pomladanska smuka

Turna smuka pod kalifornijskim soncem
17. 05. 2024 02.30Za konec sezone pomladna turica na severu Kalifornije v pogorju svetlega granita, kjer je letno povprečje snega krepko nad deset metrov. Sierra Nevada je najvišje, najstrmejše in najbolj samotno gorstvo v kontinentalnem delu ZDA, kjer so ceste, smučišča ali koče, pa tudi ljudje (v nasprotju z medvedi) prava redkost. Doživetje divjine in tudi snega, kot si ga v Alpah težko omislimo.

Za slovo od zime – smučanje pri Rimu
02. 06. 2023 07.00Na začetku meteorološkega poletja zaključujemo smučarsko sezono. A tokrat na malo drugačen način. Ne v alpskih ozebnikih ali na ledenikih, ampak precej južneje. Iščemo geografsko gledano najnižjo ob koncu pomladi smučljivo možnost. Načrt je bil Etna, a je ta tritisočak na Siciliji tokrat pokrit s svežo lavo namesto s snegom, zato smo se podali na vrh Apeninskega polotoka – Gran Sasso.

Bela opojnost Monte Rose, ki so sanje freeriderjev
21. 04. 2023 08.00Visokogorska smuka z resnim hribovskim vzdušjem, veliko višinsko razliko, a relativno prijaznimi ramerami – to so sanje freeriderjev.

Spomladanski pobeg v zimo: smučarski raj pod Montažem
07. 04. 2023 05.00Visoka planota pod Montažem – Pecol je fantastičen gorski svet v senci (v resnici še bolje – v soncu) sten velikanov Zahodnih Julijcev, prepreden z balvani, smrekami in "kočicami".

Zaključna pomladna smuka pod Kriško steno
27. 05. 2022 05.00Za lep zaključek smučarske sezone imamo v slovenskih hribih kar nekaj možnosti. A epska Jugova grapa je za večino prestrma, spust Za Cmirom mnogim prenaporen, ozebniki, kot sta Turški žleb in Jalovec, pa že prekamniti. Turca pod Kriško steno združuje najboljše: preprost dostop, še preprostejšo orientacijo, ravno pravšnjo strmino in tudi dolžino (da ni ne premalo in ne preveč), obenem pa daje občutek resnega gorskega sveta in omogoča smučanje pravzaprav več kot pol leta.

Fascinantnost smučanja na robu Arktike
13. 05. 2022 05.00Bele vesine, kontrastno razprostrte med modrino neba na eni strani in modrino morja na drugi, dajejo smučanju v fjordih arktičnega (ali pa podarktičnega) področja prav poseben čar. Če temu dodamo še odsotnost dreves, ki omogoča prosto smučanje zares povsod, in dolge pomladanske dneve, v katerih tudi polnočna (dnevna) smuka ni redka, dobimo čarobno dimenzijo smučanja – tisto, ki dela vijuganje po severu Islandije tako vabljivo, nepozabno in predvsem »obvezno« v naboru vsakega resnega turnega smučarja.

Turno po čarobni Dleskovškovi planoti
01. 04. 2022 05.00Običajno v tej rubriki predstavljamo smučarske izzive, ki so vsaj malo začinjeni s strmino, višino ali kakšno posebnostjo. Tokrat, ob ponovnem obisku zime v tej pomladi, pa se bomo namesto freeriderskega ali variantnega lotili velikopotezno turnosmučarskega. V pravem pomenu te besede – saj gre za 20-kilometrsko popotovanje po samotnem pravljičnem zasneženem svetu vzhodnih Kamniško-Savinjskih Alp s številnimi vzponi (skupno krepko čez kilometer) in spusti, s končnim ciljem na Molički peči.

Cesta v gorski raj in kraj, kjer se smuča tudi poleti
04. 06. 2021 06.00Kaunertal je – gledano iz Slovenije – najbolj oddaljeno avstrijsko ledeniško smučišče. Kot smučišče je zanimivo predvsem kot poligon za treninge tekmovalcev, cesta nanj pa je povsem druga zgodba. Je ena najvišjih v Alpah, poteka skozi fascinantno naravo in v zgornjem delu ponuja odlične možnosti za različne športne aktivnosti. Predvsem poznopomladanske možnosti za freeride na veliki nadmorski višini, ki so nam sedaj, ko je potovanje po Evropi spet relativno preprosto, končno dostopne.

Snežna miniatura v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp
14. 05. 2021 06.00Dleskovškova planota pozimi ni deležna veliko obiska, saj zahteva dolg pristop in se ne odkupi z velikopoteznimi smučarskimi cilji, spomladi, ko se je po gozdnih cestah mogoče pripeljati do višine okoli 1500 metrov, pa se vse skupaj spremeni. Še vedno ne bomo presmučali velikih višinskih razlik, a vzhodna pobočja Velikega vrha, Dleskovca in Deske ponujajo nekaj precej strme zabave. Mi pa smo za turo izbrali nekoliko bolj oddaljeno področje idilične Korošice. Ojstrica nad njo je za večino smučarsko prezahtevna, njen skrajno vzhodni vrh pa ponuja na jug zanimivo pomladno smuko.

Pomlad, najboljši del zime
07. 05. 2021 06.00Pomladna smuka ima poseben čar, saj je vreme običajno prijetnejše, včasih lahko vijugamo celo v kratkih rokavih in med vzponom namesto zavijanja vetra in šumenja snežink poslušamo ptičje petje. Letos smo večinoma smučali čez različna pobočja in grapice z izhodiščem na smučiščih, tokrat (ko so smučišča večinoma že zaprta) pa bomo zakorakali bolj v osrčje naših Alp. Najprej v idilične predele Julijcev – na Bohinjska vratca med Velim poljem in Krmo.

Beli majski užitki nad Sočo
30. 04. 2021 06.00Prvomajski prazniki so bili nekoč sinonim za prvo jadranje na deski v sezoni ali zadnje smučanje. Potem smo se razvadili in na različnih koncih sveta smučali, deskali, srfali ali kajtali ne glede na letni čas. Ob pandemiji, ko večinoma ostajamo »doma«, nam gredo na roko vsaj obilno zasneženi domači hribi.

Čarobni smučarski svet onkraj Vogla
02. 04. 2021 11.30Trilogijo variantnega prostega smučanja v Sloveniji po kaninski Krnici in krvavškem Zvohu zaključujemo z Voglom – našim smučiščem, ki nudi najlepši razgled in kjer je spust z vrha urejenih prog v dolino (z več kot kilometrom višinske razlike) mogoč na vzhod preko planine Suha v Laški Rovt ali na zahod okoli Skakavca na planino Zadnji Vogel in v Ukanc. Če se hočemo preprosto vrniti k žičniškim napravam, je boljša zahodna možnost z vrha Orlovih glav oziroma Visokega Orlovega roba (1800 m) nad postajo Plato na vrhu sedežnice Šija.

Smučarski skriti biseri Krvavca
26. 03. 2021 12.30Smučišče Krvavec načeloma ne velja za meko prostega smučanja, a kljub vsem urejenim progam in zabavnemu vzdušju v Tihi dolini ponuja tudi nekaj spustov, kjer te skoraj nihče ne sliši kričati od užitka (ali pa strahu) in kjer ne srečaš punc v bikiniju. Seveda ne mislimo na kratke variantne možnosti severno od sedežnice Njivice in predvsem Zvoh, ampak na do 45-stopinjske grape s skupno višinsko razliko spusta blizu poldrugega kilometra (tako v dolino Kokre kot Kamniške Bistrice). Predvsem pa s pomočjo sedežnic odpira nenaporen, a smučarsko začinjen prehod na planino Dolga njiva (in naprej proti Kalškemu grebenu) ter planino Koren (in naprej proti Kompoteli) ali nazaj na smučišče. Prav to je tisti relativno skriti »freeride«, ki smo ga prišli iskat na V. Zvoh.