računalniško

Elon Musk pravi, da je njegov najpametnejši
22. 02. 2025 00.30Musk je znan po trditvah, ki jih je težko preveriti. Preverite v nadaljevanju, za kaj gre tokrat.

Velika težava robotaksijev, ki lahko terja življenja
22. 01. 2025 04.00Na spletu se je pojavil posnetek situacije, ki najbolje prikazuje velik problem šolanja avtonomnih vozil.

Moravčev paradoks: zakaj je umetna inteligenca boljša v šahu kot v hoji?
08. 06. 2024 02.00Računalniki so bili že pred desetletji sposobni v šahu premagati svetovne velemojstre, še danes pa se soočajo z na videz preprostimi nalogami, kot je hoja in prepoznavanje predmetov. Zakaj? Odgovor se skriva v Moravčevem paradoksu, konceptu osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki v današnjem času spet postaja vse bolj relevanten.

Umetna inteligenca namesto igralcev?
25. 04. 2024 05.00Igralce je nedavno razburila vest, da bo BBC v dokumentarnem filmu z umetno inteligenco nadomestil glas Sare Poyzer, zvezde muzikala Mama mia. Sploh jih je razburilo, ker naj bi hudo bolna igralka dobila elektronsko sporočilo, da njene "storitve niso več potrebne", ker jih je nadomestila umetna inteligenca. Na družbenih omrežjih se je razvila burna debata; mnogi igralci se bojijo prihodnosti, v kateri jih bo lahko za neprimerljivo nižjo ceno nadomestil računalnik. Kaj se skriva v ozadju?

Želite zavreči svoj stari računalnik? Počakajte še nekaj let!
22. 03. 2024 04.03Praktično vsak ima doma kup stare elektronske krame. Čeprav se da iz starih naprav ustvariti še marsikaj uporabnega [link do članka Kaj narediti s staro elektroniko], so nekatere v modernem svetu pač popolnoma neuporabne. Sploh to velja za kakšne prastare domače računalnike, ki jih je popolnoma povozil tehnološki napredek. Logično je, da si takšne vrste navlake želimo znebiti in jo zapeljati v najbližji zbirni center – a če ste s tem odlašali do danes, se morda splača počakati še nekaj let!

Kaj je kripto rudarjenje in kako deluje?
30. 01. 2024 05.00Širša javnost je že zdavnaj izvedela, kaj je bitcoin. V letih hitre rasti kriptotrga smo vsi ničkolikokrat slišali, da gre za decentralizirano kriptovaluto, ki se jo da zaslužiti z rudarjenjem. A če bi nas nekdo prosil, da na enostaven način razložimo, kaj točno je kripto rudarjenje, bi se marsikomu od nas zataknilo. "Ljudje rešujejo težke matematične naloge in dobijo za to nagrado v bitcoinih," bi večina še spravila iz sebe, večjih podrobnosti in logike, na kateri temelji, pa se raje ne bi dotikali. Če je kupovanje kriptovalut postalo res enostavno, je sistem, ki poganja Bitcoin, Ethereum in številne ostale kripto kovance, ostal enako kompleksen kot na začetku. Poglejmo si, kaj poganja Bitcoin – na enostaven način.

TechTrade ponuja vrhunsko računalniško opremo
29. 12. 2023 13.50Podjetje TechTrade zastopa in distribuira vrhunsko mrežno in računalniško opremo priznanih blagovnih znamk.

Moderna gaming soba za pristno gaming izkušnjo
13. 12. 2023 09.49Gaming soba je prostor, kjer kraljujejo tehnologija, udobje in ambient. Preverite, kako jo urediti in poskrbeti za najboljšo gaming izkušnjo.

To je prvi napovednik za GTA 6
05. 12. 2023 08.15Razvijalec Rockstar je objavil prvi napovednik za težko pričakovano računalniško igro GTA 6 (GTA VI). Leta 2025 se vračamo v Vice City.

Ta rak v Sloveniji najpogosteje seje smrt med moškimi
22. 11. 2023 05.00Rak prostate je maligen tumor na prostati. Raste zelo počasi, saj od nastanka bolezni do kliničnih znakov mine od devet do 17 let. Kaj sploh je prostata? Prostata je žleza, ki jo najdemo samo pri moških. Proizvaja tekočino, ki skrbi za prenos semena in ima gladko mišičnino, ki seme med ejakulacijo iztisne. Moški, mlajši od 50 let,za rakom prostate zbolijo zelo redko. Večinabolnikov zboli v starosti od 60 do 74 let, povprečna starost, pri katerih se postavi diagnoza, pa je 69 let. Dobro je vedeti, da povečana prostata (benigna hiperplazija prostate) ni rak in da se s tovrstno težavo slej ko prej spopade večina moških. Rak prostate se sicer razvija počasi in nima simptomov – večinoma je namreč asimptomatski. Hitro rastoč je redkost. Zgodnji rak prostate je ozdravljiv z operacijo (radikalna prostatektomija) ali obsevanjem.S takšno diagnozo lahko kakovostno živimo še vrsto let. Žal pa moški, ko gre za naše zdravje, pogosto predolgo odlašamo. Češ, če bo z mano kaj res narobe, bom že šel takrat k zdravniku. A takrat bo morda že prepozno ...

Prehod na USB-C standard: kaj pomeni za nas?
03. 10. 2023 08.00Če ste količkaj povezani s tehnološko sceno, že veste, da je Apple v letošnjem iPhonu presedlal iz starega lightning vhoda na USB tipa C. Dogodek, ki se je dolga leta zdel malo verjeten – Apple je z uporabo lastnih priklopov mastno služil – se je realiziral zahvaljujoč novi uredbi EU, ki od proizvajalcev zahteva uporabo enotnih polnilnih standardov.

Dron v Ljubljani dostavil velikanski iPhone 15
22. 09. 2023 14.40Danes je po družbenih omrežjih zaokrožil video, v katerem dron dostavlja ogromen iPhone pred A1 prodajno mesto v ljubljanskem BTC. Prizor je med uporabniki družbenih omrežij ustvaril zmedo in začudenost, saj so bili prepričani, da gre za realističen posnetek. Za pojasnilo tega (nenavadnega) dogodka smo zato prosili A1 Slovenija.

54 let od pristanka na Luni: malo znana dejstev o misiji Apollo 11
18. 07. 2023 05.0016. julija 1969 sta na Luni kot prva človeka pristala poveljnik odprave Neil Armstrong in pilot lunarnega modula LM-5 (Orel) Edwin ''Buzz'' Aldrin. Pomemben člen misije Apollo 11 je bil tudi Michael Collins, pilot matične ladje oz. komandnega modula CM-107 (Kolumbija). Trojica je štartala iz Kennedyjevega vesoljskega središča in na 400.000 kilometrov oddaljeno Luno prispela štiri dni kasneje, 20. julija. Te dni torej mineva 50 let od znamenitega dogodka, ko je Armstrong naredil majhne korak za človeka, a velik za človeštvo. Spoznajte zanimiva dejstva o misiji Apollo 11, ki jih verjetno niste poznali.

Končno razkrili novo dirkalno zverino
09. 07. 2023 05.00Snemanje filma o formuli ena je v polnem teku, saj poteka med pravimi dirkami, kar obeta pravo adrenalinsko vzdušje. Končno je bila razkrita osupljiva dirkalna zverina, ki jo bo vozil igralec Brad Pitt.

ChatGPT ali zakaj so domače naloge stvar preteklosti
04. 01. 2023 05.00Javno dostopni modeli umetne inteligence postajajo srhljivo dobri. Če je še nedavno veljalo, da so AI "chatboti" uporabni le za smeh nad smešno slabimi odgovori, 'brainstormanje' in pisanje enostavnega marketinškega besedila, je danes situacija zelo drugačna. Svet je sploh navdušil ChatGPT, nedavno predstavljeni umetnointeligenčni "chatbot", ki se zna z nami pogovarjati, šaliti, nam dajati čustveno oporo in razlagati težke znanstvene termine na enostaven način. AI "robot", do katerega lahko dostopa vsak, je tako dober, da so socialna omrežja v zadnjih tednih preplavili zaslonski posnetki njegovih zanimivih in kreativnih izjav.

Kaj kupiti tehnološkemu navdušencu za praznično darilo?
15. 12. 2022 05.00Božični prazniki so pred vrati. S seboj bodo pripeljali obilo veselja, druženja in dobrih občutkov, pa tudi veliko stresa. Sploh za tiste, ki si zadnji hip razbijajo glavo s tem, kaj bližnjim kupiti za darilo. Da bi proces malo olajšali, smo pripravili seznam petih prazničnih daril, ki bodo razveselile vsakega tehnološkega navdušenca.

S to metodo je matematik na lotu 14-krat zadel glavni dobitek
05. 10. 2022 05.00Čeprav je večja verjetnost, da vas bo zbil avto ali pa zadela strela, kot da zadenete na lotu, Slovenci še vedno radi kupujemo srečke v upanju, da bomo nekoč zadeli na loteriji. Ta statistika pa ne velja za romunskega matematika, ki je več kot desetkrat zadel glavni dobitek na loteriji.

Konzole so pasé, igrice lahko igrate na starem prenosniku
29. 09. 2022 05.00Še pred nekaj leti je veljalo, da za kakršen koli gaming nujno potrebuješ velikanski gaming računalnik ali zasoljeno drago gaming konzolo, če ne drugega, pa vsaj pregrešno drag eGPU. Časi so se spremenili, danes lahko tudi na najbolj zanikrnem Notebooku igramo najnovejše igre. Pa ne zato ker bi procesorska in grafična moč v nekaj letih tako zelo napredovali, ampak zaradi cloud gaminga.

Vojna 2.0: ko letala strmoglavijo hekerji, ne rakete
20. 05. 2022 11.30Čeprav sami morda (še) niste bili žrtev kibernetskega napada, to ne pomeni, da se vas kibernetska varnost ne tiče. To je podobno kot politika, četudi jo ignorirate, ta vpliva na vaš vsakdan. Enako velja za kibernetske napade. Tarče napadov namreč niso le posamezniki in manjša podjetja, ampak vse pogosteje tudi dostopi do energetskih vozlišč, državni servisi, infrastrukture, odprte v splet itd. Vse to vpliva na naša življenja in nenazadnje na potek vojn, saj bodo v bodoče več letal strmoglavili kibernetski napadi kot rakete.

Bogataši, ki niso nikoli doštudirali
11. 03. 2022 05.00Znanje je moč. ''Investicija v znanje se vedno najbolje obrestuje,'' je dejal Benjamin Franklin, Shankutala Devi pa, da ''bistvo izobrazbe ni hoditi v šolo in pridobiti diplomo. Gre za širjenje svojega znanja in vsrkavanje resnice o življenju.'' Čeprav nas na vsakem koraku opozarjajo na pomen formalne izobrazbe, pa ta vedno ni ključ do uspeha. Dokaz za to so številni mega uspešni poslovneži, ki so se do svojih milijonov dokopali brez diplome in pod vplivom misli indijske matematičarke in pisateljice, znane tudi kot ''človeški računalnik''.

Opremljate pisarno? Top nasveti pri izbiri računalniške opreme!
10. 03. 2022 05.00Danes si težko predstavljamo življenje brez računalnika, saj ga potrebujemo na vsakem koraku. Nekomu računalnik koristi le za brskanje po svetovnem spletu, drugi ga potrebujejo zaradi šolskih obveznosti svojih otrok ali službenih obveznosti, računalnik pa je tudi nepogrešljiv del vsake pisarne.

Sintetični mediji in globoki ponaredki
18. 02. 2022 05.00Se spomnite zadnjega Spidermana, v katerem je igral Leonardo DiCaprio? Ne? Kaj pa je potem tole?

Kdo je Elon Musk, norčavi tehnološki vizionar?
14. 12. 2021 05.00Revija Time je šele tretjič naziv osebnost leta podelila izvršnemu direktorju avtomobilskega podjetja. Ta čast je po Walterju Chryslerju, pionirju ameriške avtomobilske industrije in začetniku Chryslerjeve koorporacije, in Harlowu Curticu, nekdanjemu predsedniku General Motorsa, pripadla Elonu Musku, prvemu možu avtomobilske družbe Tesla in gonilni sili družbe SpaceX ter človeku, ki je poskrbel, da smo elektromobilnost začeli jemati resno. Musk sebe pogosto ne jemlje preveč resno, saj je znan tudi po številnih nenavadnih potezah in izjavah. Med drugim je širil neresnice o koronavirusu, bil tarča kritik zaradi izjav na temo kriptovalut, javnega transporta in umetne inteligence, na sodišču pa se je znašel zaradi trditev o privatizaciji Tesle.

Prve službe zvezdniških bogatašev
08. 10. 2021 05.00Številni bogataši se niso rodili s srebrno žlico v ustih in so si bogastvo ustvarili sami. Mnogi izmed njih so začeli, kot večina izmed nas, pri tleh in na začetku svoje karierne poti opravljali dela, ki smo jih ali jih še opravljamo navadni smrtniki. Mednje sodita tudi najbogatejša Zemljana, Jeff Bezos in Elon Musk.

Fenomen "Uncanny valley": ko se roboti in avatarji zdijo preveč človeški
14. 09. 2021 05.00Androidi, avatarji in vse bolj napredne animacije stremijo k skrajnemu realizmu. A kljub temu, da so neverjetno realni in celo življenjski, lahko vidimo, da niso čisto človeški. In prav ta razkorak med realnim in umetnim se imenuje "uncanny valley". Gre za izraz, ki opisuje razmerje med človeškim videzom (in značilnostmi) nekega robota in čustvenim odzivom, ki nam ga vzbuja. Ta vrzel, ko se nam nekaj zdi tako zelo resnično in obenem ni, nam vzbuja občutke nelagodja, odpora, strahu ali celo gnusa.

Bo Apple izgubil sloves pogoltnega podjetja?
12. 11. 2020 06.00Že od samega začetka je Apple veljal za pogoltneža. Sploh na začetku so bili njihovi mobilni telefoni dražji od večine konkurence, njihova linija računalnikov Mac pa je slovela po sicer izvrstnem dizajnu in kvaliteti, a hkrati porazni zmogljivosti proti primerljivo dragim osebnim računalnikom PC.

Sedli smo na vroči sedež realističnega reli simulatorja
30. 10. 2020 10.45V času, ko je celo vožnja po običajnih cestah zaradi koronavirusnih omejitev gibanja otežena in ko so dirke odpovedane ali prestavljene, se zdi dirkaška simulacija dober nadomestek za resničnost. Še posebno, če daje dovolj resničen vozniški občutek, da pozabimo, da je simulacija.

NBA bo na tekme domiselno pripeljal gledalce
30. 07. 2020 11.56V noči na petek se bo v zabaviščnem parku Walt Disney World v Orlandu nadaljevala zaradi pandemije koronavirusa prekinjena sezona lige NBA, boje pa bodo nadaljevali tudi trije slovenski legionarji in sicer Goran Dragić, Luka Dončić in Vlatko Čančar. Čeprav bodo tekme minile brez gledalcev, pa bodo ti vendarle prisotni.

RockyNoHands: tetraplegik, ki seje strah v svetu računalniških iger
21. 07. 2020 06.00Svet računalniških iger ima hudo konkurenco, posebej težko si je ustvariti ime pri igranju priljubljenih večigralskih igrah, kot je Call of Duty. A prav to je uspelo 33-letnemu Rockyju Stoutenburg, ki pa ni običajen igralec – igra namreč z usti.

Tako so leta 2004 predvideli, da bo danes videti ekipa serije Prijatelji
21. 07. 2020 08.07Čeprav nihče ne vidi v prihodnost, pa jo številni poskušajo predvideti. Tudi eden izmed tujih tabloidov jo je, ko je leta 2004 predvidel, kako bodo zvezdniki serije Prijatelji videti leta 2024. Preverite, ali so imeli prav.