omejevanje

Se res splača kupiti električni avtomobil?
07. 04. 2025 03.00Preverili smo, ali se prehod z običajnega na električni avtomobil finančno splača.

Zakaj ljudje med spolnim odnosom stokajo in kričijo, a ne govorijo?
01. 04. 2025 03.00Glas uporabljamo za izražanje svojih želja in tako je tudi v svetu romantične ljubezni in spolnosti. Nekateri največji zapeljivci so mojstrsko uporabljali svoj glas tudi za zapeljevanje. Vendar zakaj nekateri ljudje svoj privlačen glas med odnosom nadomestijo z glasnim zvokom in celo kričanjem?

To se bo zgodilo z vašimi možgani, če boste 3 dni brez telefona
07. 03. 2025 03.00Naši možgani so morda na skrivaj odvisni od pametnih telefonov in znanost zdaj razkriva, kako zasvojljivi so ti digitalni pripomočki v resnici.

Izbor preverjenih nasvetov za lažje hujšanje
26. 10. 2024 04.45Hujšanje je naporen in negotov proces za vsakogar, ki je že poskušal shujšati, a s pravim pristopom in nasveti je lahko proces hujšanja prijetnejši in učinkovitejši.

Slovenec, ki je prehodil 4.300 kilometrov: Pot je nerealno lepa
20. 10. 2024 05.00Leta 2019 je Luka Zevnik prehodil znameniti Camino de Santiago, tri leta kasneje 3.500 kilometrov dolgo Apalaško pot, letos pa še Pacifiško pešpot, ki se s skoraj 4.300 kilometri razprostira od mehiške do kanadske meje. Pot preči kar sedem nacionalnih parkov ter številna zaščitena naravna območja, pokrajina pa je prava paša za oči. Ker zanimanje za pot narašča, pritisk na naravo zmanjšujejo z omejevanjem obiska, kar pomeni, da moraš za pohod pridobiti dovoljenja.

6 razlogov, zakaj bi morali jesti ogljikove hidrate
25. 09. 2024 03.00V javnosti velja splošno prepričanje, da so ogljikovi hidrati slabi za vas, čeprav v resnici prinašajo številne koristi za zdravje.

To je Benetkam prinesla začasna uvedba turistične takse
29. 07. 2024 03.30Benetke so ena izmed najbolj obiskanih turističnih destinacij na svetu, a množični turizem prinaša številne izzive. Da bi zmanjšali pritisk na mestno infrastrukturo in ohranili bogato kulturno dediščino, so oblasti preizkusile uvedbo vstopnine za dnevne obiskovalce. Ta ukrep naj bi pomagal uravnavati število turistov ter zagotovil dodatna sredstva za vzdrževanje mesta.

Ali se dogaja tehnološki upor?!
05. 07. 2024 04.30Kolikokrat vam je že babica rekla: "A si že spet na telefonu?" No, najnovejši trendi nakazujejo na to, da zna v kratkem ona preživeti več časa na spletu kot vi.

RED-S: Motnja pri športnikih, ki vodi v velike težave
03. 06. 2024 02.00Kaj je RED-S in kaj jo povzroča? Kateri so njeni simptomi in kako se diagnosticira in zdravi? Vse to izveste v nadaljevanju.

6 priljubljenih destinacij, ki jih v prihodnosti (verjetno) ne bo več
29. 04. 2024 05.00Če imamo vsaj malce domišljije, si z lahkoto predstavljamo scenarij futurističnega filma, v katerem od vseh svetovnih destinacij in znamenitosti, kot jih poznamo danes, ostane ohranjenih le še peščica. Žal pa ima ideja veliko več povezave z realnostjo, kot se zdi, saj bodo zaradi globalnega segrevanja ekstremni vremenski pojavi v prihodnje še pogostejši. Dolgotrajne suše, obsežni požari, kot je bil avstralski, naraščanje morske gladine ter uničenja naravnih habitatov so žal zelo resnična prihodnost. Tudi največje turistične znamenitosti in kraji ne bodo zaščiteni pred vremenskimi vplivi na okolje. Kako bo naš svet izgledal leta 2100?

Ljubosumje in kako se spopadati z njim?
18. 01. 2024 05.00Romantične odnose radi idealiziramo, si jih predstavljamo v najlepših različicah in pogosto mislimo, da se bo vse uredilo, ko bomo končno našli pravo osebo zase. A ravno takrat navadno občutimo tudi ljubosumje, čustvo, ki nas lahko povsem zaslepi, se prikrade v naše misli in dejanja, s katerimi pogosto dosežemo to, česar v resnici nočemo – konec razmerja.

To so znaki, da ste zasvojeni s sladkorjem
18. 12. 2023 06.00Uživanje prevelikih količin sladkorja lahko povzroči številne negativne učinke na naše zdravje, med drugim pospeši staranje.

Vse o anoreksiji, tej bolezni sodobnega časa
10. 09. 2023 05.00Anoreksija nervoza oz. anoreksija, kot jo posplošeno imenujemo, je resna prehranska motnja, ki se kaže v neracionalnem oz. intenzivnem strahu pred pridobivanjem telesne teže in veliki težnji k hujšanju, kar vodi v omejevanje vnosa hrane in prekomerno izgubo telesne teže. Ljudje, ki trpijo za anoreksijo, imajo izkrivljeno podobo o svojem telesu, saj običajno dojemajo sebe kot predebele, ne glede na dejansko telesno težo. Ta motnja lahko pomembno vpliva na fizično, čustveno in socialno dobrobit posameznika.

9 znakov, da vas partner izkorišča
12. 01. 2023 05.00Kako veste, da vas partner izkorišča? Nikoli ni dober občutek, če vas partner izkorišča. Marsikdo tega sploh ne vidi, saj so številni znaki dokaj neočitni.

Vojna proti soli – miti in resnice o domnevni sovražnici našega zdravja
11. 01. 2023 05.00Sol je del človekove prehrane od nekdaj. Čista sol je v prehransko verigo vstopila pred približno pet tisoč leti, ko so jo Kitajci uporabljali kot konzervans pri shranjevanju in vlaganju živil. Pravijo, da je sol življenje, obenem je že vrsto let na listi za odstrel, saj strokovnjaki opozarjajo, da je škodljiva za zdravje in da je treba znižati njen vnos, saj da je kriva za povišan krvni tlak in posledično številne srčno-žilne bolezni. Na drugi strani pa se pojavlja tudi vse več dvomov o tem, ali je omejevanje uživanja soli res koristno našemu zdravju. Čeprav se nam zdi, da imamo po njej naravno potrebo in da je nam je njeno uživanje prirojeno, je v resnici uživanje soli priučena razvada. Bi moralo na solnici, podobno kot na škatlici cigaret, pisati ''Zdravju škodljivo''?

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

O samomorih z doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy. ''Stiska ni nekaj trajnega in brezizhodnega, ampak jo je na ustrezne načine mogoče učinkovito naslavljati, težave pa reševati''
28. 10. 2022 05.00Ste vedeli, da na svetu vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora? Preprečevanje samomora je odgovornost celotne družbe, vsakega posameznika. ''Preprečevanje samomora je naloga vseh nas, saj lahko vsak posameznik prispeva k ustvarjanju mreže pomoči in podpore za posameznika v stiski. Vsak od nas je lahko tista oseba, ki prva prepozna, da se s posameznikom nekaj dogaja, da je v stiski, vsak izmed nas je lahko tudi tisti, ki to osebo prvi povpraša o njegovi stiski in mu prisluhne ter ponudi podporo in pomoč,'' pove doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih., ki deluje na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič in Slovenskem centru za raziskovanje samomora. Opaža, da se ''v zadnjih letih mediji vse bolj zavedajo svoje odgovornosti pri poročanju o samomoru in se pri pripravi prispevkov s tovrstno vsebino opirajo na smernice o odgovornem poročanju o samomoru, ki so v letu 2010 nastale kot rezultat sodelovanja med organizacijami, ki se ukvarjamo s preučevanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja v Sloveniji, in novinarji ter uredniki.'' Dejstvo je, ''da veliko oseb, ki umre zaradi samomora, lahko slednje pred smrtjo na različne načine neposredno ali posredno sporoča okolici. Težava pa je, da je tovrstne opozorilne znake včasih težko prepoznati, saj so lahko zelo različni, hkrati pa imajo ljudje pogosto tudi premalo znanj o tem, kako v takšnih situacijah ravnati.'' Že to, da je posameznik slišan in da se ga vzame resno, pa je lahko prvi korak do ustrezne pomoči.

Konec divjanja. To bo moral imeti vsak nov avto
18. 08. 2022 05.00Nedavno je v veljavo stopila nova direktiva Evropske unije, ki zahteva, da imajo vsi novi avtomobili vgrajen sistem za inteligentno omejevanje hitrosti. Poleg tega varnostno-asistenčnega sistema, katerega cilj je zmanjšanje števila smrtnih žrtev kot posledica prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, nova direktiva na področju tehničnih lastnosti novih vozil na evropskih tleh zahteva serijsko vgrajen sistem za ohranjanje voznega pasu, črno skrinjico, sistem za zaviranje v sili in sistem za opozarjanje o zaspanosti voznika.

Najbolj iskani pojmi na Googlu: to smo Slovenci iskali v letu 2021
08. 12. 2021 12.00Google je objavil ugotovitve o iskanju v letu 2021, ki na kratko povzamejo dogajanje v letošnjem letu oz. dogodkih in osebah, ki so ga zaznamovali. Seveda ni pozabil na Slovence. Te sta med vsebinami na televiziji v prvi vrsti zanimala šova Sanjski moški in Kmetija, visoko med iskanimi pojmi pa so pristali tudi šov Slovenija ima talent ter seriji Ko potrka ljubezen in Najini mostovi.

To so najbolj priljubljeni fetiši v letu 2021
07. 10. 2021 05.00Preverili smo, kateri fetiši so trenutno najbolj priljubljeni med pari po svetu.

Facebookova nenasitna želja po podatkih spodbuja večjo digitalno zasebnost
18. 02. 2021 06.00Nedavno smo pisali, da Facebook načrtuje tožbo podjetja Apple. V Cupertinu bodo namreč z iOS posodobitvijo uporabnikom z neposrednim opozorilom omogočili blokiranje sledenja in zbiranja podatkov naloženih aplikacij. To gre Facebooku, katerega dohodki temeljijo na oglaševalcih, ki uporabljajo zbrane podatke, seveda močno v nos. Zelo pa so nezadovoljni tudi uporabniki Facebookovih družbenih omrežij, ki naglas kritizirajo Facebookovo očitno lakoto po osebnih podatkih.

Ob zavedanju nadzora imamo vozniki ''lažjo'' nogo
01. 06. 2020 06.00V okviru maratona hitrosti agencija za varnost prometa na prikazovalnikih hitrosti spremlja tudi spremembe v povprečnih hitrostih na več lokacijah v naseljih. Rezultati kažejo, da so te ob zavedanju nadzora v okviru maratona nižje. Neprilagojena hitrost je namreč še vedno med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč z najhujšimi posledicami.

Volvo uresničil ''grožnjo'' in omejil hitrost vozil: po novem ''le'' toliko ...
21. 05. 2020 10.13Švedski avtomobilski proizvajalec je uresničil lansko ''grožnjo'' in bo od zdaj naprej vsa svoja vozila elektronsko omejil na 180 kilometrov na uro.

Kolesarjenje v času koronavirusa: trenažer, valji ali sobno kolo?
02. 04. 2020 08.56Novi vladni odlok o prepovedi gibanja zunaj občine stalnega ali začasnega prebivališča je sprožil kar nekaj vprašanj glede kolesarjenja. Iz dodatnih pojasnil smo bili podučeni, da je rekreativno kolesarjenje znotraj meja domače občine dovoljeno. Ker je Slovenija razdrobljena na veliko občin, si tisti, ki so kolesarjenje zastavili malce bolj resno in v svoji občini nimajo hribov, si s to izjemo kaj dosti ne morejo pomagati. Tem preostane trenažer, valji ali sobno kolo, ki so v teh dneh tudi najbolj pametna odločitev.

Bill Gates leta 2015 napovedal to, kar se dogaja danes
26. 03. 2020 09.26V preteklih tednih smo že nekajkrat pisali o teorijah zarote glede novega koronavirusa in kako so izbruh bolezni covid-19 napovedale knjige ipd. V zadnjih tednih pa se je v ospredje ponovno prebil posnetek govora Billa Gatesa iz leta 2015, ko je ta na predavanju TED Talk svaril pred morebitno globalno pandemijo, na katero da nismo pripravljeni in si bo podredila globalno ekonomijo.

Dirkalnik prihodnosti: takšen bo bolid formule ena leta 2021
23. 08. 2019 07.30Formula ena je že vrsto let tarča kritik, da je le še bleda senca same sebe, in da je postala skoraj tako dolgočasna kot spremljanje šaha. Leta 2021 se v kraljici motošporta obeta korenito spremenjen pravilnik, s katerim lastnik upa, da bo formuli povrnil stari draž.

Zanimiva dejstva o hitri prehrani!
29. 07. 2019 08.58Da sonce in kajenje pospešujeta nastanek gub, je znano že več let, a da nas lahko vidno postarajo tudi hitra hrana in čokoladni rogljički? Žal naj bi držalo; gubale naj bi nas tudi nezdrava prehrana in slabe prehranjevalne navade!

Imate ljubosumne izpade, vaš odnos pa visi na nitki?
30. 03. 2019 18.14Vsak kdaj pa kdaj izkusi kanček ljubosumje, kar je nekaj povsem normalnega. A kaj storiti, ko se zdrava mera ljubosumja prevesi v besne izpade, zahtevanje nemogočega in celo omejevanje svobode drugega? Partnerski odnos se lahko sprevrže v pravi pekel, zato je pomembno, da tovrstne težave pravočasno prepoznamo in jih razrešimo. Nič ni hujšega kot živeti v nenehnih občutkih nezaupanja, preganjavice in zlih slutnjah, da ima morda drugega. Če se vam zdi, da imate že od nekdaj težave z ljubosumjem in da v odnosih niste suvereni, si preberite spodnje vrstice.

Moški, prepoznajte znake raka na prsih!
09. 03. 2019 08.23Rak dojke je eden najpogostejših vrst raka pri ženskah, a tudi moški lahko zbolite za rakom na prsih. Poglejte, na katere simptome morate biti pozorni in kako lahko zmanjšate tveganje za nastanek te pogoste bolezni.

Nas letos čakajo rekordne temperature?
09. 02. 2019 08.34Leto 2018 se je poleg prelomnih znanstvenih dosežkov, kot sta preprečevanje Alzheimerjeve bolezni in izdelava človeških organov s pomočjo 3-D tiskalnika, v zgodovino zapisalo kot četrto najtoplejše leto od pričetka merjenja temperature.