paradoks

Nas čaka regulacija socialnih omrežij?
07. 07. 2024 04.30Tehnologija je dodobra spremenila naš način življenja; brez telefona se počutimo popolnoma izgubljene, brez socialnih omrežij pa bi izgubili velik del svoje identitete. Pametne naprave so v veliko pogledih izboljšale naše življenje – si še predstavljate iskanje neznanega naslova brez Mapsov na telefonu? A hkrati je digitalna naprava, ki jo ves čas nosimo s seboj in ves čas komunicira z omrežjem, algoritmom dala prosto pot v naše življenje, posledice za naše duševno zdravje pa niso ravno najboljše.

Moravčev paradoks: zakaj je umetna inteligenca boljša v šahu kot v hoji?
08. 06. 2024 02.00Računalniki so bili že pred desetletji sposobni v šahu premagati svetovne velemojstre, še danes pa se soočajo z na videz preprostimi nalogami, kot je hoja in prepoznavanje predmetov. Zakaj? Odgovor se skriva v Moravčevem paradoksu, konceptu osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki v današnjem času spet postaja vse bolj relevanten.

Polnozrnata živila niso tako zdrava, kot ste mislili
01. 06. 2024 04.00Dr. Steven R. Gundry se v svoji knjigi o škodljivih učinkih nekaterih lektinov na človeško telo zoperstavi trditvam glede koristi uživanja polnozrnatih izdelkov. In zakaj ti niso dobri za nas, četudi nimamo celiakije ali nismo občutljivi na gluten?

Informacijska preobremenjenost: kako jo prepoznati in se je obvarovati?
26. 02. 2024 05.00Tehnološka revolucija je s seboj prinesla kopico novih priložnosti, tako na profesionalnem kot zasebnem področju. Informacije so na dosegu roke, z zanimivimi ljudmi lahko klepetamo na daljavo, AIju in robotom prepustimo dolgočasna opravila, v prostem času se lahko zabavamo z neskončno količino široko dostopnih zabavnih vsebin. Na kratko, če bi človeka iz preteklosti s časovnim strojem prestavili v današnje obdobje, bi zelo verjetno bil navdušen in se ne bi želel vrniti nazaj.

Katar – zgodba iz ozadja
25. 11. 2022 05.00Katar kot prizorišče nogometnega mundiala buri duhove. Zgodbe o podkupninah, mrtvih gradbenih delavcih, ogromni porabi energije za hlajenje in transport ter neprimerne navijaške razmere so že znane, vključno s prvimi presenetljivimi razpleti tekem. Naša zgodba se ne ukvarja s tem, ampak predstavlja okvir dogajanja v Katarju, kot nekakšna razglednica Dohe, ki smo jo obiskali pred prvenstvom.

Kje so meje velikih terencev?
11. 11. 2022 05.00Če sem poleti meje zmogljivosti in predvsem meje filozofskega dojemanja velikih težkih potovalnih motociklov preizkušal z africotwin na evropski enduro povezavi TET in se spraševal, čemu bi vozili terenec, če ga ne moremo terensko uporabiti, gremo danes še korak naprej. Na motokros stezo sem zapeljal z velikim GS-om! Rekli boste: To je nesmiselno. Ampak v resnici je enako nesmiselno četrttonski motocikel s še tako nasršenim vzmetenjem in gumami imenovati terenski. Ali pač ne?

Ali algoritem popolnoma kroji naša življenja?
05. 09. 2022 05.00Lahko se odločiš, ne moreš pa se odločiti, da se boš odločil, je v svojem kultnem delu zapisal Sam Harris. Vprašanje človeške volje in naše resnične, pristne svobode pa je nekaj, kar ne zanima le modernih filozofov, ampak že stoletja in tisočletja buri duhove mislecev s celega sveta. Življenje v popolnoma povezanem svetu, kjer nas algoritem velikokrat pozna bolje, kot poznamo sami sebe, prinaša nova vprašanja o resnični svobodi človeške volje.

Kdo lastni neuspeh večkrat pripisuje pomanjkanju nadarjenosti?
18. 03. 2022 05.00Dekleta svoj neuspeh v izobraževanju pogosteje pripisujejo pomanjkanju nadarjenosti kot fantje, je pokazala obsežna raziskava o spolnih stereotipih. Paradoksalno je, da je ideja, da so fantje naravno bistri, bolj prisotna prav v državah, v katerih naj bi prevladovala enakopravnost med spoloma.

Manj znana dejstva o času
03. 05. 2021 06.00Da je čas relativen, je oguljena fraza, ki pa drži kot pribita. Kaj sploh pomeni čas? Že minuta je zelo relativen pojem, kaj šele 10 let, ki je v naravi lahko precej manj ali več kot v človeškem življenju. Čas je tudi protisloven pojem. Govorimo, da ga nikoli nimamo, a je čas v resnici edina stvar, ki jo zares imamo.

Skrivnost stocholmskega sindroma
25. 11. 2018 13.34Pri Stocholmskem sindromu gre za znanstveni fenomen, kjer se žrtev čustveno naveže na zlorabljajočega. Če gremo v ekstremne primere so to najpogosteje roparji, ugrabitelji, teroristi, po drugi strani pa je lahko to tudi čisto vsaka oseba, ki je po statusu na višjem položaju kot žrtev.

Posiljeval je žive in mrtve...
26. 06. 2018 09.09Ted Bundy je bil sadistični posiljevalec, ki je kot za šalo ugrabljal ter moril dekleta, podobna svoji neuslišani ljubezni. V slabih desetih letih je ugrabil, posilil ter okrutno umoril vsaj 35 deklet. Nato jih je zavrgel na skrivnih lokacijah, jih pozneje še večkrat obiskal ter občeval s trupli, dokler niso strohnela oziroma dokler jih niso našle divje živali. Ko so ga obsodili na smrt, je poskušal manipulirati s starši žrtev: v zameno za milejšo kazen jim je bil pripravljen povedati, kje lahko najdejo posmrtne ostanke svojih otrok.

To so najbolj slavni citati Stephena Hawkinga!
14. 03. 2018 08.00V 76. letu starosti je umrl eden najbolj znanih fizikov, astrofizikov, matematikov in kozmologov na svetu Stephen Hawing. Veleum sodobnega časa je v svojem življenju izrekel kar nekaj modrosti. Zbrali smo nekaj njegovih najbolj znanih citatov.

Znanstveniki zaradi novega odkritja v šoku
25. 09. 2014 15.23Znanstvenica Laura Mersini-Houghton je z matematičnim izračunom dokazala, da črne luknje sploh ne obstajajo. Nemogoče naj bi namreč bilo, da bi zvezda 'kolapsirala' in tvorila singularnost.

Za boljše spolno življenje
24. 10. 2013 07.52Ko je zdravnica Brandy Engler začela kariero spolne terapevtke, je predvidevala, da bo svetovala ženskam, ki imajo težave v spolnem življenju s partnerji. Na njeno veliko presenečenje pa so začeli po nasvet k njej prihajati predvsem moški, zaskrbljeni nad dejstvom, da se je strast v njihovih zvezah ohladila. O njihovih težavah je nedavno napisala knjigo. V nadaljevanju preberite nekaj nasvetov, kako znova obuditi spolno življenje, da bo tako, kot je bilo na začetku vajine zveze.

So ti slovenski 'manijaki' v plenicah?
15. 05. 2012 15.35ZircuS so gotovo ena najbolj neobičajnih glasbenih skupin na slovenskem glasbenem prostoru in delujejo z neko posebno svežino, ki je izjemno redka, celo v svetovnem merilu. In zanimivo je, da je njihov najnovejši album v celoti dosegljiv brezplačno na njihovi spletni strani.

Resnično bizarni hišni ljubljenčki
21. 02. 2010 18.47Neverjetno, kako nenavadne živali si ljudje omislijo za hišne ljubljenčke, ko jim običajni psi, mačke, kanarčki in ribe niso dovolj zanimivi.