ogrožene

Na teh lokacijah bi v Zemljo lahko trčil asteroid
21. 02. 2025 03.00Seznam ogroženih držav ni majhen in čeprav je možnost trka samo 2,1 odstotna, jo znanstveniki jemljejo zelo resno.

Če imate na telefonu katero od teh nevarnih aplikacij, jih takoj izbrišite
18. 12. 2024 03.00Predstavljajo namreč globalno grožnjo, uspešno pa so se infiltrirale v več kot 8 milijonov telefonov.

Vročinski val: Kdo je najbolj ogrožen in kako ravnati?
13. 08. 2024 04.04Slovenijo je zajel vročinski val. V nadaljevanju članka izveste, kako se lahko zaščitite pred negativnimi posledicami, ki jih ima ta lahko na vaše zdravje.

Ne boste verjeli, kaj želijo poslati na Luno
08. 08. 2024 04.00Pri tem projektu sodelujejo znanstveniki z najbolj znanih svetovnih univerz, lokacija na Luni pa je že znana.

Ljubosumje in kako se spopadati z njim?
18. 01. 2024 05.00Romantične odnose radi idealiziramo, si jih predstavljamo v najlepših različicah in pogosto mislimo, da se bo vse uredilo, ko bomo končno našli pravo osebo zase. A ravno takrat navadno občutimo tudi ljubosumje, čustvo, ki nas lahko povsem zaslepi, se prikrade v naše misli in dejanja, s katerimi pogosto dosežemo to, česar v resnici nočemo – konec razmerja.

Mesojeda rastlina v obliki penisa, ki zabava predvsem ženske
21. 09. 2023 05.00Gre za ogroženo mesojedo rastlino falične oblike, ki močno spominja na moški spolni ud v vzburjenem stanju.

To so najpogostejši pasji strahovi
01. 08. 2023 05.00Kot ljudje imajo tudi psi strahove in fobije. V nadaljevanju razkrivamo, za katerimi strahovi najpogosteje trpijo psi.

Umrla najbolj poželjiva ženska na svetu, ki je šokirala z glasbo in filmi
17. 07. 2023 06.00Poslovila se je britansko-francoska igralka Jane Birkin, ki se je proslavila kot igralka, svetovno slavo pa požela, ko je bila v razmerju s pevcem in pop zvezdnikom Sergom Gainsbourgom, s katerim sta posnela slovit duet za skladbo 'Je T'aime ... Moi Non Plus'.

Posebnosti wimbledonske ''svete trave'' – visoka kazen za igralce, ki jo poškodujejo
03. 07. 2023 08.00Te dni se na Otoku odvija Wimbledon, najprestižnejši teniški turnir na svetu, ki slovi (tudi) po ''sveti travi''. Tako kot celoten turnir, je tudi ta nekaj posebnega. Je edini turnir za grand slam, kjer se kvalifikacije igrajo na drugi lokaciji, saj se travnata površina v tednu kvalifikacij, ko se zvrsti preko 200 dvobojev, povsem uniči. Kvalifikacije se odvijajo na gromozanskem travniku v Roehamptonu, kjer z montažnimi ogradami enkrat na leto zrastejo teniška igrišča.

Lepotico ugriznil morski pes, takoj za tem je šla nazaj med njih
17. 04. 2023 11.00Carmen Canovas Cervello premore obilico poguma. Ne le, da ni zganjala panike, ko jo je ugriznil morski pes, kmalu za tem je šla ponovno v morje.

Tako bo zdravstvo videti čez 10 let
03. 02. 2023 05.00Da se zaradi starajočega se prebivalstva, rastočih cen zdravil in zdravstvenih pripomočkov ter vse večje pogostosti kroničnih obolenj v naslednjih letih obetajo velike spremembe v zdravstvu, ni nobena skrivnost. A vse spremembe, ki se obetajo, ne bodo nujno negativne.

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

O samomorih z doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy. ''Stiska ni nekaj trajnega in brezizhodnega, ampak jo je na ustrezne načine mogoče učinkovito naslavljati, težave pa reševati''
28. 10. 2022 05.00Ste vedeli, da na svetu vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora? Preprečevanje samomora je odgovornost celotne družbe, vsakega posameznika. ''Preprečevanje samomora je naloga vseh nas, saj lahko vsak posameznik prispeva k ustvarjanju mreže pomoči in podpore za posameznika v stiski. Vsak od nas je lahko tista oseba, ki prva prepozna, da se s posameznikom nekaj dogaja, da je v stiski, vsak izmed nas je lahko tudi tisti, ki to osebo prvi povpraša o njegovi stiski in mu prisluhne ter ponudi podporo in pomoč,'' pove doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih., ki deluje na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič in Slovenskem centru za raziskovanje samomora. Opaža, da se ''v zadnjih letih mediji vse bolj zavedajo svoje odgovornosti pri poročanju o samomoru in se pri pripravi prispevkov s tovrstno vsebino opirajo na smernice o odgovornem poročanju o samomoru, ki so v letu 2010 nastale kot rezultat sodelovanja med organizacijami, ki se ukvarjamo s preučevanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja v Sloveniji, in novinarji ter uredniki.'' Dejstvo je, ''da veliko oseb, ki umre zaradi samomora, lahko slednje pred smrtjo na različne načine neposredno ali posredno sporoča okolici. Težava pa je, da je tovrstne opozorilne znake včasih težko prepoznati, saj so lahko zelo različni, hkrati pa imajo ljudje pogosto tudi premalo znanj o tem, kako v takšnih situacijah ravnati.'' Že to, da je posameznik slišan in da se ga vzame resno, pa je lahko prvi korak do ustrezne pomoči.

To morate storiti, če vas ugrizne kača
30. 08. 2022 05.00Večina ljudi ob srečanju s kačo otrpne. Nenazadnje nas od malega opozarjajo, da so kače nevarne. K sreči živimo na takšnem koncu sveta, kjer kače niso smrtno nevarne, je pa Slovenija vseeno dom kač, ki so strupene. V toplejših mesecih je srečanje človeka z njimi pogostejše.

Kaj je Web 3.0?
12. 01. 2022 05.00Če vas količkaj zanima svet kriptovalut, ste gotovo že slišali za Web 3.0. Nova različica svetovnega spleta naj bi popolnoma spremenila razvoj interneta in obljublja številne pozitivne spremembe, od manjšega nadzora korporacij do večje enakosti in svobode govora.

Prispevajte kolo za otroke iz socialno ogroženih družin
26. 10. 2021 05.00Avto-moto zveza Slovenije v sodelovanju s svojimi avto-moto društvi in klubi začenja akcijo zbiranja rabljenih koles, ki jih bo Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje podarila otrokom iz socialno ogroženih družin. V minulih dneh je AMZS že predal prvih deset koles, ki bodo razveselila otroke v Ljubljani in njeni okolici. S podporo projekta Varno na kolesu, ki izobražuje šolarje, ki se pripravljajo na kolesarski izpit, bodo ponosni novi lastniki koles dobili tudi zaščitne kolesarske čelade.

Prednosti manjših prsi in zakaj imajo premožnejši moški rajši majhne
15. 09. 2021 05.00Čeprav večina moških ali pa vsaj najstnikov sanjari o ženski z velikim oprsjem in so dekleta, ki imajo manjšo košarico, manj popularna pri moških in vzbujajo manj pozornosti, pa za to niso nič na slabšem, kvečjemu obratno. Ne le, da lahko nosijo obleko brez modrčka, da je telovadba manj stresna, da nimajo bolečin v hrbtu, vratu in ramenih (slaba drža vodi tudi v glavobol), da nimajo vnetja kože pod dojkami, in da so njihove prsi bolj čvrste, za marsikaterega moškega so tudi bolj simpatične, čeravno so velike prsi za velik del moških seksi in dokaz ženstvenosti. A manjše po drugi strani lepo sedejo v roke. A to še zdaleč niso edine prednosti manjših dojk.

Kofein vpliva na zdravje naših kosti
15. 09. 2021 05.00Marsikdo ne more brez kave. A večina se nikoli ni posebej poglabljala v to, kakšne posledice ima prekomerno uživanje kave ali samo srebanje le-te. V dvojno slepi študiji so strokovnjaki raziskovali vpliv uživanja velikih količin kofeina na izčistek kalcija, natrija in kreatina in prišli do pomembne ugotovitve.

Vaš telefon bo postal sistem za zaznavanje potresov
13. 08. 2020 09.23Pospeškometri so postali stalna oprema pametnih telefonov in Google bo to izkoristil za vzpostavitev sistema za zaznavanje in opozarjanje na potres.

To so znaki nezvestobe pri ženskah
19. 03. 2020 06.00Dejstvo je, da je nezvestoba prisotna pri obeh spolih, čeprav se mnogo bolj poudarja moške skoke čez plot. Tudi nekatere ženske varajo, zlasti takrat, ko v partnerski zvezi ne dobijo dovolj občutka ljubljenosti, so zdolgočasene in nezadovolj(e)ne.

Samski, a ne osamljeni za praznike
15. 12. 2019 07.00Zdi se, da je v decembru največkrat izrečen stavek: 'Najlepši čas v letu.' Kamorkoli se obrnemo zagledamo nasmejane obraze, zaljubljene pare, božična glasba odmeva daleč naokoli, da ne govorimo o poplavi božičnih filmov, ki jih predvajajo serijsko. Vzdušje, pred katerim se težko skrijemo, pa ima tudi temne plati – zlasti za tiste, ki v ljubezni nimajo (več) sreče. Kaj pa, če ni vse tako čudovito? Kaj pa, če je to prvi december po razvezi? Morda ljubezen v vaše življenje sploh še ni prišla? Za mnoge decembrska evforija, ob kateri se zdi, da moramo biti srečni, prinese več težkih občutkov kot kar koli drugega.

Tretjina zaposlenih bi svojega šefa zamenjala z robotom
09. 10. 2019 07.55Splošno velja, da ljudje ne marajo svojih šefov in se počutijo ogrožene od robotov in umetne inteligence. Če je presenetljivo, da bi v resnici večina svoje delovno mesto raje odstopila robotu, kot pa nekomu drugemu, ni presenetljiv podatek, da bi kar 30 odstotkov zaposlenih na mestu svojega šefa raje videlo robota.

Napad morskega psa – 6 nasvetov, ki vam bodo rešili življenje
06. 08. 2019 07.26Po statistiki sodeč so morski psi precej nenevarni. A to dejstvo je marsikomu v slabo uteho, nasveti iz nadaljevanja pa lahko pomenijo razliko med življenjem in smrtjo. Na svetu obstaja več kot 400 vrst morskih psov, k sreči pa večini človeško meso ne diši. Prvi smrtonosen napad morskega psa v Jadranskem morju smo sicer zabeležili leta 1868 v Trstu.

Štiri dni je poslušal krike 600 mož, ki so jih enega za drugim žive raztrgali in pojedli morski psi
03. 08. 2019 07.30Edgar Harrell še vedno sliši krike prijateljev, ki jih je po brodolomu napadla jata krvoločnih morskih psov in se je modro morje Tihega oceana obarvalo rdeče, lačni plenilce pa so enega za drugim razmrcvarili in požrli. ''Vse, kar smo slišali, je bilo, kako so jih žive pojedli. Vsak dan. Vsak večer,'' se štiridnevnega obleganja morskih psov spominja eden izmed peščice preživelih.

Lepa Irina je morila v slogu Raskolnikova!
23. 01. 2019 03.31Predstavljajte si, da ste osamljen upokojenec ali upokojenka v idiličnem majhnem mestecu. Nekega dne, ko, tako kot običajno, sami posedate doma pred televizijo, na vaša vrata potrka prijazna, nasmejana in lepo urejena gospa, ki pravi, da je socialna delavka. Poslal naj bi jo center za socalno delo, saj naj bi v okviru novega državnega programa pomagali upokojencem do kakovostnejšega življenja. Verjetno bi jo brez težav spustili v svoje domovanje, kajne? No, v ruskem Krasnoufimsku se je to izkazalo za usodno napako!

S planetom bo vse v redu, mi po drugi strani ...
09. 10. 2018 10.09V zadnjih dneh je najnovejša raziskava, ki je pokazala, da imamo samo še nekaj let, da rešimo naš planet in sami sebe, dvignila precej prahu. A kaj se bo zgodilo, če naredimo to, kar od nas zahtevajo znanstveniki?

Angel smrti: v njeni izmeni so pacienti umirali kot po tekočem traku!
05. 09. 2018 02.09V tokratni kriminalni zgodbi predstavljamo žensko, ki je imela poslanstvo pomagati soljudem. A jih je raje zavestno pošiljala na oni svet. Kristen Gilbert je bila medicinska sestra, ki je v želji po pozornosti pacientom vbrizgavala smrtonosne količine sintetičnega adrenalina. Čeprav so 'Angelu smrti', kot so jo poimenovali, sodili za vsega štiri umore in dva poskusa umora, naj bi v svoji sedemletni zdravstveni karieri pokončala najmanj 80 ljudi.

Medved napadel stražarja
31. 07. 2018 08.02Na najsevernejšem otoku v otočju Svalbard so tako imenovani medvedji stražarji ubili severnega medveda.

Sram naj jih bo: ubili so ogroženega sinjega kita
12. 07. 2018 13.48Islandski kitolovci so dejali, da so kita ujeli po nesreči, a jim nihče ne verjame.

Jure Tepina (intervju): 'Oči, ki sem jih videl, so bile podobne očem po samomorilskem napadu'
30. 05. 2018 09.00Sanje marsikaterega mladega novinarja so, da bi poročal z nevarnih območij, razkrival nove zgodbe, se dokopal do informacij, do katerih se ni še nihče. Pogovarjali smo se z novinarjem Juretom Tepino, ki ga številni poznate kot poročevalca s kriznih območij in kot tistega, ki vedno znova odpira vprašanja o stanju v Slovenski vojski. Nedavno je prevzel še vlogo urednika spletnega portala 24ur.com. Kako je, ko se podaš na krizno območje? Kako, ko se znajdeš na kraju terorističnega napada ali v samem osrčju Severne Koreje? Kakšno je stanje v Slovenski vojski?