turna smuka

Proge za turno smučanje v Sloveniji, ki jih morate obiskati
15. 01. 2025 05.00Ste velik ljubitelj turnega smučanja, a ne veste, kje vse v Sloveniji bi se lahko prepustili užitkom na snegu?

Turna smuka pod kalifornijskim soncem
17. 05. 2024 02.30Za konec sezone pomladna turica na severu Kalifornije v pogorju svetlega granita, kjer je letno povprečje snega krepko nad deset metrov. Sierra Nevada je najvišje, najstrmejše in najbolj samotno gorstvo v kontinentalnem delu ZDA, kjer so ceste, smučišča ali koče, pa tudi ljudje (v nasprotju z medvedi) prava redkost. Doživetje divjine in tudi snega, kot si ga v Alpah težko omislimo.

Turna smuka v Visokih turah
03. 02. 2023 05.00Slovenija ponuja veliko možnosti turnega in resnega alpinističnega smučanja (ali deskanja), a skoraj nič za večino najprimernejših variantnih, z žičnicami podprtih offpiste spustov z veliko višinsko razliko. Najbližje tovrstne možnosti najdemo v Visokih turah, kjer so tudi nam najbližji tritisočaki: najbolj velikopotezno izpod Ankogla s skoraj dvema kilometroma višinske razlike skozi Radeckalm do Bocksteina in smučarsko še resneje iznad ledenika Moelltal v Sportgastein. Oboje je logistično in gorniško zahtevno, zato mi tokrat predlagamo dve prijetnejši možnosti.

Zaključna pomladna smuka pod Kriško steno
27. 05. 2022 05.00Za lep zaključek smučarske sezone imamo v slovenskih hribih kar nekaj možnosti. A epska Jugova grapa je za večino prestrma, spust Za Cmirom mnogim prenaporen, ozebniki, kot sta Turški žleb in Jalovec, pa že prekamniti. Turca pod Kriško steno združuje najboljše: preprost dostop, še preprostejšo orientacijo, ravno pravšnjo strmino in tudi dolžino (da ni ne premalo in ne preveč), obenem pa daje občutek resnega gorskega sveta in omogoča smučanje pravzaprav več kot pol leta.

Razkrivanje skrivnosti Islandije: lovljenje sanj med ognjem in ledom
20. 05. 2022 11.30Med različnimi sanjskimi deželami ima Islandija posebno mesto. Za pet Slovenij velik otok tik pod arktičnim krogom se ponaša z največjim evropskim ledenikom, skoraj tisočimi izviri vroče vode, kupom vulkanov in vulkanskih planot in pet tisoč kilometri obale, ki ponuja tako peščene plaže kot zasnežene fjorde. Če obstaja sanjska dežela za vse naslade in avanture, je Islandija točno to. Sam sem se je lotil s smučmi, terenskim avtomobilom, veslom in kamero ter preživel epski teden v arktičnem vzdušju (vključno s polarnim sijem) med ledom in ognjem.

Fascinantnost smučanja na robu Arktike
13. 05. 2022 05.00Bele vesine, kontrastno razprostrte med modrino neba na eni strani in modrino morja na drugi, dajejo smučanju v fjordih arktičnega (ali pa podarktičnega) področja prav poseben čar. Če temu dodamo še odsotnost dreves, ki omogoča prosto smučanje zares povsod, in dolge pomladanske dneve, v katerih tudi polnočna (dnevna) smuka ni redka, dobimo čarobno dimenzijo smučanja – tisto, ki dela vijuganje po severu Islandije tako vabljivo, nepozabno in predvsem »obvezno« v naboru vsakega resnega turnega smučarja.

Ženska stran zasneženih gora – intervju s »pro« smučarko Caroline Gleich
22. 04. 2022 05.00Svet prostega, ekstremnega in alpinističnega smučanja še vedno velja za bolj ali manj moško področje. Toda na na videz prepadne bele vesine, ki zahtevajo odlično telesno pripravljenost in predvsem duševno soočanje z nevarnostmi, se podajajo tudi smučarke. In ena uspešnejših je 36-letna Caroline Gleich, ki je to zimo opravila nekaj drznih spustov na Antarktiki, nedavno pa smučala tudi v Sloveniji.

Slovenski smučarski presežnik – Triglavska turnosmučarska magistrala
15. 04. 2022 05.00Velikopotezno turnosmučarsko pohajkovanje po Kamniško-Savinjskih Alpah v pretekli zgodbi (na Moličko peč) je bilo pravzaprav le uvod v današnjo zgodbo, ki prinaša največ, kar je v smučarsko gorniškem smislu pri nas mogoče. Triglavska magistrala je načeloma tri- do štiridnevno potovanje med Bohinjem in Krmo v dolžini 50 kilometrov in z višinsko razliko vzpona vsaj treh kilometrov. Ta tura nas vodi z Vogla preko Komne in doline triglavskih jezer pod Triglav in preko Kredarice v dolino Krme ter prinaša vse, kar si je mogoče na snegu zamisliti: od atraktivnega smučanja do čarobne narave, samotnih pa tudi napornih vzponov in doživetih dni.

Turno po čarobni Dleskovškovi planoti
01. 04. 2022 05.00Običajno v tej rubriki predstavljamo smučarske izzive, ki so vsaj malo začinjeni s strmino, višino ali kakšno posebnostjo. Tokrat, ob ponovnem obisku zime v tej pomladi, pa se bomo namesto freeriderskega ali variantnega lotili velikopotezno turnosmučarskega. V pravem pomenu te besede – saj gre za 20-kilometrsko popotovanje po samotnem pravljičnem zasneženem svetu vzhodnih Kamniško-Savinjskih Alp s številnimi vzponi (skupno krepko čez kilometer) in spusti, s končnim ciljem na Molički peči.

Varno iskanje užitkov v beli opojnosti
28. 02. 2022 09.00Čeprav se na videz resna zima končuje, v gorah še zdaleč ni rekla zadnje besede. Vrhunec snežne oddeje je zadnja leta sredi pomladi, obenem pa lepi pomladni dnevi še bolj vabijo turne in proste smučarje, kar je lahko tudi nevarno. V letih pandemije covida-19 so zaprta smučišča in vabljiva svoboda gora v neokrnjena snežna pobočja popeljala tudi dobre, a v gorah neizkušene smučarje. Zato na tem mestu ponujamo nekaj konkretnih nasvetov za izbiro opreme, varnostnih pripomočkov in tur, pa tudi informacij o plazovni varnosti.

Rajski zimski svet suhega ruševja
21. 02. 2022 09.00Čarobna gorska narava, brezskrben, tehnično nezahteven vzpon z možnostmi nadaljevanja v resnejše zasnežene vesine in predvsem svobodna izbira možnosti med preprostim veseljem ali adrenalinsko velikopoteznim smučanjem. To so turnosmučarske sanje, ki so na Zelenici realnost še iz časov, ko je bila delujoče smučišče. Danes ob porastu turnega smučanja sicer na sončne zasnežene vikende ni obljudena nič manj kot nekoč, a ob vseh možnostih, ki jih odpira, lahko najdemo še veliko samotnih pobočij in grap, kjer nas nihče ne bo slišal vriskati od veselja ali strahu. Idealnost krni le velika plazovna nevarnost tega območja, s katerim narava pozimi čuva svoje najlepše predele.

Skriti smučarski čari kraljice Dolomitov
04. 02. 2022 05.00Marmolada je kraljica Dolomitov – krepak tritisočak (kar manjše pogorje) s čarobnim razgledom in preprostim dostopom z nihajkami prav pod enega izmed vrhov. Ponaša se s smučarsko progo, ki ima tudi v svetovnem merilu impresivno višinsko razliko blizu dveh kilometrov, predvsem pa z ’offpiste’ možnostmi celotnega severnega pobočja. Tu najdemo Sloveniji najbližji ’freeride’, ki združuje lagodni pristop z osupljivo višinsko razliko v resnem gorskem okolju, a brez orientacijskih in logističnih težav ter (pre)strmih prehodov.

Heliski, drugačna dimenzija smučanja, ki je dostopna tudi pri nas
28. 01. 2022 05.00Brez veliko filozofiranja je jasno, da na področju smučarskih užitkov več od heliskija praktično ne obstaja. A večini se zdi, da je helikoptersko podprto vijuganje po deviškem snegu domena zahodne Kanade in Rusije, doma pa da lahko o tem le sanjarimo. Da to ni res, smo se prepričali na heliskiju v Kaninskem pogorju.

Snežni plaz: kako se mu izogniti in kaj storiti, če vas ujame?
09. 12. 2021 05.00Te dni zaradi zaradi velike nevarnosti proženja snežnih plazov odsvetujejo obisk visokogorja. Ali veste, kako se izogniti snežnemu plazu in kaj morate narediti, če vas ta ujame? Vsi, ki odhajate v gore v zimskem času ali na turno smuko, si morate nujno znati na to odgovoriti. In vedite, da če se podajate v globok sneg brez plazne žolne, snežne lopate, plazne sonde in sami, je to zelo neodgovorno početje.

Jesenski lov na višino in sneg
01. 10. 2021 05.00Jeseni je v hribih na nek način najlepše, saj so doline še tople, sredogorje je obarvano, v visokogorju pa že najdemo sneg – še posebno nad 3000 metri. Obenem je ozračje veliko mirnejše kot poleti in to velja tudi za tla – bistveno manj je gneče. Za idealno jesensko turico smo izbrali Titlis – s 3238 metri najvišji vrh osrednje Švice, postavljen na sever glavnega grebena Alp, med idilična jezera in zlovešč ledenik. Žičniške naprave nas popeljejo 200 metrov pod vrh, ki pa ne ponuja le gorniških in smučarskih izzivov.

Cesta v gorski raj in kraj, kjer se smuča tudi poleti
04. 06. 2021 06.00Kaunertal je – gledano iz Slovenije – najbolj oddaljeno avstrijsko ledeniško smučišče. Kot smučišče je zanimivo predvsem kot poligon za treninge tekmovalcev, cesta nanj pa je povsem druga zgodba. Je ena najvišjih v Alpah, poteka skozi fascinantno naravo in v zgornjem delu ponuja odlične možnosti za različne športne aktivnosti. Predvsem poznopomladanske možnosti za freeride na veliki nadmorski višini, ki so nam sedaj, ko je potovanje po Evropi spet relativno preprosto, končno dostopne.

Snežna miniatura v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp
14. 05. 2021 06.00Dleskovškova planota pozimi ni deležna veliko obiska, saj zahteva dolg pristop in se ne odkupi z velikopoteznimi smučarskimi cilji, spomladi, ko se je po gozdnih cestah mogoče pripeljati do višine okoli 1500 metrov, pa se vse skupaj spremeni. Še vedno ne bomo presmučali velikih višinskih razlik, a vzhodna pobočja Velikega vrha, Dleskovca in Deske ponujajo nekaj precej strme zabave. Mi pa smo za turo izbrali nekoliko bolj oddaljeno področje idilične Korošice. Ojstrica nad njo je za večino smučarsko prezahtevna, njen skrajno vzhodni vrh pa ponuja na jug zanimivo pomladno smuko.

Pomlad, najboljši del zime
07. 05. 2021 06.00Pomladna smuka ima poseben čar, saj je vreme običajno prijetnejše, včasih lahko vijugamo celo v kratkih rokavih in med vzponom namesto zavijanja vetra in šumenja snežink poslušamo ptičje petje. Letos smo večinoma smučali čez različna pobočja in grapice z izhodiščem na smučiščih, tokrat (ko so smučišča večinoma že zaprta) pa bomo zakorakali bolj v osrčje naših Alp. Najprej v idilične predele Julijcev – na Bohinjska vratca med Velim poljem in Krmo.

Beli majski užitki nad Sočo
30. 04. 2021 06.00Prvomajski prazniki so bili nekoč sinonim za prvo jadranje na deski v sezoni ali zadnje smučanje. Potem smo se razvadili in na različnih koncih sveta smučali, deskali, srfali ali kajtali ne glede na letni čas. Ob pandemiji, ko večinoma ostajamo »doma«, nam gredo na roko vsaj obilno zasneženi domači hribi.

Smučanje izpod Triglava
09. 04. 2021 06.00Smuka s Kredarice je eden najbolj velikopoteznih (pomladanskih) turnih smukov in tudi eden najbolj ikoničnih, saj smučamo izpod vršne glave Triglava, z enega najvišjih normalno smučljivih vrhov pri nas - 2539 metrov visoke Kredarice (nad planinskim domom). Od doline Krma do vrha je najmanj 1600 višinskih metrov in dobrih sedem kilometrov razdalje. Zahtevno, sploh če na hrbtu nosimo smučke ali snežno desko, mestoma tudi strmo, s kratkimi odseki blizu 40 stopinj, a veličastnost smučarskega okolja odtehta vse napore.

Čarobni smučarski svet onkraj Vogla
02. 04. 2021 11.30Trilogijo variantnega prostega smučanja v Sloveniji po kaninski Krnici in krvavškem Zvohu zaključujemo z Voglom – našim smučiščem, ki nudi najlepši razgled in kjer je spust z vrha urejenih prog v dolino (z več kot kilometrom višinske razlike) mogoč na vzhod preko planine Suha v Laški Rovt ali na zahod okoli Skakavca na planino Zadnji Vogel in v Ukanc. Če se hočemo preprosto vrniti k žičniškim napravam, je boljša zahodna možnost z vrha Orlovih glav oziroma Visokega Orlovega roba (1800 m) nad postajo Plato na vrhu sedežnice Šija.

Smučarski skriti biseri Krvavca
26. 03. 2021 12.30Smučišče Krvavec načeloma ne velja za meko prostega smučanja, a kljub vsem urejenim progam in zabavnemu vzdušju v Tihi dolini ponuja tudi nekaj spustov, kjer te skoraj nihče ne sliši kričati od užitka (ali pa strahu) in kjer ne srečaš punc v bikiniju. Seveda ne mislimo na kratke variantne možnosti severno od sedežnice Njivice in predvsem Zvoh, ampak na do 45-stopinjske grape s skupno višinsko razliko spusta blizu poldrugega kilometra (tako v dolino Kokre kot Kamniške Bistrice). Predvsem pa s pomočjo sedežnic odpira nenaporen, a smučarsko začinjen prehod na planino Dolga njiva (in naprej proti Kalškemu grebenu) ter planino Koren (in naprej proti Kompoteli) ali nazaj na smučišče. Prav to je tisti relativno skriti »freeride«, ki smo ga prišli iskat na V. Zvoh.

Krnica – najboljša smučarska zabava pri nas
12. 03. 2021 06.00V Sloveniji v nasprotju z ostalimi alpskimi deželami nimamo prav veliko možnosti za variantno smučanje, pri katerem se po prostem smučanju zunaj urejenih prog vrnemo na žičniške naprave in imamo na voljo vso zabavo nedotaknjenega snega brez zahtevnosti vzpona. Majhno možnost za to pri nas nudita jugozahodno pobočje Velikega Zvoha na Krvavcu in severozahodne vesine Orlovih glav v Zadnji Vogel, a edini pravi velikopotezni variantni "freeride" pri nas nudi Krnica na Kaninu.

Smučarska skrivnost Kriške gore
05. 03. 2021 06.00Ob poplavi turnosmučarskih in freeriderskih možnosti danes predstavljamo drugačno turo – s kombinacijo preprostega vzpona in začinjenega snežnega spusta, združeno z velikopoteznim prečenjem gore, ki ponuja najboljše možnosti pomladnega smučanja. Za večino takšnih dobrih možnosti je sicer treba prečkati državno mejo, kar je v času pandemije »neprimerno«. Ob veliko napornejši in manj prijazni Begunjščici se zdi najboljša takšna možnost prečenje Kriške gore – od Gozda do Grahovš – s spustom po severni grapi z Vrat(c).

Bine Žalohar, fant s snežinkami v krvi
19. 02. 2021 06.00Bine Žalohar je eden najbolj vsestranskih slovenskih smučarjev, fant, ki praktično živi na snegu in presmuča vse, kar je mogoče – od srhljivih strmin do velikanskih skakalnic in debelega pršiča. In to kjer koli na svetu.

Kržišče – smučarska miniatura za vse razmere in okuse
18. 12. 2020 06.00Ob odpiranju občinskih meja predvsem v osrednjem in gorenjskem delu Slovenije se je smiselno podati na kakšno zimsko turo, ki smo jo dolgo pogrešali. A glede na razmere v bolnišnicah, plazove v visokogorju in zaradi karantene okrnjeno gorniško-smučarsko »znanje« vam tokrat predstavljamo ideja za nekaj nekoliko manj skrajnega.

Heidi Alm – skriti mini smučarski raj onkraj Karavank
06. 03. 2020 11.14Ko predstavljamo smučišča ali ko se odpravljamo na resno smučanje v tujino, običajno razmišljamo o desetinah, če ne stotinah kilometrov urejenih prog, najsodobnejših ogrevanih šestsedežnicah in velikih – če je le možno kilometrskih višinskih razlikah, ki omogočajo tudi veliko prostega in turnega smučanja. A danes bomo "razkrili" prav nasprotno – mini smučišče, ki nima niti deset prog, niti ene sedežnice, niti pol kilometra višinske razlike, a ponuja vsaj toliko veselja in užitka kot večji "bratje".

Trenutki, ki jih ne boste nikoli pozabili!
13. 07. 2016 08.18Ste že doživeli kaj takšnega, za kar obžalujete, da niste posneli? Morda kakšna nenavadna dogodivščina v naravi? Adrenalinska izkušnja? Prometna nesreča? Če ste vsaj enkrat odgovorili z 'da', potem zagotovo potrebujete športno kamero! Še posebej, če ste ljubitelji kolesarjenja, vožnje z motornimi kolesi ali skuterji! Pred vami je nekaj napotkov, na kaj morate biti pozorni pri nakupu!

Kupujete športno kamero? To morate vedeti!
18. 05. 2015 08.24Ste že doživeli kaj takšnega, za kar obžalujete, da niste posneli? Morda kakšna nenavadna dogodivščina v naravi? Adrenalinska izkušnja? Prometna nesreča? Če ste vsaj enkrat odgovorili z 'da', potem zagotovo potrebujete športno kamero! Še posebej, če ste ljubitelji kolesarjenja, vožnje z motornimi kolesi ali skuterji! Pred vami je nekaj napotkov, na kaj morate biti pozorni pri nakupu!