osebna stiska

Brigita Chuuya Jezeršek: Brez zaupanja v odnosu ne moremo govoriti o dobrem partnerskem odnosu
23. 11. 2022 05.00Vsak od nas si želi biti sprejet in ljubljen v varnem zavetju svojega odnosa, a pri tem moramo vedeti, da je zaupanje eden pomembnejših gradnikov, ne samo skupne, ampak tudi lepše prihodnosti v dvoje. Zakaj je zaupanje tako pomembno, kako ga vzpostavimo in zakaj je ključno, da ga tudi obdržimo, si lahko preberete v pogovoru s psihoterapevtko.

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

To je razlog, da se serije Prijatelji nikoli ne naveličamo
02. 07. 2019 07.03Verjetno vsi na pamet poznate uvodno špico serije Prijatelji in ob njej prepevate ''I'll be there for you'' skupine The Rembrandts. Kot se je izkazalo, to presneto drži, saj so Prijatelji tam, ko jih najbolj potrebujemo. Kot trdi klinični psiholog Marc Heckster, imajo namreč priljubljeni Friendsi pozitiven vpliv na naše duševno zdravje, saj pomagajo pri osebnih stiskah.