spalni cikel

Znaki, da vam primanjkuje magnezija
27. 05. 2024 03.00Magnezij je eden tistih mineralov – pravijo mu mineral moči – ki ga telo nujno potrebuje za pravilno delovanje, njegovo pomanjkanje pa se kaže oz. izraža na različne načine. Najpogostejši simptomi oz. motnje v delovanju telesa kot posledica pomanjkanja magnezija so krči v mišicah in nogah, lahko pa se izrazi tudi v obliki bolečin v glavi. Ker magnezija telo samo ne more sintetizirati, je ključen vnos s hrano.

Kako si zapomniti sanje? S temi triki vam bo uspelo!
01. 02. 2024 05.00Marsikje lahko preberemo razlago sanj, kaj določene sanje pomenijo, a kaj, ko si nas večina sanj ne zapomni ali pa se spomnimo le drobcev, luknje v spominu pa so običajno prevelike, da bi jih lahko zakrpali. Bi si radi zapomnili, kaj sanjate? Odkrili smo metodo, s katero vam bo to uspelo.

Poznate formulo za boljši spanec 10-3-2-1-0?
27. 12. 2023 05.00Težko zaspite? So vaše noči nemirne? Se zjutraj zbujate utrujeni? Preizkusite spalno metodo 10-3-2-1-0, ki vam bo pomagala zaspati in izpolniti pogoje za kakovosten spanec.

Zakaj v hladnejših mesecih težje vstajamo?
12. 11. 2023 05.00Težko vstanete in zapustite toplo posteljo, ko zunaj pritisne mraz in so dnevi krajši? Ta težava ne muči samo vas, ampak večino, in za to, da v hladnejših mesecih zjutraj težje vstajamo, obstaja znanstvena razlaga.

Triki za dober spanec
09. 06. 2021 06.00Ne le število ur, pomembna je tudi kakovost našega spanca. A tempo, ki nam ga narekuje življenje, pogosto vpliva na oboje, čas, ki ga preživimo v deželi Nije in kakovost spanja. Marsikoga namreč preganjajo stvari v glavi in kar ne more umiriti svojih misli ter zaspati, čeprav je morda na smrt utrujen.

Zakaj se faze spanja izmenjujejo in zakaj je REM tako nevaren?
22. 02. 2020 06.00Vsi vemo, kako zelo pomemben je spanec, čeravno ga mnogi smatrajo kot izgubo časa. Znanstvenike še danes bega njegova prava vloga. Pri ljudeh in večini živali se v spanju zmanjšajo aktivnosti in če nam je spanec onemogočen, lahko v skrajnih primerih umremo. Spanec je torej nujen za preživetje. Je to njegov edini namen? Za zdaj se znanstveniki najbolj nagibajo k hipotezi, da ima spanec obnovitveno vlogo in je za človeka enako pomemben kot hrana, voda in zrak. Zakaj potem ne spimo neprekinjeno vso noč?

Je 'temni način' res prijazen za oči ali le pesek v oči?
29. 12. 2019 07.00Modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni pametnih telefonov in tablic, filter modre svetlobe imajo tudi računalniški zasloni, dokazano moti naš spalni cikel. Najboljše zdravilo proti temu je, da telefona pred spanjem ne uporabljate, kar pa seveda ni po godu tehnološkim podjetjem, ki so iznašli t. i. ''dark mode'' oz. temni način, ki naj bi bil prijazen do oči in ne bi toliko vplival na bioritem. Pa je temu res tako?