razmere na cesti

Proge za turno smučanje v Sloveniji, ki jih morate obiskati
15. 01. 2025 05.00Ste velik ljubitelj turnega smučanja, a ne veste, kje vse v Sloveniji bi se lahko prepustili užitkom na snegu?

V tem primeru tehnologija v sodobnih avtih preneha delovati
28. 11. 2024 04.00Napredni varnostni sistemi v vozilih pomembno prispevajo k varnosti, vendar mehanik opozarja, da lahko tehnologija v določenih situacijah odpove.

Ste ustrezno pripravili avto na zimske vozne razmere?
27. 11. 2024 05.00Preverite te stvari, preden se odpravite na pot.

Ste v dilemi ali izbrati ročni ali avtomatski menjalnik?
03. 11. 2024 03.00Ko gre za izbiro vozila, se mnogi vozniki soočijo z dilemo – izbrati avtomobil z ročnim ali avtomatskim menjalnikom. Spodaj so navedene prednosti in slabosti obeh ter njuna primerjava, kar vam lahko olajša izbiro.

Kako pripraviti avto na jesen?
05. 10. 2024 03.30Jesen izpostavi morebitno neodgovornost lastnika do avtomobila. Dnevi postanejo hladni in vlažni, kar na cesti prinaša dodatna tveganja, na katera je treba avto ustrezno pripraviti.

Ti vozniki so najbolj nadležni
07. 06. 2024 04.00Slovenci smo znani po tem, da imamo nizko prometno-varnostno kulturo, ki se odraža vsak dan na naših cestah. Poleg tega se radi smatramo za odlične voznike, a stanje na cestah, kot rečeno, kaže drugačno sliko.

Pri menjavi zimskih pnevmatik z letnimi upoštevajte vremenske razmere
20. 03. 2024 04.59V mesecu marcu, natančneje po 15. 3., lahko zamenjamo zimske pnevmatike z letnimi, a vseeno je bolje kot datum upoštevati dejanske razmere na cesti. In kdaj je pravi trenutek za menjavo? Preverite v nadaljevanju.

Kidanje snega brez bolečin ali kako pravilno kidati
19. 01. 2024 10.15Slovenija se je zbudila v belo jutro in marsikdo je moral pred odhodom v službo pljuniti v roke in skidati sneg izpred dovoza oziroma parkirišča. Čeprav kidanje snega ni tako tehnično zahtevno delo, kolikor je fizično naporno, lahko naredite veliko škode svojemu zdravju, če ne kidate pravilno.

Kako se odzvati, ko začne vozilo zanašati na poledeleni cesti ali snegu?
22. 12. 2023 05.00Tu so dnevi dnevi, ko se bomo vozniki srečevali s poledenelimi in zasneženimi cestami in bo vožnja precej bolj tvegana. Veste, kako se odzvati, če vas začne zanašati ne poledeneli ali mokri cesti? Pravilna reakcija je lahkona koncu razlika med življenjem in smrtjo.

Od danes obvezna zimska oprema! Je vaš avto pripravljen na zimo?
15. 11. 2023 07.00Od 15. novembra do 15. marca je v Sloveniji obvezna zimska oprema na vseh motornih vozilih, torej zimske pnevmatike ali letne pnevmatike s snežnimi verigami. V prihodnjih mesecih promet prinaša več tveganj, zato je priprava vozila nujna. Ustrezne pnevmatike so ključnega pomena za varno vožnjo, so sporočili iz agencije za varnost prometa (AVP).

Priprave na zimski cestni kaos
10. 11. 2023 05.00Prihodnji teden se v smislu cestne zakonodaje začne zima. Zima, na katero imajo vozniki pol leta časa, da se pripravijo, a jih večinoma vsako leto znova preseneti in negodujejo nad cestnimi službami in elektronskimi pomagali svojega avta, namesto da bi nad svojim (ne)znanjem in zimsko opremo vozila.

Prednosti in slabosti premikanja ure
27. 10. 2023 05.00Zbogom, svetloba! Kmalu nas čaka nov premik ure. Urine kazalce bomo v nedeljo, 29. oktobra 2023, ob 3.00 zjutraj premaknili eno uro nazaj in s prehodom na zimski čas dobili uro več spanca. Čeprav je premik ure že več let na izhodnih vratih, premikanje ure vztraja in ostaja pojav dvakrat na leto, četudi se zdi sistem preživet. Oba premika ure imata nekatere prednosti in slabosti za naše zdravje.

Zamenjati zimske pnevmatike z letnimi ali ne?
14. 03. 2023 05.0015. marec je dan, ko načeloma lahko svojemu jeklenemu konjičku sezujete zimsko obutev in mu namenite 'lahkotnejšo obutev'. Pa ga sploh nameravate preobuti?

Brez verig ste obtičali v snegu – kaj zdaj?
23. 01. 2023 05.00Verjetno se vam je že zgodilo, da ste z avtomobilom obtičali v snegu in pri roki niste imeli snežnih verig. Brez pomoči in pravih veščin se hitro znajdete v na videz brezizhodnem položaju, ki pa je z nekaj predznanja rešljiv. Že pravilna tehnika speljevanja vas lahko reši iz zagate, lahko pa si v slogu MacGyverja naredite zasilne verige ali pomagate kar z avtomobilskimi tepihi.

Kako voziti po snegu? Osvojite zakonitosti in specifike vožnje v snegu!
19. 01. 2024 06.00Sneg vozniku prinese številne preglavice in skrbi, za vožnjo po snegu pa so potrebni drugačno vozniško znanje in manevri kot v normalnih razmerah. V ekstremnih zimskih pogojih se mora voznik včasih znajti. Ko pade koeficient trenja, vožnja postane precej naporna. Ko se bočna sila močno zmanjša v primerjavi z običajnimi razmerami, je obnašanje vozila zelo nepredvidljivo. Pri tem se je treba zavedati, da kolesa lahko usmerjajo avtomobil, zgolj dokler se ta vrtijo in imajo dovolj oprijema.

Varnostna razdalja in pravilo dveh sekund
05. 01. 2023 05.00Cestne oznake skušajo spomniti voznike, kako pomembna je varnostna razdalja. Žal veliko voznikov teh oznak ne zna brati. A te še zdaleč niso same sebi namen. In zakaj je zadostna varnostna razdalja tako zelo pomembna? Le ta nam omogoča, da, če voznik pred nami zmanjša hitrost ali se ustavi, lahko tudi sami pravočasno zmanjšamo hitrost oz. varno ustavimo in s tem preprečimo trčenje.

Kdaj lahko uporabljamo meglenke?
04. 11. 2022 05.00V megli, ki na voznike preži predvsem v jesenskem in zimskem času, se najhujše nesreče zgodijo na avtocesti, kjer so hitrosti visoke oz. višje.

Vožnja v napačno smer: to morate storiti, če srečate vozilo, ki vozi v napačno smer
17. 06. 2022 05.00Vožnja v napačno smer na avtocesti je izjemno nevarna in ena največjih napak, ki jih lahko storite na avtocesti. Zaradi visokih hitrosti ima pogosto tragični izid. Vožnja v napačno smer je posledica hudih napak voznikov, ki ne upoštevajo ali pa spregledajo prometno signalizacijo in na avtocesto zapeljejo v napačno smer.

Pred 50 leti smo v Sloveniji dobili prvo avtocesto, ki je sprožila cestno afero
16. 06. 2022 07.00Letos mineva 50 let od odprtja prvega avtocestnega odseka v Sloveniji. Odsek med Vrhniko in Postojno so tedanje oblasti uradno odprle 29. decembra 1972. Gradnjo odseka si je morala Slovenija v takratnem političnem kontekstu izboriti.

Kako z vožnjo privarčevati gorivo?
17. 03. 2022 05.00Cene goriva so v zadnjem obdobju dosegle nove višave, zato smo postali še pozornejši na porabo. Preverite, kako lahko z vožnjo privarčujete kar največ bencina in istočasno poskrbite tudi za manjše emisije.

Junaške pasje zgodbe, ki so se dotaknile naših src
01. 02. 2022 05.00Nedavno je naša srca ogrela pasja zgodba, ki jo je z nami delil izkušeni gorski reševalec Matjaž Šerkezi. Ta je rešil izgubljenega psa, za katerim se je na Kamniškem sedlu izgubila vsaka sled. To pa še zdaleč ni edina zgodba o človeku in njegovem ''najboljšem prijatelju'', ob kateri ne boste mogli zadrževati solz.

Pet napak, ki jih vozniki delamo pozimi: od ročne zavore in bunde do goriva
27. 12. 2021 05.00Zima za voznike prinaša številne izzive. Za avto lahko pozimi veliko naredimo že večer prej, da nas zjutraj ne pričakajo nevšečnosti, ki jih s seboj prinašata mraz in sneg – stekla lahko zaščitimo z odejo ali pregrinjalom, ki diha, da nam zjutraj ni treba s strgalom za led čistiti stekla in ogledal. Med nepogrešljive zimske dodatke za avto poleg strgala sodijo še metlica za čiščenje snega, rezervno zimsko čistilo za stekla, zložljiva lopata in razpršilo za odmrzovanje. Prav tako naj ima vaš avto vedno dovolj goriva. Rezervoar naj bo napolnjen vsaj do tretjine.

Toliko ur smo Slovenci letos izgubili v gnečah na cestah
14. 12. 2021 05.00Prometni zastoji med vozniki povzročajo veliko stresa in slabe volje. Pogosto je gneča posledica nepravilne vožnje, ki povzroči t. i. fantomske zastoje. Z njo se dnevni migranti srečujejo vsak dan, posebej v Ljubljani in Mariboru.

Kako pravilno namestiti snežne verige na gumo?
13. 12. 2021 05.00Četudi imate zimske gume, razmere kdaj kličejo po tem, da jih obujete v jeklene snežne verige. Dobro je, da postopek montaže poznate in da se tega prvič ne lotevate, ko ste verige primorani uporabiti. Zadevo pred uporabo v praksi prej preizkusite doma oz. na suhem, da boste v bolj stresnih razmerah to storili čim hitreje in s čim manj zapleti, ki ste jih z vajo morda odpravili vnaprej. Vsi, ki to že znate, pa si osvežite spomin.

Kako ravnati, ko pride do verižnega trčenja?
06. 12. 2021 05.00Nesreča (žal) nikoli ne počiva. Tudi na cesti ne. Prevelika hitrost, neupoštevanje varnostne razdalje, uporaba telefona med vožnjo, človeška napaka. Vzrokov za nesrečo je veliko, sploh v zimskem času, ko so razmere na cestah še posebej zahtevne. Kljub temu, da se prometne nesreče dogajajo ves čas – v Sloveniji se, statistično gledano, zgodi na vsaki dve uri – je za vsakega udeleženca to zelo nepričakovan in stresen dogodek. Posebej to velja za verižna trčenja, ki so zelo nevarna. Je tedaj bolje počakati v vozilu ali tega zapustiti. To ugotavljamo v nadaljevanju.

Kako pogosto moramo pozimi prati avto?
24. 11. 2021 05.00Se tudi vi sprašujete, ali je pozimi pametno prati avto v avtopralnici? Zakaj bi v zimskem času sploh čistil avtomobil, ko pa bo že čez nekaj metrov spet umazan? Imamo nekaj argumentov. V prid avtopralnicam med drugim govori dejstvo, da je čas, ko se temperature dvigujejo in nato padejo pod ledišče, zelo ugoden za rjavenje.

Kako izbrati letne pnevmatike?
29. 07. 2021 11.45Letne pnevmatike so narejene z namenom, da se uporabljajo v toplejših mesecih ali vse leto na krajih, kjer zima ni tako izrazita. Ampak, ali veste, kako izbrati najboljše?

Smučarska skrivnost Kriške gore
05. 03. 2021 06.00Ob poplavi turnosmučarskih in freeriderskih možnosti danes predstavljamo drugačno turo – s kombinacijo preprostega vzpona in začinjenega snežnega spusta, združeno z velikopoteznim prečenjem gore, ki ponuja najboljše možnosti pomladnega smučanja. Za večino takšnih dobrih možnosti je sicer treba prečkati državno mejo, kar je v času pandemije »neprimerno«. Ob veliko napornejši in manj prijazni Begunjščici se zdi najboljša takšna možnost prečenje Kriške gore – od Gozda do Grahovš – s spustom po severni grapi z Vrat(c).

Ali lahko zamenjamo gume, če imamo vulkanizerja v drugi občini?
10. 11. 2020 06.00Bliža se vozniška zima, ki jo oznanja 15. november, ko morajo biti vozila v skladu z zakonodajo opremljena z zimsko opremo. A kaj, če imate vulkanizerja v drugi občini? Kako je s prehajanjem občinskim meja za obisk le-tega in opravljanjem drugih storitve s področja prometa?

Jekleni konjički precej bolj ''žejni'', kot oglašujejo avtomobilski proizvajalci
11. 05. 2020 08.39Da prihaja do razkoraka med dejansko porabo goriva vozila in tisto, ki jo oglašujejo proizvajalci, je splošno znano dejstvo, razlike pa kljub dolgoletnim opozorilom ostajajo visoke. Tako na prevelike razlike med v homologacijskih dokumentih navedeno in dejansko porabo goriva opozarjajo tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Ob upoštevanju povprečnih razlik, izračunanih pri najpogostejših avtomobilih na slovenskih cestah, se stroški zaradi nerealnih podatkov merijo v milijonih evrov.