psiha

To so najpogostejše fobije moških
02. 01. 2025 05.00Čeprav moški veljajo za močnejši spol, se vseeno soočajo z različnimi fobijami in strahovi. Kateri so najpogostejši in kako jih lahko odpravite?

Pozor! To kaže, da ste pod velikim stresom
08. 11. 2024 04.00Ne ignorirajte simptomov, ki vas opozarjajo na to.

To lahko povzroči depresijo
08. 10. 2024 04.00Lahko pa jo tudi reši! Vse je odvisno od vas.

Ta motnja pogosteje prizadane moške kot ženske
10. 07. 2024 03.30Spodaj razkrivamo 9 znakov, ki kažejo, da jo imate tudi vi.

Zakaj se ženskam po dobrem seksu tresejo noge?
31. 05. 2024 01.00Ste že kdaj opazili, da so se vaši dragi po skoku med rjuhe tresle noge? Včasih se lahko po strastnih aktivnostih pod rjuhami pojavi tako imenovana reakcija na spolni užitek, ki je na prvi pogled nekoliko strašljiva, a je v resnici zelo dobra za psihofizično zdravje.

Najbolj nenavadne fobije, za katerimi trpi človek
10. 02. 2024 04.30Ljudje se bojimo vsega živega. A če so nekateri strahovi in fobije nekaj povsem vsakdanjega, kot sta strah pred pajki in klavstrofobija – strah pred zaprtimi prostori –, imamo ljudje še kopico drugih, precej nenavadnejših in včasih že kar bizarnih fobij.

Živi okostnjak! Kdo je anoreksična zvezdnica, ki tehta 26 kilogramov?
08. 09. 2023 07.00Eugenia Cooney je anoreksična zvezdnica družbenih omrežij, ki so ji želeli zaradi slabega vpliva ukiniti kanal na YouTubu, njeni oboževalci pa se danes bojijo za njeno zdravje, saj pri več kot 170 centimetrih višine tehta manj kot 30 kilogramov.

Negativne posledice sedenja in sedečega načina življenja
20. 02. 2023 05.00Za sedenje, pravijo, da je bolezen sodobnega časa. Dokazano je, da dolgotrajno sedenje resno škodi našemu zdravju. Žal pa je to realnost za marsikoga izmed nas, predvsem pa tistih, ki opravljate pisarniško delo. Če se za povrh v službo še vozite in po službi radi odpočijete na kavču, hitro ugotovite, da presedite velik del dneva.

Žan Kranjec: ''Pri športu, kot tudi v življenju, je pomembno, da se hitro obrne nov list in se ne ozira preveč nazaj''
27. 09. 2022 05.00Žan Kranjec je že vrsto let prva violina slovenskega moškega alpskega smučanja in tako ostaja tudi v prihajajoči sezoni, ki že glasno trka na vrata. Fizično in psihično izredno močan, kljub temu da ga je pred leti zaznamovala družinska tragedija. Smučanje je bila zanj svojevrstna terapija, še naprej pa je skoraj 30-letni Kranjec lačen uspehov – kljub temu, da je z olimpijskim srebrom dosanjal svoje sanje. V prihajajoči sezoni si predvsem želi več konstantnosti.

Športni psiholog Blaž Zagorc: ''Znati tekmovati pod pritiskom je pomembna psihološka vrlina''
24. 02. 2022 05.00Slovenci še pred kratkim nismo upali sanjati zlatih olimpijskih sanj, a smo se na krilih posamičnih uspehov otresli pregovorne majhnosti in ponižnosti, ki sta nas spremljali v zgodovini. Pri tem je pomembno vlogo odigrala tudi psihološka trdnost športnikov, ki je pomemben gradnik uspeha. V luči pravkar končanih zimskih olimpijskih iger smo za rokav pocukali športnega psihologa Blaža Zagorca in na podlagi aktualnih primerov razpredali o vlogi in pomenu psihologije v športu.

So socialna omrežja vir nevroloških motenj?
16. 11. 2021 05.00Ameriški mediji poročajo o dramatičnem povečanju števila mladih, ki se spopadajo s tiki. Nenadne in ponavljajoče se telesne gibe, kot so pretirano mežikanje, kremženje, ploskanje ali celo nehotno izgovarjanje besed, naj bi sprožila socialna omrežja, v prvi vrsti TikTok.

Zgodovinske osebnosti, ki so trpele za duševnimi motnjami
12. 05. 2020 06.00»Noben genij ni obstajal brez norosti,« pravi Aristotelov nesmrtni, a za mnoge tudi sporni citat. Veliko število pisateljev, glasbenikov, likovnih umetnikov in znanstvenikov se je namreč v življenju spopadalo z različnimi duševnimi motnjami, ki so nekatere pripeljale tudi do tragičnega konca. Ker področje duševnega zdravja tisti čas še ni bilo razvito, so nekatere zdravili na povsem neprimeren način, kar je njihovo stisko le še poglabljalo. Predstavljamo 10 zgodovinskih osebnosti, ki so se s svojimi pomembnimi dosežki zapisale v zgodovino, na svoji življenjski poti pa tudi močno trpele zaradi različnih oblik duševnih motenj.

Brane T. Červek: ''V naravi imaš na izbiro samo eno, in tisto je najboljše na svetu – skromnost''
17. 05. 2019 06.57Medtem ko se nas večina prebija skozi betonsko džunglo, Brane T. Červek boj za preživetje bije v pravi džungli, tam, kjer so ceste neuhojene poti, semaforji in znaki pa drevesa in drugo naravno ''pohištvo''. Certificirani inštruktor preživetja v naravi, lahko bi mu rekli tudi kar šepetalec narave ali še bolje glasnik narave, je ustanovitelj šole preživetja S.S.F.N. – The School of Survival from Nature, ki nauči človeka ne le preživeti v naravi in ga ob tem utrditi, temveč mu velikokrat pomaga, da odkrije sebe, svojo nrav. Narava je njegova dnevna soba, tam se počuti najbolj udobno. V nasprotju z modernim človekom z njo sobiva, čeprav včasih ni tako prijazna kot življenje za štirimi stenami na kavču. Mislite, da ste iz pravega testa? Ker ste gledali nekaj oddaj Beara Gryllsa, veste, kako preživeti v divjini? Dokler vas Brane ne bo vzel v svoje roke, prav zares niste pripravljeni na najhujše. To pa je vedno priporočljivo biti.

Eduard Žalar: Z enim vdihom in kolesom na Triglav
21. 03. 2019 10.04Eduard Žalar, ki dela kot inštruktor in trener, si je zadal enega največjih mentalnih in fizičnih izzivov. V 24 urah bo moral opraviti tri športno-rekreativne podvige. V tem času bo poskušal opraviti potop na en dan na najglobljo točko slovenskega morja, prekolesariti razdaljo od slovenske obale do Julijskih Alp, ter opraviti vzpon na in sestop z najvišje slovenske gore. Podvig je poimenoval EDspedicija.

Vaja za borilne veščine: povežite mentalni in fizični trening
13. 11. 2018 08.07Tokrat nam je Denis Porčič Chorchyp pokazal posebno vajo, ki jo je izumil sam. Poimenoval jo je mrtvi hrošč.

Jure Tepina (intervju): 'Oči, ki sem jih videl, so bile podobne očem po samomorilskem napadu'
30. 05. 2018 09.00Sanje marsikaterega mladega novinarja so, da bi poročal z nevarnih območij, razkrival nove zgodbe, se dokopal do informacij, do katerih se ni še nihče. Pogovarjali smo se z novinarjem Juretom Tepino, ki ga številni poznate kot poročevalca s kriznih območij in kot tistega, ki vedno znova odpira vprašanja o stanju v Slovenski vojski. Nedavno je prevzel še vlogo urednika spletnega portala 24ur.com. Kako je, ko se podaš na krizno območje? Kako, ko se znajdeš na kraju terorističnega napada ali v samem osrčju Severne Koreje? Kakšno je stanje v Slovenski vojski?

Pristala je v psihiatrični bolnišnici
10. 03. 2012 07.54Vsekakor drži, da so zvezde in zvezdnice pod precejšnjim stresom. In zaradi tega se številni znajdejo na robu in edina rešitev je psihiatrična ustanova.