ozaveščanje

Zakaj so ljudje, ki telovadijo, srečnejši od tistih, ki ne?
06. 03. 2025 04.00Odgovor izveste v nadaljevanju.

Tako skrbijo zase pravi moški
18. 11. 2024 05.00Kdo so pravi moški? Tisti, ki skrbijo zase. Pa ne le za svoj videz in kondicijo, ampak tudi za svoje dobro počutje. Ključ je v preventivi, predvsem, kadar govorimo o eni najpogostejših oblik raka pri moških - raku prostate. Movember, mesec ozaveščanja o raku prostate, ki ga moški simbolno obeležujejo z brki, poudarja pomen rednega samopregledovanja.

Zato si številni moški v novembru ne brijejo brk
11. 11. 2024 05.00Veste, kako je nastal Movember in v čem je smisel puščanja brkov? Ne boste verjeli, a vse se je začelo s kozarčkom piva ...

S pobudo #zVamiSmo v oporo športnikom
18. 06. 2024 05.00Duševno zdravje kot vezni člen sodelovanja med Nogometno zvezo Slovenije in Skupino Triglav.

Bi se pomerili z legendarnim Maxom Verstappnom? Te sanje vam lahko uresniči Heineken!
14. 03. 2024 05.00Če je vožnja vaša strast, bo srečanje s trikratnim svetovnim prvakom Formule 1 Maxom Verstappnom zagotovo nepozabno doživetje!

Vse, česar niste vedeli o brkih
10. 11. 2023 05.00Če je oktober rezerviran za ozaveščanje raka dojke, mesec november pripada raku prostate. Predzadnji mesec v letu je od leta 2004 znan tudi kot movember, ko je v Avstraliji in na Novi Zelandiji nastala istoimenska fundacija, ki je organizirala dogodke, s katerimi bi pripomogla k zdravju moških in jih informirala o raku na prostati ter depresiji.

Tako je danes videti pevka, ki je nekoč moškim mešala glavo
09. 10. 2023 06.00Ameriška pevka Toni Braxton je tudi pri 56. letih videti fantastično in je ob svojem jubileju pozirala domala gola.

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

O samomorih z doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy. ''Stiska ni nekaj trajnega in brezizhodnega, ampak jo je na ustrezne načine mogoče učinkovito naslavljati, težave pa reševati''
28. 10. 2022 05.00Ste vedeli, da na svetu vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora? Preprečevanje samomora je odgovornost celotne družbe, vsakega posameznika. ''Preprečevanje samomora je naloga vseh nas, saj lahko vsak posameznik prispeva k ustvarjanju mreže pomoči in podpore za posameznika v stiski. Vsak od nas je lahko tista oseba, ki prva prepozna, da se s posameznikom nekaj dogaja, da je v stiski, vsak izmed nas je lahko tudi tisti, ki to osebo prvi povpraša o njegovi stiski in mu prisluhne ter ponudi podporo in pomoč,'' pove doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih., ki deluje na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič in Slovenskem centru za raziskovanje samomora. Opaža, da se ''v zadnjih letih mediji vse bolj zavedajo svoje odgovornosti pri poročanju o samomoru in se pri pripravi prispevkov s tovrstno vsebino opirajo na smernice o odgovornem poročanju o samomoru, ki so v letu 2010 nastale kot rezultat sodelovanja med organizacijami, ki se ukvarjamo s preučevanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja v Sloveniji, in novinarji ter uredniki.'' Dejstvo je, ''da veliko oseb, ki umre zaradi samomora, lahko slednje pred smrtjo na različne načine neposredno ali posredno sporoča okolici. Težava pa je, da je tovrstne opozorilne znake včasih težko prepoznati, saj so lahko zelo različni, hkrati pa imajo ljudje pogosto tudi premalo znanj o tem, kako v takšnih situacijah ravnati.'' Že to, da je posameznik slišan in da se ga vzame resno, pa je lahko prvi korak do ustrezne pomoči.

Motorist – problem in rešitev
27. 05. 2022 11.00Zakaj je vožnja z motorjem glede na število prevoženih kilometrov tudi do 100-krat nevarnejša od vožnje z avtomobilom? To je bilo ključno vprašanje posveta Anatomija motoristove vožnje. Na dogodku, ki ga je Zavarovalnica Triglav organizirala v sodelovanju z AMZS, so slovenski strokovnjaki z različnih področij pod drobnogled vzeli vedenje motoristov ter iskali vzroke, zakaj v zadnjih letih beležimo naraščajoči trend umrlih v prometnih nesrečah, ko gre za motoriste.

Movember, mesec ozaveščanja o rakih pri moških ali Pravi moški skrbi zase
05. 11. 2021 05.00Mednarodno gibanje MOVEMBER ozavešča o pomenu zdravja pri moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Razpoznavni zaščitni znak so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v novembru – s tem naj bi opozorili na naraščanje števila rakavih obolenj.

Sovražni govor: 'Slovenci nismo zavozili. Če že, je zavozila zahodna družba kot celota'
12. 02. 2021 06.00Na Institutu ''Jožef Stefan'' so nedavno pridobili evropsko financiranje projekta v okviru evropskega programa za socialno pravičnost. Projekt "Inovativno spremljanje sovražnega govora na spletu in smernice za njegovo preprečevanje" ali na kratko IMSyPP se loteva problematike sovražnega govora na večplasten način. V prvem letu projekta so na Institutu razvili model, ki uspešno loči med štirimi tipi slovenskih tvitov, ki jih uvrsti v skupine "nesporno", "nespodobno", "žalitev" in "nasilje", ter ga aplicirali na pretekle podatke slovenskih "čivkov". Trend (žal) kaže na porast žalitev. Istočasno na inštitutu razvijajo tudi modele za tri druge jezike. O projektu smo se pogovarjali z doc. dr. Petro Kralj Novak, raziskovalko na Odseku za tehnologije znanja Instituta ''Jožef Stefan'' in koordinatorko projetka IMSyPP.

Ta kazen grozi kar 75 odstotkom slovenskih voznikov!
25. 01. 2021 06.00Uporaba mobilnega telefona je lahko nevarna, še posebej med vožnjo, kar dokazujejo številne raziskave, a kljub temu je kršitev vse več. S tem pa se povečuje tudi tveganje za prometne nesreče, zato bo v naslednjih dneh potekala nacionalna preventivna akcija. Te dni se je na ceste vrnilo več kot 64.000 otrok, zato je potrebna še večja pozornost v prometu.

Na to bodite na cesti te dni še posebej pozorni!
28. 08. 2020 06.00Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) in Policija sta predstavili aktivnosti, ki jih bosta izvajali ob začetku novega šolskega leta. AMZS letos izpostavlja zlasti ozaveščanje glede nevarnosti, ki jih predstavlja uporaba mobilnega telefona – tudi med pešci, kolesarji, skiroisti: uporabnik, ki se ukvarja s telefonom, se običajno kasneje odzove na situacije ali ovir sploh ne opazi, na splošno je manj pozoren na promet, kar povečuje tveganje za nastanek prometne nesreče.

Kaj lahko naredimo za večjo varnost otrok na začetku šolskega leta?
13. 08. 2020 06.00Šolske počitnice se počasi iztekajo in čeprav zaenkrat še ni znano, kako se bo začelo novo šolsko leto, ni odveč, če spomnimo, da bomo v primeru, da se otroci že septembra spet vrnejo v šolske klopi, na cestah srečevali precej več otrok kot med počitnicami. Kaj lahko kot starš in voznik storite, da bo njihova pot v šolo in domov karseda varna?

Zaradi tega se marsikdo nikoli več ne vrne domov
12. 08. 2020 06.00V sončnih dneh se radi odpravimo na lepše, od dopustov, vikend pobegov do enodnevnih izletov, toda lahko se zgodi, da do cilja sploh ne pridemo. Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi razlogi za prometne nesreče z najhujšimi posledicami.

To vas lahko ubije
04. 06. 2020 06.00Lepi sončni dnevi se hitro spremenijo v nočno moro, če se ne zavedate svoje odgovornosti v prometu in radi malo bolj pritisnete na plin, saj je neprilagojena hitrost še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami.

Pimp my Walls: ''Potrebno se je zavedati, da prostovoljstvo in aktivizem nikoli ne moreta zamenjati sistemskih oz. institucionalnih rešitev''
06. 05. 2020 14.48Pred dnevi je na spletu zaživela prva tedenska dražba v sklopu ''koronapitalističnega'' prostovoljskega projekta Pimp my Walls, na kateri se dražijo dela slovenskih ustvarjalcev. ''Naš projekt na nek način demokratizira umetnost, v smislu da postavimo tako čiste amaterje kot vrhunske profesionalce na enako platformo, kjer si ceno določijo sami, kupci pa potem z licitiranjem določijo če je cena realna ali ne,'' so dejali avtorji in realizatorji ideje.

Bosanska manekenka splezala na vrh sveta in postavila svetovni rekord
04. 02. 2020 14.36To pa je visoka moda! Na Nepalu je nedavno padel svetovni rekord, saj so na več kot 5500 metrih nadmorske višine priredili modno revijo.

Odprli prvi pub na svetu, ki ga ''poganjajo'' človeški iztrebki
11. 11. 2019 15.42Danes znanstveniki skušajo iznajti mnogo načinov, kako konvecncionalna goriva, ki jih pridobivajo iz neobnovljivih virov eneregije, nadomestiti z obnovljivimi viri. V ta koš sodijo tudi fekalije, ki jih predelajo v bioplin. In prav na bioplin iz fekalij gostov se z energijo oskrbuje pub v Angliji, sploh prvi svoje vrste.

Dan, ko smo motocikle jahali v oblekah in kravatah
11. 10. 2019 07.46Vožnja z motocikli za večino pomeni svobodo, hitrost, moč, užitek, zabavo, možnost, da se neomejeno zapelješ, kamor koli želiš. A »distinguished gentlemani« se tega lotevamo drugače: v prefinjeni obleki in s temu primernimi motocikli. Kravate, metuljčki, obleke, lakasti čevlji so zamenjali usnje, drsnike in ščitnike. In temu primerni so tudi: retro, custom, scrambler ...

Rak dojke ni samo bolezen žensk!
04. 10. 2019 10.10Rak dojke je bolezen, ki jo povezujemo z ženskami, le redko kateri moški pa se zaveda, da lahko doleti tudi moški del populacije. ''Tudi moški imajo žlezno tkivo nad prsno mišico, ki se zaradi nizkih nivojev estrogena ne razvije v dojke. Prav v tem tkivu se, enako kot pri ženskah, lahko razvije rak,'' razlaga dr. Simona Borštnar. Da bolezen ne izbira, priča sveža novica iz sveta slavnih, saj je oče pevke Beyoncé razkril, da boleha za to boleznijo, ki je resda precej pogostejša pri ženskah, a v majhnem odstotku za rakom na dojkah zbolijo tudi moški.

8 načinov za zmanjšanje tveganja raka na prostati
22. 11. 2018 08.44Rak na prostati spada med najbolj razširjeno obliko raka pri moških – v Sloveniji naj bi jih po statističnih podatkih vsako leto zbolelo kar 1500. Čeprav za to vrsto raka pogosteje zbolevajo moški, starejši od 65 let, previdnost ni odveč. Zbrali smo nekaj bistvenih preventivnih ukrepov, ki znanstveno dokazano pripomorejo k zmanjšanju tveganja in zdravemu življenju.

Da ne bo prepozno!
29. 08. 2018 08.19Danes obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Letos so v ospredju prizadevanja za zgodnejše odkrivanje okužb s HIV, saj lahko to prispeva k boljšim izidom zdravljenja in omejuje prenos okužbe naprej. Po Sloveniji bodo danes potekala brezplačna in anonimna testiranja ter različne aktivnosti za ozaveščanje.

Kako natrenirati male sive celice?
12. 02. 2018 08.12Ozaveščanje o pozitivnih učinkih gibanja na naše telo v preteklih nekaj letih je obrodilo sadove. Vse več ljudi se večkrat na teden poti v telovadnicah in fitnes centih, da bi okrepili svoje telo in imeli zdrav življenjski slog. Ob tem pa pogosto pozabljamo na naše mentalne mišice: tudi za možgane namreč obstaja kar nekaj vaj in vadb, s pomočjo katerih lahko okrepimo naše mentalne sposobnosti ter ohranimo ali morda celo zvišamo naš inteligenčni kvocient.

To je bolezen, ki je usodna za 350 Slovencev na leto!
27. 10. 2016 14.56Bliža se november, ki je razglašen kot mesec movember, v katerem je v središču pozornosti rak prostate. Zaradi tega raka namreč po nepotrebnem umre preveč Slovencev, več kot 350 na leto, 1300 letno jih na novo zboli. Pred tremi leti je bilo 13.717 takih bolnikov, za letos predvidevajo, da jih bo 14.800. Stroka priporoča moškim po 45. letu testiranje.

Želeli so osveščati o varni spolnosti, a poskrbeli za škandal
01. 09. 2014 08.19Švicarsko ministrstvo za zdavje vsako leto financira kampanjo ozaveščanja o nevarnostih okužbe z virusom HIV. No, letošnja skrb za zdravje državljanov naj bi jim nekoliko ušla izpod nadzora, saj naj bi po mnenju nekaterih bolj kot na ozaveščanje spominjala na pornografijo.

Kako umreti na povsem neumen način
11. 12. 2012 11.38Ne dregaj grizlija, ne skrivaj se v pralni stroj, ne žogaj se z osjim gnezdom in ne snemaj skafandra v vesolju. Simpatični risani video, ki ob sproščeni glasbi opozarja na vse trapaste vzroke za smrt.

’Spajsica’ jih je pokazala
13. 09. 2012 13.13Članica britanske ženske zasedbe Spice Girls je pritegnila pozornost v duhu ozaveščanja javnosti.