Moskisvet.com

reševanje problemov

Tehnologija

Ali postajamo zaradi umetne inteligence vedno bolj neumni?

17. 02. 2025 05.00

Raziskovalci so prišli do zaskrbljujočih ugotovitev.

Odnosi

Ko se bosta naslednjič prepirala, morate storiti to

13. 02. 2025 03.00

Prepiri so del vsakega normalnega odnosa. V nadaljevanju izveste, kako bosta iz vsakega odšla kot zmagovalca in poraženca.

Skrivnosti

Ženske, rojene v teh znamenjih, so najbolj modre

18. 10. 2024 03.00

Kaj je za vas modrost? Ta izraz je nekoliko globlji od pameti ali inteligence. Po definiciji iz literature je modrost kombinacija globokega znanja, odlične sposobnosti sklepanja in bogatih življenjskih izkušenj.

Odnosi

Tem mitom o razmerjih nikar ne nasedajte

22. 08. 2024 04.00

Razbijanje običajnih napačnih predstav o odnosih, ne glede na to, ali smo jih slišali iz prve roke ali prebrali na družbenih omrežjih, lahko pomaga zgraditi bolj zdrave in realistične odnose.

Tehnologija

Moravčev paradoks: zakaj je umetna inteligenca boljša v šahu kot v hoji?

08. 06. 2024 02.00

Računalniki so bili že pred desetletji sposobni v šahu premagati svetovne velemojstre, še danes pa se soočajo z na videz preprostimi nalogami, kot je hoja in prepoznavanje predmetov. Zakaj? Odgovor se skriva v Moravčevem paradoksu, konceptu osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki v današnjem času spet postaja vse bolj relevanten.

Tehnologija

Umetna generalna inteligenca: čaka nas burno obdobje

20. 02. 2024 05.00

Tehnološkemu razvoju ni in ni videti konca, po bliskovitem razvoju umetne inteligence pa se mnogi sprašujejo o tem, kakšne družbene spremembe nas čakajo, ko bo enkrat presegla kapacitete človeške kognicije. En koncept specifično izstopa kot prelomna točka za celotno družbo – dosežek umetne generalne inteligence (artificial general intelligence; AGI). V tem članku se bomo potrudili predstaviti celosten pregled tega, kar AGI predstavlja, dotaknili pa se bomo tudi potencialnega vpliva na družbo, ki zna imeti daljnosežne posledice.

Odnosi

Ste čustveno inteligentni?

30. 08. 2023 05.00

Čustvena inteligenca ima mnogo oblik in jo lahko prepoznate v več situacijah.

Tehnologija

Kdo je lepa ''Albanka'', trenutno najbolj vplivna ženska na svetu

14. 04. 2023 08.00

Ste vedeli, da je za umetnointeligenčni model oz. klepetalnik ChatGPT zaslužna predvsem 35-letna Američanka albansko-indijskih korenin Mira Murati?

Intervju

O samomorih z doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy. ''Stiska ni nekaj trajnega in brezizhodnega, ampak jo je na ustrezne načine mogoče učinkovito naslavljati, težave pa reševati''

28. 10. 2022 05.00

Ste vedeli, da na svetu vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora? Preprečevanje samomora je odgovornost celotne družbe, vsakega posameznika. ''Preprečevanje samomora je naloga vseh nas, saj lahko vsak posameznik prispeva k ustvarjanju mreže pomoči in podpore za posameznika v stiski. Vsak od nas je lahko tista oseba, ki prva prepozna, da se s posameznikom nekaj dogaja, da je v stiski, vsak izmed nas je lahko tudi tisti, ki to osebo prvi povpraša o njegovi stiski in mu prisluhne ter ponudi podporo in pomoč,'' pove doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih., ki deluje na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič in Slovenskem centru za raziskovanje samomora. Opaža, da se ''v zadnjih letih mediji vse bolj zavedajo svoje odgovornosti pri poročanju o samomoru in se pri pripravi prispevkov s tovrstno vsebino opirajo na smernice o odgovornem poročanju o samomoru, ki so v letu 2010 nastale kot rezultat sodelovanja med organizacijami, ki se ukvarjamo s preučevanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja v Sloveniji, in novinarji ter uredniki.'' Dejstvo je, ''da veliko oseb, ki umre zaradi samomora, lahko slednje pred smrtjo na različne načine neposredno ali posredno sporoča okolici. Težava pa je, da je tovrstne opozorilne znake včasih težko prepoznati, saj so lahko zelo različni, hkrati pa imajo ljudje pogosto tudi premalo znanj o tem, kako v takšnih situacijah ravnati.'' Že to, da je posameznik slišan in da se ga vzame resno, pa je lahko prvi korak do ustrezne pomoči.

Tehnologija

Prehod v brezogljično družbo je vprašanje preživetja civilizacije

05. 01. 2022 05.00

Problematika podnebnih sprememb se je v zadnjih letih prebila v ospredje javne debate, čemur so botrovali tako relativno enotno stališče stroke do tega vprašanja kot tudi sami pojavi izrednih vremenskih razmer. Številni verjamejo, da sta reševanje te problematike in prehod v brezogljično družbo nujna, če se želimo izogniti propadu civilizacije, kot jo poznamo.

Naprave in aplikacije

Umetna inteligenca v telefonih – se je moramo bati?

05. 10. 2021 05.00

Ko slišimo izraz "umetna inteligenca", se nam začnejo v mislih pojavljati slike naprednih naprav, ki so razvile lastno zavest in začele živeti po svoje. Znanstvenofantastični filmi so nas prepričali, da so roboti, ki si bodo želeli uničiti človeško populacijo, za vogalom. Hkrati pa umetna inteligenca zveni privlačno, zanimivo in napredno, zato ni čudno, da se vedno več naprav, ki jih uporabljamo vsak dan, v marketinških besedilih hvali z oznako ”AI”. Pa je umetna inteligenca v pametnih telefonih zares na stopnji samozavedanja ali gre bolj za marketinški izraz?

Zanimivo

Bizaren način za reševanje erektilne disfunkcije

13. 07. 2012 08.01

Oddaja 'Strange Sex', ki na kanalu TLC poteka že kar nekaj časa, je svetu predstavila lepo število bizarnih spolnih primerov, zdaj pa so našli še enega, ki je presenetil tudi njih. Odkrili so namreč moškega, ki ga njegova žena doji. Njun razlog? Mož pravi, da mu ženino mleko pomaga pri erektilni disfunkciji.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851