računalniški

Daljši dnevi prinašajo več časa za novosti na VOYO
28. 02. 2025 10.11Daljši dnevi, toplejše temperature in nove vsebine na VOYO. Vsega tega se lahko veselimo v začetku marca. Še naprej bomo seveda z navdušenjem spremljali novo sezono Sanjskega moškega Hrvaške in se spraševali "koji ti je datum rođenjaaaaaa?", a na VOYO prihaja še kopica drugih novosti.

Kljub nasprotovanju staršev njuna ljubezen premaga vse ovire
07. 02. 2025 05.00Razkrivamo seznam večernih filmov za prihajajoči vikend od 7. do 9. februarja, ki se bodo predvajali na POP TV, KANAL A in KINO.

Skupina morilcev se odloči ubiti najzloglasnejšega morilca na svetu
06. 12. 2024 03.00Predstavljamo vam seznam večernih filmov za prihajajoči vikend od 6. do 8. decembra na POP TV, KANAL A in KINO.

Zato vse več ljudi kupuje obnovljene računalnike
01. 11. 2024 04.00Obnovljeni računalniki postajajo vse bolj vroča tema. Če se sprašujete, zakaj, kako sploh nastanejo in kakšna je njihova kakovost, berite naprej.

Podjetje IKEA slovenskim potrošnikom predstavlja virtualno oblikovalsko izkušnjo z umetno inteligenco
19. 06. 2024 05.00Skupina Ingka, ki je največji lastnik in upravljavec trgovin IKEA, je v Sloveniji predstavila novo digitalno oblikovalsko izkušnjo IKEA Kreativ, ki jo poganja umetna inteligenca. Ta uporabniku prijazna platforma je zasnovana tako, da navdihuje kupce, saj jim omogoča vizualizacijo in oblikovanje njihovih bivalnih prostorov z realističnimi podrobnostmi in interaktivnimi funkcijami.

Moravčev paradoks: zakaj je umetna inteligenca boljša v šahu kot v hoji?
08. 06. 2024 02.00Računalniki so bili že pred desetletji sposobni v šahu premagati svetovne velemojstre, še danes pa se soočajo z na videz preprostimi nalogami, kot je hoja in prepoznavanje predmetov. Zakaj? Odgovor se skriva v Moravčevem paradoksu, konceptu osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki v današnjem času spet postaja vse bolj relevanten.

Želite zavreči svoj stari računalnik? Počakajte še nekaj let!
22. 03. 2024 04.03Praktično vsak ima doma kup stare elektronske krame. Čeprav se da iz starih naprav ustvariti še marsikaj uporabnega [link do članka Kaj narediti s staro elektroniko], so nekatere v modernem svetu pač popolnoma neuporabne. Sploh to velja za kakšne prastare domače računalnike, ki jih je popolnoma povozil tehnološki napredek. Logično je, da si takšne vrste navlake želimo znebiti in jo zapeljati v najbližji zbirni center – a če ste s tem odlašali do danes, se morda splača počakati še nekaj let!

Začetki Googla: kako sta dva tehnološka navdušenca za vedno spremenila način, na katerega raziskujemo in se povezujemo
06. 03. 2024 05.00Konec lanskega septembra je Google praznoval 25. rojstni dan. Kot eno glavnih in najbolj vplivnih svetovnih podjetij je Google postal del našega vsakdana; pa ne le kar se tiče jasne superiornosti in popularnosti njihovega iskalnika.

Ne veste, kateri film bi gledali danes? Imamo rešitev
03. 02. 2024 04.00VOYO se že od nekdaj lahko pohvali z bogatim naborom filmov in serij, ki pa ga je danes dopolnilo še sedem neverjetnih filmskih uspešnic z izvrstnimi raznolikimi zgodbami in fantastičnimi igralskimi zasedbami.

Kaj je kripto rudarjenje in kako deluje?
30. 01. 2024 05.00Širša javnost je že zdavnaj izvedela, kaj je bitcoin. V letih hitre rasti kriptotrga smo vsi ničkolikokrat slišali, da gre za decentralizirano kriptovaluto, ki se jo da zaslužiti z rudarjenjem. A če bi nas nekdo prosil, da na enostaven način razložimo, kaj točno je kripto rudarjenje, bi se marsikomu od nas zataknilo. "Ljudje rešujejo težke matematične naloge in dobijo za to nagrado v bitcoinih," bi večina še spravila iz sebe, večjih podrobnosti in logike, na kateri temelji, pa se raje ne bi dotikali. Če je kupovanje kriptovalut postalo res enostavno, je sistem, ki poganja Bitcoin, Ethereum in številne ostale kripto kovance, ostal enako kompleksen kot na začetku. Poglejmo si, kaj poganja Bitcoin – na enostaven način.

Tehnološka dejstva, ki jih (še) ne poznate
07. 12. 2023 05.00Da tehnologija bliskovito napreduje, ni treba posebej poudarjati. Hiter razvoj prinaša tako prednosti kot nove izzive, s katerimi se moramo kot človeštvo spopasti. Kot stranski učinek dolge tehnološke revolucije se je pojavilo že kar nekaj presenetljivih dejstev in statistik, ki jih večinoma ne poznajo niti največji digitalni navdušenci. Za vas smo pripravili seznam petih, ki so nam najbolj padle v oči.

Računalnik skozi čas
14. 11. 2023 05.00Da lahko ta trenutek na računalniku, telefonu ali tablici berete ta članek, ni tako zelo samoumevno.

Črni petek tudi letos prinaša neverjetne prihranke!
09. 11. 2023 05.00Že razmišljate o nakupu božično-novoletnih daril in koliko vas bodo ta stala? Na srečo je tu črni petek, ki pri Shoppsterju zopet prinaša nore prihranke. Prihranite kar do 50 % in to kar iz udobja domačega naslonjača! Pripravite nakupovalno košarico, črni petek je tu.

Kaj se lahko naučimo iz največjega hekerskega napada v zgodovini?
18. 10. 2023 06.00Mnogi verjamejo, da so njihovi podatki na spletu varni, korporacije, ki z njimi ravnajo, pa skrbne in previdne. A največji hekerski napad v zgodovini, ki se je zgodil pred približno 10 leti, hitro spodkoplje naše mnenje o tem, kako varni so v resnici naši podatki.

54 let od pristanka na Luni: malo znana dejstev o misiji Apollo 11
18. 07. 2023 05.0016. julija 1969 sta na Luni kot prva človeka pristala poveljnik odprave Neil Armstrong in pilot lunarnega modula LM-5 (Orel) Edwin ''Buzz'' Aldrin. Pomemben člen misije Apollo 11 je bil tudi Michael Collins, pilot matične ladje oz. komandnega modula CM-107 (Kolumbija). Trojica je štartala iz Kennedyjevega vesoljskega središča in na 400.000 kilometrov oddaljeno Luno prispela štiri dni kasneje, 20. julija. Te dni torej mineva 50 let od znamenitega dogodka, ko je Armstrong naredil majhne korak za človeka, a velik za človeštvo. Spoznajte zanimiva dejstva o misiji Apollo 11, ki jih verjetno niste poznali.

Na kaj biti pozoren pri nakupu monitorja
16. 06. 2023 05.00Čeprav so laptopi postali izredno popularni in za mnoge predstavljajo edini dostop do računalnika, se zanimanje za nakup ločenih računalniških monitorjev ne umirja.

Happy Ol' McWeasel: Prvega mesta v svetu glasbe tako ali tako ni
16. 02. 2023 05.00Glasbena skupina Happy Ol' McWeasel je sinonim za energijo. Akrobatski, glasen folk punk rock bend se te dni predstavlja z novo skladbo '100 Years', ki služi kot ''predjed'' njihovega tretjega albuma 'Such is Life', ki izide 17. marca.

To je nemški ovčar, ki rešuje zločine
13. 01. 2023 05.00Danes na Kanal A prihaja nova serija Hudson in Rex, kanadska policijska serija, v kateri policijski detektiv dobi prav posebnega partnerja: nemškega ovčarja Rexa, nekdanjega policijskega psa z izjemno izostrenimi čuti.

ChatGPT ali zakaj so domače naloge stvar preteklosti
04. 01. 2023 05.00Javno dostopni modeli umetne inteligence postajajo srhljivo dobri. Če je še nedavno veljalo, da so AI "chatboti" uporabni le za smeh nad smešno slabimi odgovori, 'brainstormanje' in pisanje enostavnega marketinškega besedila, je danes situacija zelo drugačna. Svet je sploh navdušil ChatGPT, nedavno predstavljeni umetnointeligenčni "chatbot", ki se zna z nami pogovarjati, šaliti, nam dajati čustveno oporo in razlagati težke znanstvene termine na enostaven način. AI "robot", do katerega lahko dostopa vsak, je tako dober, da so socialna omrežja v zadnjih tednih preplavili zaslonski posnetki njegovih zanimivih in kreativnih izjav.

Kaj je kibernetska vojna in kako poteka?
05. 12. 2022 05.00Pojme heker, kibernetska vojna in digitalna varnost poznamo že vsi. Z razvojem tehnologije se sicer hitro razvijajo vse bolj napredni načini obrambe pred tehnološkimi zlikovci, a hitremu tempu razvoja sledijo tudi slednji, ki z vse bolj premišljenimi in naprednimi kibernetskimi napadi povzročajo preglavice nacionalnim varnostnim službam. Hekerji lahko z napadi na ključno infrastrukturo, kot sta vojaški komunikacijski sistem in električno omrežje, ustvarijo resno varnostno grožnjo, česar se svetovne velesile vedno bolj bojijo. Mnogi verjamejo, da bodo v naslednji veliki vojni ključno vlogo igrali prav računalniški napadi, zaradi česar imajo vse vojaške velesile od ZDA do Severne Koreje aktivne ekipe elitnih hekerjev, ki znajo tako napadati kot tudi braniti pred kibernetskimi napadi.

Tako lepo ženo ima novi britanski premier, ta je bogatejša od kralja!
27. 10. 2022 05.00Nekdanji britanski finančni minister Rishi Sunak je nedavno postal britanski premier, sploh prvi hindujec na čelu Združenega kraljestva in najmlajši predsednik vlade v zadnjih dveh stoletjih. 42-letnik je poročen z Akshato Murthy, ki je hčerka enega najbogatejših Indijcev N. R. Narayana Murthyja. Premoženje njenega 76-letnega očeta je ocenjeno na 4,2 milijarde evrov.

Nogometaševa žena zgrožena nad njegovo grafiko v Fifi 2023: Nisem se poročila z grdobo
29. 09. 2022 10.00Kriza je očitno udarila tudi v računalniški industriji, saj je računalniška igra FIFA (EA Sport) v svoji najnovejši izdaji marsikoga razočarala. Svojo jezo je nad Fifo 2023 stresla tudi žena nogometaša Lucasa Verissima. ''Nisem se poročila z grdobo,'' je zapisala ob njegovo grafiko v najnovejši različici te franšizne igre, ki jo bo nadomestila nova franšiza imenovana EA Sports FC, saj založnik prekinja vez z mednarodno nogometno organizacijo.

L'Etape Slovenia promotorji: Matjaž Hribljan
28. 07. 2022 09.00Promotorji L'Etape Slovenia širijo vest o rekreativni kolesarski prireditvi L'Etape Slovenia by Tour de France, ki je ljubitelji rumene dirke ne smejo zamuditi.

iPhone nagovarja paranoične
20. 07. 2022 05.00Z jesenjo bo Apple množicam ponudil novo funkcionalnost, ki bo navdušila predvsem paranoične in obsedene z digitalno zasebnostjo. T. i. lockdown mode, ki se ga da že danes preizkusiti v najnovejši beta različici iOS-a 16, bo varnost Applovih digitalnih naprav povzdignil na višjo raven. Z omejevanjem ključnih funkcionalnosti naj bi namreč uspel uporabnika zaščititi pred še tako naprednimi kibernetskimi napadi, ki po navadi doletijo prominentne politike ali velike javne osebnosti.

To so najbolj očitni znaki, da je vaš računalnik okužen z virusom
26. 05. 2022 05.00Zadnja leta smo priča vse več kibernetskim napadom, med žrtvami pa se znajdemo tako posamezniki kot tudi podjetja. Le redko kdo danes ne premore računalnika, ki je domala postal nuja. A niso vsi tudi digitalno pismeni in zato toliko lažja tarča virusov, zlonamernih programskih kod in lahka tarča krekerjev (zlonamernih hekerjev). Kako prepoznate, da je vaš računalnik okužen? To so znaki.

Bogataši, ki niso nikoli doštudirali
11. 03. 2022 05.00Znanje je moč. ''Investicija v znanje se vedno najbolje obrestuje,'' je dejal Benjamin Franklin, Shankutala Devi pa, da ''bistvo izobrazbe ni hoditi v šolo in pridobiti diplomo. Gre za širjenje svojega znanja in vsrkavanje resnice o življenju.'' Čeprav nas na vsakem koraku opozarjajo na pomen formalne izobrazbe, pa ta vedno ni ključ do uspeha. Dokaz za to so številni mega uspešni poslovneži, ki so se do svojih milijonov dokopali brez diplome in pod vplivom misli indijske matematičarke in pisateljice, znane tudi kot ''človeški računalnik''.

Realistično doživite športne dogodke in se pripravite na nepričakovano ob igranju iger
22. 02. 2022 05.00Zasloni nas obkrožajo vsepovsod. Če so tisti računalniški rezervirani bolj za delo, mobilni za fotografijo in komunikacijo, pa lahko z gotovostjo trdimo, da so veliki zasloni televizorjev rezervirani predvsem za zabavo in sprostitev.

Nakup prenosnika: kateri prenosni računalniki izbrati?
10. 11. 2021 08.00Danes se prenosniki uporabljajo za različne namene – domačo, poslovno, šolsko in študentsko rabo ali igranje računalniških iger – zato vsak ni dober za vse, saj igračarji, na primer, potrebujejo nadpovprečno zmogljivega. Kako torej izbrati prenosnik, ki bo zadostil vašim potrebam? Dobra novica je, da lahko dobite dober in zanesljiv prenosnik, ki vam bo služil več let, že za približno 500 evrov.

Mizofonija: ko smrkanje, žvečenje in dihanje spravljajo ob pamet
09. 11. 2021 05.00Vas je že kdaj zmotilo glasno žvečenje osebe za sosednjo mizo? Ali pa nenehno smrkanje sopotnika na avtobusu? Morda celo dihanje sodelavca, ki sedi v vaši neposredni bližini? V tem primeru gre lahko za blago mizofonijo ali nenaklonjenost do določenih mehkih zvokov, ki jih drugi morda niti ne zaznajo. Medtem ko je blaga mizofonija še obvladljiva, pa lahko močna oblika te motnje resno poseže v vsakodnevno življenje.

Umetna inteligenca v telefonih – se je moramo bati?
05. 10. 2021 05.00Ko slišimo izraz "umetna inteligenca", se nam začnejo v mislih pojavljati slike naprednih naprav, ki so razvile lastno zavest in začele živeti po svoje. Znanstvenofantastični filmi so nas prepričali, da so roboti, ki si bodo želeli uničiti človeško populacijo, za vogalom. Hkrati pa umetna inteligenca zveni privlačno, zanimivo in napredno, zato ni čudno, da se vedno več naprav, ki jih uporabljamo vsak dan, v marketinških besedilih hvali z oznako ”AI”. Pa je umetna inteligenca v pametnih telefonih zares na stopnji samozavedanja ali gre bolj za marketinški izraz?