prometna pravila

V tej državi je prepovedano voziti avto v zimski jakni ali plašču
09. 12. 2024 03.00Če vas ujamejo, plačate kazen okoli 200 evrov.

Poznate pomen policijskih kretenj?
05. 01. 2024 05.00Čeprav vedno redkeje naletimo na to, da promet urejajo policisti, je dobro poznati pomen njihovih kretenj oz. pravila fizičnega urejanja prometa. Kajti če vsi poznamo pravila, ki jih narekujejo semaforji in prometni znaki, so številnih ob gestah policistov zmedeni.

Veste, kaj pomeni ta prometni znak? Neupoštevanje vas lahko drago stane!
23. 08. 2023 07.00Nenavaden prometni znak je namenjen točno določenim voznikom.

Tako visoka kazen vas čaka, če se tako odpravite na smučanje v Avstrijo
19. 01. 2023 05.00Mnogi Slovenci smučajo v sosednji Avstriji. Če ste eni izmed tistih, ki na smuko odhajate k našim severnim sosedom, morate biti od zdaj bolj previdni. Ne na smučišču, pač pa na cesti, saj so Avstrijci zaostrili zakonodajo na področju prevoza prtljage, kamor sodi tudi smučarska oprema.

V teh križiščih v Ljubljani je dovoljeno zavijanje v desno pri rdeči luči
01. 09. 2022 05.00Pred časom smo pisali, da so v Ljubljani namestili znake z zeleno puščico, ki dopuščajo zavijanje v desno tudi pri rdeči luči na semaforju. Pogoj pri tem seveda je, da je smer prosta.

Aktivnost, ki med Slovenci podira vse rekorde
21. 07. 2022 05.00Kolesarjenje je zdrav, okolju prijazen in poceni način prevoza ter rekreacije, ki v zadnjih nekaj letih – tudi na račun izjemnih uspehov naših kolesarskih asov – v Sloveniji doživlja pravi preporod, saj je prodaja koles leta 2021 podirala vse rekorde. To pomeni, da je na cestah vse več kolesarjev, zato je izjemno pomembno, da se med njimi in preostalimi udeleženci v prometu vzpostavi zdrava simbioza, ki mora temeljiti na varnosti. V nadaljevanju zato ponujamo nekaj nasvetov in opozoril za boljše sobivanje v prometu.

Kopanje v teh slovenskih jezerih je strogo prepovedano
27. 06. 2022 05.00Čeprav je Slovenija majhna, premore kar nekaj krajev, kjer se človek lahko ohladi – bodisi v morju, jezeru ali reki. Ali pa v visokogorju, kjer ležijo številna visokogorska jezera, ki pa ne sodijo na seznam krajev, kjer se lahko osvežite, saj je kopanje v njih prepovedano.

Kaj storiti pri trku z divjadjo?
28. 04. 2022 05.00Vsako leto se v povprečju povozi od 4.800 do 6.800 prostoživečih živali. Vozniki morajo biti nanje posebej pozorni zjutraj in zvečer (jutranji in večerni mrak, ko se gibljejo pretežno na območjih hranjenja oz. dnevnega mirovanja), ko divjad odhaja na pašo. Statistično je največ srnjadi (ta je v Sloveniji najpogosteje udeležena v trkih) povožene aprila in maja, ko začne oblikovati svoj teritorij in odganjati vsiljivce. Jelenjad in divji prašiči so najpogosteje žrtev prometnih nesreč jeseni in na začetku zime, za kar je kriv njihov biološki ritem. Te tri vrste parkljaste divjadi so najpogosteje vpletene v trke z vozili.

Tako se mora kolesar obnašati v prometu
06. 04. 2022 05.00Slovenci smo bili od nekdaj kolesarski narod, Primož Roglič, Tadej Pogačar, Matej Mohorič in drugi slovenski kolesarji pa so kolesarstvo v zadnjih letih z izjemnimi uspehi tudi na profesionalni ravni povzdignili v nacionalni šport. S tem je naraslo tudi število rekreativcev. Nov bum je prodaja koles doživela leta 2021, zato gre tudi letos na cestah pričakovati veliko kolesarjev; tako na kolesarskih stezah kot na desnem robu cestišča. In tako kot imajo kolesarji določene pravica, morajo tudi oni upoštevati določena pravila. Jih poznate? V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov in opozorila na nevarnosti za boljše sobivanje v prometu.

To počne večina voznikov, a vas lahko stane 500 evrov
31. 08. 2021 05.00Te dni je na cestah spet močno povečan promet, saj je konec dopustov, bliža pa se začetek pouka. To pomeni večjo možnost prometnih nesreč. Družba za avtoceste (Dars) je nedavno objavila posnetek nesreče, ki se je na avtocesti zgodila že lani, a služi kot pomembna lekcija za vse voznike, saj večina tega pravila ne pozna.

Kolesarji vse bolj kršijo cestnoprometne predpise
20. 05. 2021 06.00Maj je tradicionalno posvečen opozarjanju na večjo varnost kolesarjev, kar Agencija za varnost prometa izvaja v sodelovanju s Policijo. Poostren nadzor nad kršitvami kolesarjev in kršitvami drugih udeležencev do kolesarjev bo tako potekal med 17. in 30. majem, v času trajanja nacionalne preventivne akcije za večjo varnost kolesarjev.

Na to bodite na cesti te dni še posebej pozorni!
28. 08. 2020 06.00Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) in Policija sta predstavili aktivnosti, ki jih bosta izvajali ob začetku novega šolskega leta. AMZS letos izpostavlja zlasti ozaveščanje glede nevarnosti, ki jih predstavlja uporaba mobilnega telefona – tudi med pešci, kolesarji, skiroisti: uporabnik, ki se ukvarja s telefonom, se običajno kasneje odzove na situacije ali ovir sploh ne opazi, na splošno je manj pozoren na promet, kar povečuje tveganje za nastanek prometne nesreče.

Uporaba smernikov je stvar inteligence, ne upoštevanja pravil!
26. 03. 2020 06.00Uporaba smernih kazalcev je zaradi večje prometne varnosti nujna, kljub temu pa njihovo uporabo marsikdo ignorira. Pa ste vedeli, da je njihova uporaba bolj kot stvar vestnosti in odgovornosti stvar inteligence?

Tudi vi delate to začetniško napako?
16. 03. 2020 12.01Čeprav je večina voznikov prepričanih, da zna pravilno uporabljati krožišča, pa slika s terena kaže drugačno podobo. Kljub temu, da so krožna križišča z vidika varnosti in pretočnosti učinkovit ukrep, pa nepoznavanje pravil – zaradi tega bi na testu pogrnilo veliko slovenskih voznikov – vodi do nepotrebnih konfliktnih situacij in sivih las.

Nasveti za voznike pri vožnji v močnem vetru
09. 02. 2020 06.00Ne le vožnja po mokrih in zasneženih cestah, tudi ob močnem vetru je lahko vožnja sila nevarna. Dejstvo je, da je veter eden najbolj podcenjenih vremenskih pojavov, zmotno pa je prepričanje, da se opozorila vezana na veter tičejo samo tovornih vozil, saj vpliva tudi na vožnjo osebnega avtomobila.

Sistem zadrge: ga sploh znate uporabljati?
16. 12. 2019 06.20Pogosto se zgodi, da se na cesti dva pasova združita v enega. Takrat pride v poštev pravilo izmeničnega vključevanja oz. zadrge, a marsikdo se ne zna pravilno razvrščati, čeprav naj bi bila to dobro ukoreninjenja vozniška praksa.

1 na 1 s krožišči: vse, kar morate vedeti o vožnji skozi krožišča
27. 11. 2019 07.24Vozniki, ki dnevno uporabljajo krožna križišča oz. krožišča, kot jim pogosteje pravimo, so priča številnim spornim situacijam. Marsikdo se krožišč boji. Marsikateri voznik bi pogrnil na vozniškem izpitu, če bi ga povprašali, kako jih pravilno uporabljati. Čeprav so krožišča dokazala svoje prednosti, pa prihaja do številnih težav pri uporabi. Zato je na slovenskih cestah vse več kanaliziranih krožišč z nizko betonsko pregrado, ki preprečujejo sporne situacije.

To so največje nevarnosti potovanj!
15. 04. 2019 07.59Vsi popotniški navdušenci se gotovo strinjajo, da je ena lepših stvari raziskovanje sveta. A roko na srce – svet ni le lep, temveč tudi nevaren, če ne upoštevamo določenih varnostnih omejitev. Številne raziskave so pokazale, da so se nekateri zaradi nevarnosti terorističnih napadov in zdravstvenih tveganj povsem odpovedali potovanjem. A za zdaj to še niso razlogi, da bi povsem utišali popotniško dušo, kajne? Vse, kar ozaveščen popotnik potrebuje, sta kanček sreče, zdrave kmečke pameti in veliko pripravljenosti na deželo, ki jo ima v načrtu. Katere so največje nevarnosti, ki pretijo na potovanjih?

Tvegate več kot le denarno kazen!
08. 06. 2018 07.53Konec šolskega leta. Maturanti prestopajo prag polnoletnosti, študenti nazdravljajo na uspešno opravljene izpite. Službeni pikniki. Vrtne zabave. Seveda, nikjer ne manjka alkohola. Ko nastopi trenutek, ko je treba domov, pa dilema: za volan ali ne? Kakšne kazni so zagrožene, če vseeno sedete za volan?

Kolesarji, pozor!
21. 05. 2018 19.12Počasi se začenja poletje in termometri bodo pokazali višje temperature. Oblake in dež bo zamenjalo sonce, namesto za volan avtomobila pa bodo številni raje sedli na kolo. Kolesarimo lahko v šolo oziroma službo, ali pa se odločimo za popoldanske izlete. Pri tem pa je dobro, da smo seznanjeni s pravili igre.

Krožna križišča so za nekatere še vedno težava
25. 10. 2016 13.33Krožišča so za udeležence prometa varnejša, promet v njih naj bi potekal veliko bolj tekoče kot v klasičnih križiščih. A obenem je za vožnjo skozi njih potrebne veliko osebne vozniške presoje in dobro poznavanje pravil v cestnem prometu. Pod drobnogled smo vzeli krožna križišča z dvema ali več prometnimi pasovi, ki slovenskim voznikom povzročajo največ težav.

To mora vedeti vsak, ki se z avtomobilom odpravlja v tujino!
21. 07. 2016 09.18Več kot polovica Slovenk in Slovencev se na poletni dopust odpravi z avtomobilom. Nekateri med njimi na poti do cilja prečkajo tudi več držav, a le redki poznajo njihovo prometno zakonodajo in (včasih tudi precej nenavadna) pravila v prometu. Da boste ob koncu dopustovanja še lastnik vozniškega dovoljenja, zato morda ne bo odveč poznati nekaj najpomembnejših prometnih pravil v nekaterih evropskih državah. Poglejmo!