potniška letala

Zakaj potniška letala ne letijo nad Mount Everestom?
20. 05. 2024 04.00Če ste upali, da boste kdaj najvišjo goro sveta Mount Everest videli z letala, vas moramo razočarati, saj ga skozi okno jeklene ptice ne boste videli? Zakaj?

Bernard Dobre, pilot jadralnega letala in slovenski rekorder: ''Bolj me je strah, ko se z avtom vozim na letališče''
21. 01. 2022 05.00Bernard Dobre je bil nekoč smučarski skakalec in je skupaj s Timijem Zajcem za Slovenijo osvojil tudi zlato medaljo. Danes 21-letni mladenič ni več član slovenske skakalne flote, pač pa jadralne. Član Aerokluba Postojna je tudi novopečeni rekorder. Postavil je namreč državni višinski rekord v letenju z jadralnim letalom in to z več kot 40 let starim jadralnim letalom. S tem, ko je poletel na 8.060 metrov, je za slabih 500 metrov potolkel prejšnji rekordni dosežek kolege Luke Žnidaršiča iz leta 2020. '' Težko je še kje najti toliko tako pozitivnih ljudi, kot jih je v tem športu,'' priznava Bernar, ki je z Luko te dni premaknil še dve letvici, tokrat v daljinskem letenju.

Nov hitrostni rekord: hiperšportnik drvel z več kot 530 km/h
20. 10. 2020 09.27Ameriška znamka SSC je nedavno postavila novo rekordno znamko, ko gre za avtomobilski hitrostni rekord, saj so svojega najnovejšega hiperšportnika gnali do več kot 530 km/h!

Strašljiva dejstva o letalih, za katera verjetno še niste slišali
10. 05. 2020 06.00Ko si v misli prikličemo potovanje z letalom, si lahko predstavljamo čudovite razglede nad oblaki, nazdravljanje s kozarcem vina in občutek pričakovanja nove lokacije. A če ploščo obrnemo, je lahko polet lahko tudi večurno mukotrpno odštevanje do pristanka, glasni in prepirljivi sopotniki, neprijetne turbulence. Tokrat smo zbrali nekaj manj lepih dejstev o potovanju z letali, a bolje je poznati resnico, kot živeti v lažni utvari, kajne?

To počnejo stevardese, ko jih nihče ne gleda
15. 03. 2020 12.32Da je delo stevardes izjemno naporno, ni nobena skrivnost, čeravno so še vedno mnogi prepričani, da potnike zgolj pozdravljajo, jim strežejo hrano in pijačo, skrbijo za njihovo udobje in demonstrirajo varnostne ukrepe. A so precej več kot to.

Bodo potniška letala že kmalu letela v ptičji formaciji?
06. 01. 2020 07.41Vajeni smo, da v ptičji formaciji nebo preletavajo vojaška letala, v prihodnosti pa bi se kaj lahko zgodilo, da bodo tudi potniška letala letela v obliki črke V, saj bodo s tem privarčevala na gorivu in posledično v ozračje spustila manj ogljikovega dioksida.

Zakaj so vsa potniška letala bela?
28. 07. 2019 08.05Verjetno ste opazili, da je večina potniških letal bele barve. Ste se kdaj vprašali, zakaj je temu tako? Razlog razkrivata letalski inženir Jill Farkas in letalski mehanik Ashutosh Rajpure.

Izpoved VIP stevardese na zasebnih letalih
25. 07. 2019 07.52Čeprav so letala skrajšala čas potovanj, pa je za marsikoga letenje vse prej kot prijetna izkušnja. Ne le, da moramo preživeti dolge ure na letališču, prestati varnostne preglede, se s potniki boriti za naslonjalo letalskega sedeža in med letom tiščati noge med glavo, pa tisti na privatnih letalih ne poznajo tegob navadnih smrtnikov, saj imajo na voljo lastno kopalnico, spalnico, kino in druge priboljške. Čeprav je delo stevardes na tovrstnih letalih precej bolj glamurozno, kot tistih, ki strežejo v ekonomskem razredu, pa je tudi precej bolj zahtevno, stresno in nepredvidljivo.

Iz Londona v New York hitreje kot iz Ljubljane v Maribor
22. 05. 2019 15.28Zdaj že dolgo prizemljeni Concorde je za pot iz Londona do New York potreboval cca. 3 ure in pol, če se bodo uresničile napovedi zagonskega podjetja Hermeus Corporation iz ZDA, bo ta čas v prihodnosti skrajšan na vsega 90 minut! Tako boste z letalom za to razdaljo potrebovali manj časa kot za pot z vlakom z Ljubljane v Maribor.

Luksuzna križarka prvič skozi Severozahodni prehod
26. 08. 2016 09.26Ameriška križarka Crystal Serenity, na kateri je skoraj 1000 potnikov, je prva potniška ladja takšne velikosti, ki bo med enomesečnim potovanjem poskušala prepluti Severozahodni prehod, ki je bil do sedaj neprehoden za tovrstne ladje. Zaradi globalnega segrevanja se namreč topi led in tako vse bolj odpira to plovno pot.

Paris Air Show: od lovca do velikana
19. 06. 2015 08.34Kljub ne ravno najbolje organiziranega sejma, še vedno velja za pomemben dogodek na področju zračnih plovil in vojaške letalske industrije. Predstavljajo se tako vojaški lovci kot potniška letala, sateliti, droni – vse, kar leti in kaj velja, se pravzaprav predstavi na tem letalskem šovu.