psihiatrična

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

7 nenavadnih psihičnih sindromov, za katere še niste slišali
18. 11. 2020 06.00Verjetno se vsi strinjamo, da večina ljudi pozna izraze, kot so depresija, shizofrenija, tesnoba in podobne duševne motnje sodobnega časa. Poleg teh pa obstajajo tudi manj znane, a izjemno nenavadne oblike motenj, ki jih poznajo le redki. Predstavljamo vam 7 nadvse nenavadnih sindromov, ob katerih se boste čudili, kaj vse je zmožen skonstruirati človeški um.

Najbolj bizarne psihiatrične metode v zgodovini
04. 11. 2020 06.00Skrivnostni azili, ki so jih nekoč imenovali tudi norišnice ali blaznice, so nekdaj vzbujali veliko strahu in hkrati zanimanja. Duševne bolezni so bile vedno povezane z neznanim, tudi mističnim, in temu primerne so bile tudi metode zdravljenja. Moralna obravnava, lobotomija, inzulinski šoki, mistični rituali ter vrtanje lukenj v lobanjo so le nekatere od metod, ki so jih nekoč izvajali na duševnih bolnikih. Z razvojem medicine pa je napredovala tudi obravnava duševnih bolezni.

Klinični psiholog: ''Dlje kot bodo trajale trenutne razmere, intenzivnejše bodo psihične posledice''
31. 03. 2020 09.00Stanje zaradi epidemije in ukrepov za zajezitev okužb s koronavirusom ne bo kratkotrajno in lahko pusti posledice na psihičnem zdravju, je za STA izpostavil klinični psiholog in direktor ljubljanske psihiatrične klinike Bojan Zalar. "Dlje kot bodo trenutne razmere trajale, intenzivnejše bodo psihične posledice v obsegu in intenziteti," opozarja.

VR očala odslej tudi za ta namen
17. 09. 2018 08.35Virtualna resničnost? Super zadeva, a še zdaleč ne le za igranje igric. Virtualna resničnost naj bi bila več kot koristna tudi v zdravstvene namene.

Ha, ha, res je!
13. 02. 2014 09.30Zadnje čase je kar nekaj raziskav, ki pihajo na moško dušo. Ena zadnjih je pokazala, da imajo moški resnično večje možgane kot ženske.

Pristala je v psihiatrični bolnišnici
10. 03. 2012 07.54Vsekakor drži, da so zvezde in zvezdnice pod precejšnjim stresom. In zaradi tega se številni znajdejo na robu in edina rešitev je psihiatrična ustanova.

Hollywoodski obsedenci s seksom
12. 03. 2010 12.38"Seksualni odvisniki dojemajo seks kot drogo, zato se s seksom dobesedno zadevajo, tako kot bi se nalivali z alkoholom ali snifali kokain."