja), a skoraj nič za večino najprimernejših variantnih, z žičnicami podprtih offpiste spustov z veliko višinsko razliko. Najbližje tovrstne možnosti najdemo v Visokih turah, kjer so tudi nam najbližji tritisočaki: najbolj velikopotezno izpod Ankogla s skoraj dvema kilometroma višinske razlike skozi Radeckalm do Bocksteina in smučarsko še resneje iznad ledenika Moelltal v Sportgastein. Oboje je logistično in gorniško zahtevno, zato mi tokrat predlagamo dve prijetnejši možnosti.

Zaključna pomladna smuka pod Kriško steno
27. 05. 2022 05.00Za lep zaključek smučarske sezone imamo v slovenskih hribih kar nekaj možnosti. A epska Jugova grapa je za večino prestrma, spust Za Cmirom mnogim prenaporen, ozebniki, kot sta Turški žleb in Jalovec, pa že prekamniti. Turca pod Kriško steno združuje najboljše: preprost dostop, še preprostejšo orientacijo, ravno pravšnjo strmino in tudi dolžino (da ni ne premalo in ne preveč), obenem pa daje občutek resnega gorskega sveta in omogoča smučanje pravzaprav več kot pol leta.

Fascinantnost smučanja na robu Arktike
13. 05. 2022 05.00Bele vesine, kontrastno razprostrte med modrino neba na eni strani in modrino morja na drugi, dajejo smučanju v fjordih arktičnega (ali pa podarktičnega) področja prav poseben čar. Če temu dodamo še odsotnost dreves, ki omogoča prosto smučanje zares povsod, in dolge pomladanske dneve, v katerih tudi polnočna (dnevna) smuka ni redka, dobimo čarobno dimenzijo smučanja – tisto, ki dela vijuganje po severu Islandije tako vabljivo, nepozabno in predvsem »obvezno« v naboru vsakega resnega turnega smučarja.

Ženska stran zasneženih gora – intervju s »pro« smučarko Caroline Gleich
22. 04. 2022 05.00Svet prostega, ekstremnega in alpinističnega smučanja še vedno velja za bolj ali manj moško področje. Toda na na videz prepadne bele vesine, ki zahtevajo odlično telesno pripravljenost in predvsem duševno soočanje z nevarnostmi, se podajajo tudi smučarke. In ena uspešnejših je 36-letna Caroline Gleich, ki je to zimo opravila nekaj drznih spustov na Antarktiki, nedavno pa smučala tudi v Sloveniji.

Slovenski smučarski presežnik – Triglavska turnosmučarska magistrala
15. 04. 2022 05.00Velikopotezno turnosmučarsko pohajkovanje po Kamniško-Savinjskih Alpah v pretekli zgodbi (na Moličko peč) je bilo pravzaprav le uvod v današnjo zgodbo, ki prinaša največ, kar je v smučarsko gorniškem smislu pri nas mogoče. Triglavska magistrala je načeloma tri- do štiridnevno potovanje med Bohinjem in Krmo v dolžini 50 kilometrov in z višinsko razliko vzpona vsaj treh kilometrov. Ta tura nas vodi z Vogla preko Komne in doline triglavskih jezer pod Triglav in preko Kredarice v dolino Krme ter prinaša vse, kar si je mogoče na snegu zamisliti: od atraktivnega smučanja do čarobne narave, samotnih pa tudi napornih vzponov in doživetih dni.

Turno po čarobni Dleskovškovi planoti
01. 04. 2022 05.00Običajno v tej rubriki predstavljamo smučarske izzive, ki so vsaj malo začinjeni s strmino, višino ali kakšno posebnostjo. Tokrat, ob ponovnem obisku zime v tej pomladi, pa se bomo namesto freeriderskega ali variantnega lotili velikopotezno turnosmučarskega. V pravem pomenu te besede – saj gre za 20-kilometrsko popotovanje po samotnem pravljičnem zasneženem svetu vzhodnih Kamniško-Savinjskih Alp s številnimi vzponi (skupno krepko čez kilometer) in spusti, s končnim ciljem na Molički peči.

Varno iskanje užitkov v beli opojnosti
28. 02. 2022 09.00Čeprav se na videz resna zima končuje, v gorah še zdaleč ni rekla zadnje besede. Vrhunec snežne oddeje je zadnja leta sredi pomladi, obenem pa lepi pomladni dnevi še bolj vabijo turne in proste smučarje, kar je lahko tudi nevarno. V letih pandemije covida-19 so zaprta smučišča in vabljiva svoboda gora v neokrnjena snežna pobočja popeljala tudi dobre, a v gorah neizkušene smučarje. Zato na tem mestu ponujamo nekaj konkretnih nasvetov za izbiro opreme, varnostnih pripomočkov in tur, pa tudi informacij o plazovni varnosti.

Heliski, drugačna dimenzija smučanja, ki je dostopna tudi pri nas
28. 01. 2022 05.00Brez veliko filozofiranja je jasno, da na področju smučarskih užitkov več od heliskija praktično ne obstaja. A večini se zdi, da je helikoptersko podprto vijuganje po deviškem snegu domena zahodne Kanade in Rusije, doma pa da lahko o tem le sanjarimo. Da to ni res, smo se prepričali na heliskiju v Kaninskem pogorju.

Snežni plaz: kako se mu izogniti in kaj storiti, če vas ujame?
09. 12. 2021 05.00Te dni zaradi zaradi velike nevarnosti proženja snežnih plazov odsvetujejo obisk visokogorja. Ali veste, kako se izogniti snežnemu plazu in kaj morate narediti, če vas ta ujame? Vsi, ki odhajate v gore v zimskem času ali na turno smuko, si morate nujno znati na to odgovoriti. In vedite, da če se podajate v globok sneg brez plazne žolne, snežne lopate, plazne sonde in sami, je to zelo neodgovorno početje.

Alternativna poletna ohladitev
25. 06. 2021 06.00Prvi teden poletja je že prinesel prvi vročinski val. Ljudje se z visokimi temperaturami soočajo na različne načine. Polivanje z mrzlim pivom, lenarjenje pod klimo ali čakanje v kolonah na hrvaški meji (ki nas pripeljejo v še bolj vroče kraje) morda niso med najboljšimi. Mi priporočamo smuko izpod skoraj tritisočaka Kölnbreinspitze v neposredni bližini Slovenije, ki je posebna zato, ker poteka nad jezerom, ki daje turi skandinavsko-aljaški občutek, in ker je precej samotnejša od bližnjega smučišča Molltaler Gletscher.

Beli majski užitki nad Sočo
30. 04. 2021 06.00Prvomajski prazniki so bili nekoč sinonim za prvo jadranje na deski v sezoni ali zadnje smučanje. Potem smo se razvadili in na različnih koncih sveta smučali, deskali, srfali ali kajtali ne glede na letni čas. Ob pandemiji, ko večinoma ostajamo »doma«, nam gredo na roko vsaj obilno zasneženi domači hribi.

Filip Flisar: "Trener je kot lopata. Brez nje ne moreš kopati, ampak sama od sebe pa tudi ne koplje"
25. 01. 2021 06.00Filip Flisar, sinonim za brke, predvsem pa smučarski kros, se je nedavno odločil, da tekmovalne smučke postavi v kot. Če ste mislili, da zdaj sedi križem rok, se motite, saj smo simpatičnega Mariborčana sprva ujeli oz. zmotili na treningu. Preverili smo, kako se znajde v vlogi športnega upokojenca, v vlogi očeta in ga vmes povprašali še o marsičem drugem.

Planinska zveza Slovenije še vedno odsvetuje tvegane dejavnosti
21. 04. 2020 09.05Na Planinski zvezi (PZS) so se odzvali na rahljanje ukrepov v zvezi s preprečevanjem širitve novega koronavirusa na področju športa. Svetujejo, da se ljubitelji gora izogibajo zahtevnih in zelo zahtevnih planinskih poti, turne smuke in nasploh visokogorja in bolj tveganih planinskih dejavnosti. Vseeno so izdali vrsto priporočil za novonastale razmere.

Na zadnjo avanturo z Davidom Stropnikom gre ...
23. 12. 2019 06.39Vsega lepega je enkrat konec in žal se počasi zaključujejo tudi jesenske, oziroma če smo bolj natančni, jesensko-zimske avanture Davida Stropnika. Ljubitelj športa, adrenalina in avtomobilizma nam je skozi osebna doživetja skušal čim bolj slikovito prikazati prednosti dveh vsestranskih citroënovih jeklenih lepotcev, hkrati pa je – včasih sam, spet drugič v družbi – maksimalno užival v takšnih in drugačnih avanturističnih podvigih. Najlepše pa mu je ostalo za konec – na zadnjo ‘misijo’ se bo podal v družbi drugega nagrajenca naše nagradne igre in tako leto zaključil v prazničnem duhu.

Spoznajte atraktivno slovensko športnico, za katero niste še nikoli slišali
01. 11. 2019 07.00Rea Kolbl je ena najzanimivejših slovenskih športnic. Punca, ki združuje na videz nerazdružljive lastnosti: gracioznost in spretnost nekdanje gimnastičarke, surovo moč gorske tekačice, um naravoslovne znanstvenice in službo profesionalne športnice.

Projekt smučanje, 4. del: Tako se lahko izognete poškodbam pri smučanju!
01. 08. 2018 13.17Pri rekreativnem smučanju je poleg dobre kondicijske pripravljenosti in dobro okrepljenih mišic zelo pomembna tudi gibljivost, ki si jo izboljšamo z razteznimi vajami, zato naj bodo te sestavni del vsakega treninga pri pripravah na smučarsko sezono.

Nujno, če se odpravljate v gore!
03. 01. 2018 08.07Kolikor morda zveni romantično, je obisk gora v zimskem času tvegano početje. Naj bo razlog za vzpon zgolj uživanje v hoji v gore ali ekstremna smuka - vselej velja upoštevati nekaj varnostnih napotkov..

Moj mož - motorični debil
27. 03. 2014 11.11Moj Miha je res en krasen človek. Včasih se mi zdi, da smo se vsi razvili iz opice, le on iz zlate ribice. Ima namreč neverjetno lastnost pozabljanja.

Kaj mora storiti pravi 'dec'
24. 01. 2011 11.04Pravi moški naj bi izgubil nedolžnost, varoval čast svoje izvoljenke, znal zamenjati žarnico, obvladal žar in po mnenju Denisa Avdića preživel tri dni v divjini pri –12 stopinj Celzija.