raziskovalna

Takšno škodo povzroči že en kozarček alkohola na dan
06. 03. 2025 05.00Nove raziskave razkrivajo presenetljive učinke rednega uživanja že majhnih količin alkohola na zdravje možganov.

Zakaj si po obilnem obroku zaželimo nekaj sladkega?
04. 03. 2025 03.00Znanstveniki končno poznajo odgovor!

Zakaj se ena slušalka izprazni hitreje kot druga?
27. 02. 2025 03.00Znanstveniki so konćno odkrili, kaj je razlog za to.

Tako profesor ugotovi, ali ste si pri pisanju pomagali s ChatGPT
18. 12. 2024 05.00Študentka je odkrila trik, s katerim lahko profesor ugotovi, ali ste za pisanje naloge uporabili ChatGPT, navdušil pa jo je njegov "smešni in bistri" pristop.

Če imate na telefonu katero od teh nevarnih aplikacij, jih takoj izbrišite
18. 12. 2024 03.00Predstavljajo namreč globalno grožnjo, uspešno pa so se infiltrirale v več kot 8 milijonov telefonov.

Telemach s partnerji predstavil raziskavo 5G infrastrukture za prihodnost mobilnosti in povezljivosti v Sloveniji in na Hrvaškem
17. 06. 2024 09.59Konzorcij Telemacha Slovenija, Telemacha Hrvaška, DARS-a, Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in hrvaškega podjetja OIV je danes predstavil projekt 5G Adria. Ta raziskuje in analizira pogoje za vzpostavitev infrastrukture 5G za prihodnjo nadgradnjo mobilnosti in povezljivosti Slovenije in Hrvaške. Projekt se od januarja izvaja v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) in bo zaključen junija letos. Končni cilj je zgraditi most 5G: pot v pametnejši jutri.

Hrvat razkril podrobnosti o zločinih, ki še danes burijo duhove
10. 02. 2024 03.00Na VOYO prihaja dokumenatarna serija Dosje Jarak o najhujših zločinih v hrvaški zgodovini. Voditelj Andrija Jarak, eden najbolj znanih in vplivnih hrvaških televizijskih novinarjev in poročevalcev, na novo osvetljuje zločine, ki so se globoko vžgali v kolektivno zavest hrvaških državljanov. Prvi dve zgodbi obravnavata umora Iva Pukanića in Nika Franjića, sledi brutalen umor Ivane Hodak ter zgodba o masakru, ki ga je v Zagorju zagrešil general Korade.

Teh 5 živil slabi spomin in zmožnost koncentracije
13. 08. 2023 05.00Kako se prehranjujemo, v marsičem vpliva na kvaliteto našega življenja. Zdravje je hvaležno tistim, ki pazijo na to, kaj dajo vase. S prehrano lahko vplivate tudi na spomin in koncentracijo.

Digitalni evro: denar 21. stoletja ali želja po nadzoru?
05. 05. 2023 05.00Že letos naj bi se Evropska komisija odločila, ali bomo na območju Evropske unije v naslednjih nekaj letih začeli uporabljati digitalni evro, evropsko različico s strani centralne banke upravljane digitalne kriptovalute (CBDC; Central Bank Cryptocurrency).

Kaj je sekundarni stres?
10. 03. 2023 05.00Sočustvovanje z ljudmi, ki gredo skozi težko obdobje, je naraven odziv človeka, a to lahko privede do t. i. sekundarnega stresa, ki velja za ekstremno obliko empatije.

Sara Volčič, raziskovalka kriminalnih zgodb: ''V tej hiši dejansko čutiš smrt – okoli tebe je''
09. 02. 2023 05.00Ob dobro napisani kriminalki, filmu ali seriji dobimo občutek, da smo čisto zraven. Podobno, a še nekoliko bolj, to pri svojem delu uspeva raziskovalni novinarki oddaje Svet na Kanalu A Sari Volčič, ki v podrobnosti raziskuje kriminalne zgodbe na slovenskih tleh. Te so, žal, še kako resnične in ne zgolj fikcija. Odstiralki najbolj okrutnih zločinov ni strah pogledati morilcu v oči in brskati, ali je v njem še kaj dobrega, prav tako se Sara ne otepa zgodb pogosto spregledanih akterjev teh zgodb. ''Mene ob tem zanima, kaj človeka privede v to, da je sposoben narediti vse te slabe stvari,'' pove Sara, ki je večkrat obiskala tudi ''hiša groze'' v Tekačevem.

Tako se bo razpletla serija Najini mostovi
01. 02. 2021 06.00Prihajajo nove epizode zaključne sezone priljubljene slovenske originalne serije Najini mostovi, ki si jih boste lahko ogledali že čez nekaj dni.

5 največjih popotnikov in raziskovalcev vseh časov
01. 05. 2020 06.00Zgodovina je polna neverjetnih posameznikov, ki so kot prvi utirali pot in navdahnili kasnejše generacije z raziskovanjem sveta. Marco Polo, Christopher Columbus, James Cook so le nekatera zveneča imena na tem področju. Avanturistični posamezniki so vedno radi stopali iz svoje cone udobja, ustvarjali zgodbe in širili obzorja takratnega časa. Če imate tudi sami radi avanturistična potovanja, na katerih potrebujete le nahrbtnik, potem vas z njimi zagotovo druži raziskovalna žilica. In kateri so bili največji raziskovalci, ki so z osvajanjem pripomogli k boljšemu razumevanju sveta?

EU do leta 2050 potrebuje tri milijone električnih polnilnic
16. 01. 2020 07.26Nedavno so voditelji članic Evropske unije v Bruslju dosegli dogovor o cilju podnebne nevtralnosti do leta 2050. Ogljična nevtralnost pomeni ravnotežje med človeškimi izpusti CO2 in zajemanjem ogljika iz ozračja v ponore. To so sistemi, ki zajemajo več ogljika, kot ga s svojim delovanjem izpustijo. V naravi so največji predstavniki ponorov gozdovi in oceani. A če želi EU izpolniti ta cilj, mora v naslednjih desetletjih v Evropi zrasti več milijonov električnih polnilnic.

Televizijski voditelj: „Rok si nisem umil že deset let“
25. 02. 2019 09.36Če bi vam nekdo predstavil Peta Hegsetha, znanega voditelja oddaj ameriške medijske hiše Fox, bi mu verjetno z veseljem ponudili roko. A pozor! Pete je izjavil, da ne verjame v bakterije, saj jih s prostim očesom ne vidi in si zato že deset let ni umil rok.

Pod kilometrom ledu našli ostanke živali
25. 01. 2019 10.39Odkritje starodavnih kozic in tardigradov v podzemnem jezeru ledene Antarktike je presenetilo znanstveno skupnost. Kaj nam to pove o preteklih življenjskih razmerah na skrajnem jugu zemeljske oble?

Kako 'zdrave' so v resnici e-cigarete?
07. 01. 2019 08.00Kajenje elektronskih cigaret se je v zadnjih letih močno razširilo tako v svetu kot tudi pri nas. V večjih mestih po Evropi lahko najdemo prodajalne teh sodobnih nikotinskih palčk že skoraj za vsakim vogalom. Ker pa gre za relativno nov kadilski pripomoček, vseh škodljivih stranskih učinkov še ne poznamo. Nova raziskava zdaj razkriva najdbo svinca in preostalih toksičnih kovin v pari e-cigaret.

Top 5 znanstvenih odkritij leta 2018
28. 12. 2018 07.53Znanstvena dognanja tlakujejo napredek naše rase že iz časa starih Grkov. Brez kritičnega razmišljanja nekaterih posameznikov ne bi bili deležni tehnoloških in medicinskih napredkov, ki so tako olajšali, kot podaljšali naša življenja. Katera odkritja so se v letu 2018 zapisala pod najodmevnejša, preberite v nadaljevanju.

4 razlogi, zakaj bi si morali večkrat privoščiti kozarec vina
18. 12. 2018 08.02Velikokrat slišimo zgodbe o pozitivnih lastnostih vina. Za vas smo zbrali štiri znanstveno podkovane razloge za uživanje te rujne kapljice. A ne pozabite, vse v mejah normale.

10 nenavadnih faktorjev, ki vplivajo na možnost zanositve
10. 12. 2018 08.49Če mislite, da je važna le kvaliteta vaših spermijev in čas ovulacije ženske, se močno motite. Obstaja najmanj 10 dejavnikov, ki vplivajo na možnost zanositve.

Keglove vaje za moške: mit ali resnica?
30. 11. 2018 08.03V raznih spletnih medijih večkrat zasledimo ponudbe za farmacevtsko izboljšanje spolne vzdržljivosti. Za takšne in podobne kemijske obljube ne moremo reči, ali resnično delujejo ali ne, saj ponavadi takšnim zagotovitvam manjka zadostna znanstvena podlaga. Obstaja pa popolnoma naravna metoda, dostopna vsakemu moškemu, ki se je lahko posluži praktično kjer koli in kadar koli, prav tako pa je učinkovitost te tehnike dokazana v znanstvenih virih.

Poglejte, kako je stolp v Pizi preživel 4 potrese
14. 05. 2018 08.17Nova raziskava je razkrila, kako je ikonični stolp v Pizi uspešno prestal štiri močne potrese. Pričakovano je bilo, da se bo 58-metrski stolp poškodoval ali celo sesul, vendar se to presenetljivo ni zgodilo.

Odkritje, ki ustvarja vodo pitno!
26. 04. 2018 08.15Znanstveniki na Švedskem so odkrili mah, ki očisti vodo, okuženo s strupenimi arzenikom in jo naredi primerno za pitje. Raziskovalci na univerzi v Stockholmu pravijo, da vodni mah, warnstofia fluitans, ki uspeva na severu Švedske, lahko hitro absorbira arzenik, pri nekaterih testih pa odstrani kar 82 odstotkov toksinov v eni uri.

Nov mejnik pri odkrivanju raka!
15. 02. 2017 14.53Ameriški in kitajski znanstveniki so odkrili novo metodo odkrivanja raka trebušne slinavke, ene izmed oblik raka z najvišjo stopnjo smrtnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Z novo metodo zdaj strokovnjaki za postavitev diagnoze potrebujejo manj kot kapljo krvi, primerna pa je tudi za odkrivanje drugih oblik rakavih obolenj.

Zdelo se vam bo, da lebdite
02. 06. 2016 08.05Saj poznate tisti občutek, ko ste tako utrujeni, da vas še med ležanjem v posteji vse boli? Pred časom je pravo revolucijo pomenil pojav vodnih postelj, zdaj pa prihaja nova tehnologija, ki omogoča uporabniku, da ima med spanjem občutek, da leži v breztežnostnem prostoru.

Tudi moški trpimo za tem!
30. 03. 2016 08.02Niso samo matere tiste, ki trpijo za poporodno depresijo. Ameriški strokovnjaki so namreč ugotovili, da za njo trpi vsak deseti moški, ki je postal oče.

Bodo novi podatkovni centri pod vodo?
03. 02. 2016 15.53Ameriški tehnološki velikan Microsoft preizkuša možnosti za postavitev podvodnih podatkovnih centrov. Nižje temperature vode v primerni globini bi omogočale naravno hlajenje, podvodni tokovi pa pridobivanje električne energije za delovanje podatkovnih centrov.

Alarm: V roku 15 let bo Sonce 'zaspalo'!
13. 07. 2015 11.55Pojavile so se nove napovedi glede tega, kaj se bo v bodoče dogajalo z našim planetom. Nova študija je celo pokazala, da naj bi Sonce v naslednjih 15 letih močno zmanjšalo aktivnost, posledično bo to pomenilo hladnejša poletja ter izjemno mrzle zime.

Ugibanja: Kaj se dogaja s srcem našega deskarja?!
29. 05. 2015 13.06Adrenalin ali epinefrin je stresni hormon, ki se izloča iz nadledvične žleze. Ima pomembno vlogo pri pripravi telesa na reakcijo, ko se znajdemo v nepredvidljivem, nevarnem okolju. Naval adrenalina je tako nenadno povečanje izločanje adrenalina, do česar pride, ko možgani sporočijo, da je situacija resna in da obstaja velika verjetnost, da se bo moralo telo braniti. Lahko ne gre za dejansko grožnjo, temveč le za namišljeno, lahko se sprosti tudi ob naporni vadbi, odpovedi srca, kroničnem stresu, tesnobi ali pač pri motnji v možganih ali nadledvični žlezi.

Danes je ta dan!
10. 02. 2015 09.34Več kot sto držav s celega sveta vsako leto drugi torek v februarju obeležuje dan varne rabe interneta. V letošnjem letu ta dan tako obeležujemo 10. februarja. Ob tem se bo zvrstilo več različnih aktivnosti, vse pa letos potekajo pod krovnim sloganom Skupaj za prijaznejši internet!