Moskisvet.com

onesnaževanje

Znanost

To vaše zdravje ogroža bolj kot izpušni plini

10. 03. 2025 05.00

Znanstveniki so odkrili vrsto onesnaževanja, ki izvira iz vozil in je nevarnejša od izpušnih plinov. Ne prizadene pa le klasičnih vozil, temveč tudi električna.

Prehrana

7 najbolj zdravih vrst rib

23. 02. 2025 05.00

Splošno priporočilo zdravstvenih delavcev je, da je potrebno jesti čim več rib. A tudi najbolj zagreti ljubitelji zdrave hrane se težko odločijo, katero ribo izbrati.

Tehnologija

Zahvaljujoč tej tehnologiji se bo čakanje na semaforju bistveno skrajšalo

12. 06. 2024 04.00

Nekatere študije kažejo, da na primer Američani na krajših vožnjah kar 10 odstotkov časa preživijo v prometnih zastojih.

Visoki obrati

S tem gumbom lahko poleti prihranite do tretjino goriva

09. 06. 2024 02.30

Večina izmed vas pozna gumb na armaturni plošči, zadolžen za aktivacijo notranjega kroženja zraka. Žal večina tega gumba ne zna uporabljati oz. ga uporablja samo za primere smradu. A ta gumb ima v poletnih dneh, ko je zunaj pasje vroče, še precej bolj pomembno funkcijo, zaradi katere se kabina avtomobila hitreje ohladi, prav tako z njo podaljšate doseg.

Šport

Tako so na Vuelti skušali sabotirati Rogliča in druščino

30. 08. 2023 13.00

S španske Vuelte prihajajo neverjetni prizori, ki bi lahko špansko pentljo spremenili v veliko tragedijo. Nekateri menijo, da gre za terorizem.

Varni v prometu

Veste, kaj pomeni ta prometni znak? Neupoštevanje vas lahko drago stane!

23. 08. 2023 07.00

Nenavaden prometni znak je namenjen točno določenim voznikom.

Seksi

Lepa odbojkarica, ki jo je lepota stala kariere

09. 03. 2023 05.00

Odbojkarica Kayla Simmons je morala opustiti kariero profesionalne športnice, potem ko se ni mogla upreti objavljanju izzivalnih fotografij.

Seksi

Navijačic v drznih opravah v Katarju ne bo! Za seksi videz jim grozi zapor

17. 11. 2022 05.00

Kmalu se začenja 22. svetovno prvenstvo v nogometu, ki se bo tokrat odvijalo v Katarju, od koder že poročajo o prvih težavah novinarjev, ki jim lokalne oblasti otežujejo novinarsko delo izven nogometnih igrišč. Tudi navijače ne čaka nič kaj gostoljubno okolje.

Davidovi ekstremi

Kako zabavnih in nevarnih je 125 kubikov?

14. 10. 2022 05.00

To je zgodba, ki je nastala ob nedavni konferenci najvišjih prometnovarnostnih inštitucij o tem, kako lahko avtomobilisti ob spremembi Zakona o voznikih sedaj preprosteje uživajo tudi na 125 kubičnih motorjih in kako je tudi ta majhna prostornina lahko zabavna – še posebno, če sedimo na motorčku, kot je na primer Grom (Honda MSX 125). Obenem pa je tudi nevarno, saj se avtomobilisti z minimalno predpisanimi šestimi urami šole vožnje za osvojitev pomožne kategorije A1 ne naučijo pravega obvladovanja motocikla (čeprav ga znajo voziti in poznajo prometne predpise), še posebej, ker večina ne obvlada niti lažje obvladljivih avtomobilov. A začnimo z Gromčkom ...

Skrivnosti

Osupljiva dejstva o oceanih

13. 06. 2022 05.00

8. junij smo slavili svetovni dan oceanov. To je dan, ko se spomnimo, da moramo z njimi ravnati odgovorno. Zakaj? Oceani prekrivajo pribl. 70 odstotkov našega planeta (od tu drugo ime za Zemljo; modri planet), kar 96,5 odstotkov vse vode na Zemlji pa je morske. Skupna prostornina oceanov znaša pribl. 1,35 milijarde kubičnih kilometrov, njihova povprečna globina pa je nekaj manj kot 3.700 metrov. A bolj kot statistika je pomembna njihova vloga. Več o tem, o osupljivih številkah in dejstvih izveste v nadaljevanju.

Prehrana

Kolikokrat lahko pogrejemo ostanke hrane?

12. 05. 2022 05.00

Ljudje postajamo vse bolj ekološko ozaveščeni, zato tudi vse manj hrane konča v smeteh. Količino živilskih odpadkov zmanjšujemo tudi tako, da pogrevamo ostanke hrane. S tem storimo nekaj dobrega za naš planet in denarnico, a če tega ne počnemo pravilno, tvegamo zdravstvene težave.

Visoki obrati

Temna plat elektrike: električni avtomobili vse prej kot nedolžni

04. 05. 2022 05.00

Čeprav naj bi bili električni avtomobili blagodejni za okolje, so e-vozila vse prej kot nedolžne ovčice, ko gre za onesnaževanje okolja. Bruseljski greenNCAP je namreč razkril temne plati elektrike, in sicer na podlagi nove metodologije merjenja emisij ogljičnega odtisa jeklenih konjičkov. Ta je pokazala, da pogosto vlečemo prehitre in preveč poenostavljene zaključke in da ni vse tako zelo črno belo, kot se zdi. Noben avto v resnici ne deluje z ničnimi emisijami. Elektrifikacija avtomobilov skozi prizmo varovanja okolja tako sploh ni tako zelo učinkovita, kot ste morda mislili. E-avtomobili v resnici malo, če sploh kaj v primerjavi z drugimi vrstami pogona, pripomorejo k občutnemu zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov v okolje.

Visoki obrati

Toliko življenj bi rešil prehod na električna vozila

21. 04. 2022 04.15

Vse več vozil na naših cestah poganja elektrika, električna mobilnost pa se zdi neizbežna, menimo tudi Slovenci. Kakšen vpliv bo imelo to na okolje, je težko reči, saj tudi elektrika ni ''čista'', zato pa bi imela brezogljična vozila na naših cestah pozitiven vpliv na naše zdravje.

Zdravje

Kaj zmanjšuje velikost vašega penisa in kaj morate storiti, da ohranite dragocene centimetre?

03. 02. 2022 05.00

Vsi moški dobro poznajo učinek hladne vode, ki lahko penis skrči tudi za polovico. K sreči gre za kratkotrajen učinek. V določenih primer pa žal ne. Čeprav večina moških sanja o večjem penisu, je realnost precej bolj kruta, saj se penis z leti zmanjšuje. V določenem življenjskem obdobju tako lahko postane tudi za centimeter krajši. Povprečna dolžina penisa, ko ta ni vzburjen, je devet centimetrov, medtem ko v ''trdem'' stanju povprečna dolžina znaša med 13 in 18 centimetri. Vrhunec, kar se tiče velikosti, naj bi penis doživel med 17. in 22. letom starosti, medtem ko vrhunec spolne moči moški doživljajo okoli 30. leta.

Varni v prometu

Obraba pnevmatik: katere pustijo za sabo največ gumenih delcev?

19. 01. 2022 05.00

Gumeni delci oziroma mikroplastika izpod koles vozil so skriti onesnaževalci okolja. Naraščajoče onesnaženje z mikroplastiko, ki jo najdemo v vodi, zemlji in celo v zraku, ki ga vdihujemo, že predstavlja zdravstveno tveganje za ljudi. AMZS je zato v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami preveril, kakšen je okoljski vidik obrabe pnevmatik oziroma katere v okolju pustijo največ majhnih delcev gumene zmesi. Test dokazuje, da avtomobili z velikimi platišči hkrati povečujejo stroške lastnikov in onesnaževanje s trdimi delci. Večje pnevmatike se namreč bolj obrabljajo. Z vidika obrabe pnevmatik so manj učinkoviti tudi električni avtomobili. AMZS voznikom priporoča, naj pravočasno zamenjajo zimske pnevmatike z letnimi, izberejo pnevmatike z manjšo stopnjo obrabe in redno kontrolirajo tlak v pnevmatikah.

Tehnologija

Prehod v brezogljično družbo je vprašanje preživetja civilizacije

05. 01. 2022 05.00

Problematika podnebnih sprememb se je v zadnjih letih prebila v ospredje javne debate, čemur so botrovali tako relativno enotno stališče stroke do tega vprašanja kot tudi sami pojavi izrednih vremenskih razmer. Številni verjamejo, da sta reševanje te problematike in prehod v brezogljično družbo nujna, če se želimo izogniti propadu civilizacije, kot jo poznamo.

Novice

Ljubljana po porastu emisij svetlobe v veselem decembru v samem vrhu

07. 12. 2021 09.00

Ljubljana je od konca novembra spet odeta v praznično preobleko. Praznične lučke so napovedale praznični čas, ki si ga brez njih ne znamo več predstavljati.

Visoki obrati

Slovenska policija bo od zdaj prijaznejša ...

17. 11. 2021 05.00

... do okolja. Možje v modrem so namreč prejeli prva patruljna vozila na hibridni pogon. Skupno so jih prejeli 56.

Zdravje

Zaradi onesnaževanja se krčijo penisi. Bodo moški že leta 2045 neplodni?

25. 03. 2021 06.00

Onesnaževanje okolja in posledične podnebne spremembe vplivajo na številne aspekte našega življenja. Tudi na tiste, ki jih s prostim očesom ne vidimo ali občutimo takoj. Med drugim trpi tudi naša reprodukcija oz. genitalije. Po navedbah profesorice porodništva in ginekologije Shanne Swan se na račun tega krčijo penisi.

Slovenija

Spektakularno rdeče obarvano Blejsko jezero

27. 03. 2020 08.38

Bled, ki je ena izmed glavnih turističnih atrakcij Slovenije, te dni zaradi pandemije novega koronavirusa sameva. A zaradi tega ne ''krvavi'' samo blejski turizem, krvavi tudi Blejsko jezero, ki je zadnje tedne obarvano rdeče in spominja na prizorišče krvavega pokola – pojav se imenuje burgundska kri. Čeprav gre za zaskrbljujoč prizor, je ekološko stanje jezera na podlagi strokovnih kriterijev med zmernim in dobrim.

Varni v prometu

Tudi vi delate to začetniško napako?

16. 03. 2020 12.01

Čeprav je večina voznikov prepričanih, da zna pravilno uporabljati krožišča, pa slika s terena kaže drugačno podobo. Kljub temu, da so krožna križišča z vidika varnosti in pretočnosti učinkovit ukrep, pa nepoznavanje pravil – zaradi tega bi na testu pogrnilo veliko slovenskih voznikov – vodi do nepotrebnih konfliktnih situacij in sivih las.

Visoki obrati

Pnevmatike večji onesnaževalec od izpuhov

12. 03. 2020 08.11

Ko govorimo o avtomobilskem onesnaževanju, s prstom najprej pokažemo na izpuhe, a v resnici k onesnaževanju še več prispevajo pnevmatike. Študija namreč razkriva, da te lahko zrak onesnažujejo tudi 1.000-krat bolj kot izpuhi.

Visoki obrati

Povprečne emisije CO2 avtomobilov rastejo: krivcev za to veliko tudi na slovenskih cestah

08. 03. 2020 06.00

Številke ne lažejo. Promet prispeva skoraj 30 odstotkov vseh evropskih izpustov CO2, od tega jih kar 72 odstotkov nastane zaradi cestnega prometa. Zmanjševanje izpustov je zato ena glavnih nalog in zavez Evropske unije in avtomobilske industrije, a zdi se, da slednji nalogi niso kos. V letu 2019 smo se namreč skoraj vrnili na raven iz leta 2014, glavni krivec pa križanci oz. športni terenci.

Visoki obrati

Nepotrebno hupanje kaznujejo z daljšim čakanjem na semaforju

04. 02. 2020 08.31

V Mumbaju, ki mu policisti pravijo kar prestolnica trobljenja, se morajo soočati z nadležnim in neutrudnim hupanjem voznikov, ki se razlega po ulicah in ogroža zdravje prebivalcev. A policisti v tem indijskem velemestu so iznašli inovativen način, kako omiliti situacijo.

Visoki obrati

EU do leta 2050 potrebuje tri milijone električnih polnilnic

16. 01. 2020 07.26

Nedavno so voditelji članic Evropske unije v Bruslju dosegli dogovor o cilju podnebne nevtralnosti do leta 2050. Ogljična nevtralnost pomeni ravnotežje med človeškimi izpusti CO2 in zajemanjem ogljika iz ozračja v ponore. To so sistemi, ki zajemajo več ogljika, kot ga s svojim delovanjem izpustijo. V naravi so največji predstavniki ponorov gozdovi in oceani. A če želi EU izpolniti ta cilj, mora v naslednjih desetletjih v Evropi zrasti več milijonov električnih polnilnic.

Visoki obrati

Bodo potniška letala že kmalu letela v ptičji formaciji?

06. 01. 2020 07.41

Vajeni smo, da v ptičji formaciji nebo preletavajo vojaška letala, v prihodnosti pa bi se kaj lahko zgodilo, da bodo tudi potniška letala letela v obliki črke V, saj bodo s tem privarčevala na gorivu in posledično v ozračje spustila manj ogljikovega dioksida.

Film/tv

Ruska ''kontra'' seriji Černobil – jedrska nesreča skozi njihove oči

27. 07. 2019 07.25

Potem, ko je serija Černobil doživela velikanski uspeh na globalnem odru in so jo hvalili po celem svetu, pa nad njo pričakovano niso bili navdušeni Rusi, ki so menili, da prikaz največje jedrske katastrofe vseh časov meče preslabo luč na Sovjetsko zvezo. Junija je tako na plano prišla novica, da ruska televizija ob znatni pomoči ruskega kulturnega ministrstva, ki naj bi primaknilo skoraj poldrugi milijon evrov, snema svojo različico Černobila, kjer so ''slabi fantje'' Američani.

Tehnologija

Pornografske vsebine ustvarijo 5-krat več emisij kot slovenska gospodinjstva!

15. 07. 2019 07.49

Da je pornografija na spletu zelo priljubljena, ni nikakršna novica. A da ogled pornografskih videovsebin na letni ravni ustvari 5-krat več izpustov ogljikovega dioksida kot vsa slovenska gospodinjstva skupaj, je vsekakor presenetljiv podatek.

Visoki obrati

''Neslišnih'' električnih avtomobilov ne bo več mogoče preslišati

17. 06. 2019 06.44

Verjetno ste bili kdaj že pozitivno presenečeni nad tihostjo električnega vozila, ki se nam lahko za hrbet prikrade povsem neslišno. A s 1. julijem 2019 električna vozila ne bodo več smela ''hoditi po prstih'', saj bodo morala imeti po direktivi Evropske unije na novo homologirana električna vozila in hibridna vozila vgrajen sistem za zvočno opozarjanje. Gre za t. i. akustični sistem AVAS (krajše za Acoustic Vehicle Alert System), ki bo pri vožnji počasnejši od 20 km/h opozarjal pešce in kolesarje na bližino ''neslišnega'' vozila.

Novice

Hudo je bolan! Krivi smo pa mi vsi!

06. 05. 2019 15.48

Grozovite posledice malomarnega ravnanja človeka z naravo dobiva vse večje razsežnosti, predvsem pa vidne posledice. Če smo še nedavno govorili o katastrofalnioh napovedih, se te grožnje že uresničujejo in temu pritrjuje poročilo Združenih narodov, ki ne slika nič kaj lepe prihodnosti.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 839